Klaipėdos bagažinių turgelyje – ne tik seni rakandai, bet ir totalitarizmo simboliai: jie kur kas brangesni nei kiti sendaikčiai

Klaipėdoje prie „Švyturio“ pramogų ir sporto arenos savaitgaliais šurmuliuojančios mugės „Bagažinių turgus“ privilioja nemažai gyventojų, kurie nori pasijusti prekybininkais, atsikratyti namus užgriozdinusių sendaikčių, dar galinčių praversti kitiems.

 

Prekyba iš automobilių

Vasarą uostamiesčio erdvėse pradėti organizuoti turgeliai, kuriuose žmonės gali pardavinėti ar net dovanoti jiems nebereikalingus įvairius apyvokos daiktus, sulaukė klaipėdiečių dėmesio ir pritarimo. Šįkart registracija internetu nutraukta, kai paraiškas pateikė apie 300 dalyvių.

Bagažinių turgus automobilių stovėjimo aikštelėje prie „Švyturio“ arenos atsidaro 10 val., bet šįkart žmonės susirinko kur kas anksčiau. Turgelis sutraukė ne tik Klaipėdos gyventojus – prekiavo iš Šilutės, Palangos, Mažeikių, Tauragės, net iš Šiaulių atvažiavę žmonės.

Bagažinių turguje tiesiog iš automobilių prekiaujama įvairiausiais daiktais vaikams ir suaugusiems: drabužiais, avalyne, žaislais, buitine technika, įrankiais, paveikslais, senomis knygomis, muzikos instumentais, stalo įrankiais, indais, vazomis, skulptūrėlėmis, kompiuteriais. Čia galima įsigyti visko – nuo beržinės vantos iki kėdžių, sofų ir kitokių antikvarinių baldų.

Organizatoriams už prekybos vietą sumokėjus 10 eurų mugėje galima pardavinėti, keisti ar net dovanoti nenaudojamus daiktus. Bagažinių turgelyje sukinėjasi jaunos šeimos, prekes siūlo senjorai – jiems svarbus kiekvienas papildomas skatikas.

Pastebėta, kad žmonėms nusibodę, nebevertinami, pigiai parduodami sendaikčiai pirkėjams gali suteikti atradimo džiaugsmą – juos įsigiję gal dar panaudos buityje, pagražins savo aplinką, prikels naujam gyvenimui.

Uždarbis – ne taip svarbu

Senos žvakidės, porcigarai, gertuvės, taurės, graviruotas krištolas, monetos, ordinai, medaliai ir plaketės, įvairiausi ženkliukai, odiniai portfeliai, porceliano skulptūrėlės, kitokie žmonių sukaupti, bet jiems nebereikalingi daiktai, kurių netrūko ir šioje mugėje, domino ne tik kolekcininkus.

Ant grindinio ir prekystalių išdėlioti įvairių laikmečių sendaikčiai turgelyje pardavinėjami pigiau nei antikvariatuose. Tokiomis relikvijomis spektaklių rekvizitus gali papildyti ne tik teatrų administratoriai, bet ir savo būstuose, kaimo sodybose senovinius interjerus atkuriantys žmonės.

Kainos nesikandžioja – neblogą rudeninę striukę, dėvėtą, bet dar tinkamą avalynę buvo galima įsigyti už keliolika eurų. Rūbai vaikams – nuo 2 iki 5 eurų. Puikiausius marškinėlius su Kauno „Žalgirio“ krepšinio klubo emblema viena pardavėja buvo pasirengusi atiduoti už 8 eurus.

Prekeiviai pastebėjo, jog į ankstesnes vasaros muges buvo sugūžėję daugiau pirkėjų – gal šįkart juos atbaidė apniukusi diena. Geriau sekėsi prekiavusiems drabužiais, avalyne. Buities prietaisų, elektronikos, indų, kitokių sendaikčių paklausa buvo menkesnė. Tačiau nusivylusių pardavėjų nepastebėta.

Turgelyje – gera nuotaika

Bagažinių turgelio dalyviai tvirtino, jog tokiose mugėse jiems svarbiausia – ne uždarbis. Jeigu mokestis už prekybos vietą atsiperka, jau gerai. Daugelis džiaugėsi atlaisvinę savo drabužines, palėpes, rūsius nuo susikaupusių senienų, vylėsi, kad parduoti daiktai kam nors dar pasitarnaus.

Vyravo šilta atmosfera, incidentų nepasitaikė. Tiesa, keli senienų pardavėjai netikėtai pateko į uostamiesčio policijos akiratį, kai vienas žmogus pranešė, jog prie „Švyturio“ pramogų ir sporto arenos vidury baltos dienos neva nelegaliai prekiaujama kažkokia uždrausta atributika.

Ne tik šį, bet ir kai kuriuos kitus lankytojus galėjo nustebinti kolekcininkų išdėliotos prekės – sena žalvarinė plokštė su diktatoriaus Josifo Stalino profiliu, miniatiūrinis jo antrininko kraugerio Adolfo Hitlerio biustas, įvairūs medaliai, kryžiai, kitokie daiktai su nacizmo ir komunizmo simboliais.

„Šįkart teisėsaugininkų būta išmintingesnių nei mus įskundęs žioplys – jie puikiai žinojo, kad draudimas kaip nors platinti, viešai demonstruoti totalitarinių režimų simbolius netaikomas menininkams, istorikams, rašytojams, kinematografininkams, knygų leidėjams, taip pat ir senienų kolecininkams“, – šypsojosi pylos išvengęs prekeivis.

Kruvinų režimų pėdsakai

Totalitarizmo simboliai mugėse pardavinėjami kur kas brangesni nei kiti sendaikčiai. Pavyzdžiui, Trečiojo reicho vado A.Hitlerio įsteigti aštuonių laipsnių Geležiniai kryžiai, kuriais jis apdovanojo milijonus karių, kainuoja nuo 500 iki 1000 ir daugiau eurų. Įdomu, kad Vokietijoje nuo 1957 metų leista juos prisisegti, bet pirmiau reikia nukrapštyti svastiką.

Prekeiviai neslėpė prekiaujantys ne tikromis nacių relikvijomis, o tik jų kopijomis. Tarp siūlomų padirbinių mirga komunizmo epochos reliktai, netgi aukščiausi apdovanojimai – Lenino ordinai, Sovietų Sąjungos socialistinio darbo didvyrio žvaigždės.

Tikroji Socialistinio darbo didvyrio žvaigždė su autentiškais kilmės dokumentais, kolekcininkų teigimu, dabar aukcionuose vertinama 5000 eurų. Dvigubai brangesnė yra nepadirba auksinė SSRS didvyrio žvaigždė už karinius nuopelnus.

Vasaros pradžioje startavusį renginį „Miesto bagažinių turgus“ klaipėdiečiai pamėgo, jis bus tęsiamas.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder