Klaipėdoje atrastas talentingas prozos kūrėjas

(1)

Sausio 23 dieną, per rašytojos Ievos Simonaitytės gimtadienį, klaipėdiečiui Sigitui Benečiui už pirmąją novelių knygą „Apgaulė“ įteikta 37-oji literatūrinė I. Simonaitytės premija.

2022 m. rašytojos Ievos Simonaitytės premijai iš viso buvo pateikti septyni grožinės literatūros kūriniai, išleisti per paskutinius trejus kalendorinius metus.

Kuriam iš jų paskirti premiją, šiemet sprendė komisija Vilniuje, kurią sudarė rašytojas, humanitarinių mokslų daktaras, „Metų“ žurnalo redaktorius dr. Regimantas Tamošaitis, lietuvių literatūros kritikė Elžbieta Banytė ir Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto doktorantė Karolina Bagdonė.

Pirmadienį Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės viešojoje bibliotekoje vykusioje apdovanojimo ceremonijoje komisijos narių pasisakymai apie S. Benečio kūrybą buvo transliuojami nuotoliniu būdu.

Komisijos atstovė Karolina Bagdonė S. Benečio knygą „Apgaulė“ apibūdino kaip šviežią gūsį lietuvių novelistikoje.

"Joje sutelpa asmeninės rašytojo patirtys ir magiškojo realizmo, dialogo su skaitytoju elementai. Jie papildomi itin taupiais Klaipėdos kraštovaizdžio, kultūros ar apskritai miesto vaizdiniais.

Tai knyga, kurią perskaityti galima vienu ypu, bet šiltos ir artimos gyvenimiškos istorijos, kasdienės santykių tarp žmonių, darbo refleksijos paliks ilgesnį įspūdį.

Lyg pasaka suaugusiems, kuri nors ir apgaulė, bet vis suteikia vilties", - knygos įžvalgomis dalinosi komisijos narė.

Komisijos nario dr. Regimanto Tamošaičio vertinimu, autoriaus knyga „Apgaulė“ daro įspūdį originalia vaizduote, intriguojančiomis siužetinėmis situacijomis, spontaniška temų plėtote, modernia stilistika, rodančia europietiškos ekspresionistinės literatūros tęstinumą.

„Rašytojas geba derinti socialinės ir psichologinės tikrovės elementus su fantastinės išmonės bei simbolinio kalbėjimo galimybėmis, savo tekstais kuria gan savitą, kamerinių matmenų subjektyvų, psichologiškai intensyvų meninį pasaulį. Jis vienaip ar kitaip yra estetiškai paveikus, įtraukiantis skaitytoją“, - mintimis dalijosi komisijos narys dr. Regimantas Tamošaitis.

Premijos laureatas prisipažino, kad rašyti pradėjo vėlai ir pirmąją knygą rašė dešimt metų, nes yra labai savikritiškas, negailestingai taiso ir perrašinėja savo kūrybą. „Rašyti pradėjau sunkiu gyvenimo periodu. Rašymas man tada buvo kaip terapija. Noveles pasirašinėjau slapyvardžiu, nes man buvo gėda, ką žmonės pagalvos apie mane. Juk daugelį metų buvau verslininkas, vaikiausi pinigų. Kol supratau, kad mano prigimtis - ne verslininko“, - atviravo S. Benetis.

Lietuvos rašytojų sąjungos Klaipėdos skyriaus atstovė Sondra Simana, nuoširdžiai prakalbinusi S. Benetį, pastebėjo tendenciją, jog pastaruoju metu Klaipėdos literatūroje iškyla 50-mečiai rašytojai.

„Aš pati atradau rašymą gana vėlai. Džiaugiuosi, kad yra ir daugiau Sąjūdžio suformuotos kartos žmonių, kurie, sulaukę 40 metų, ryžtasi radikaliai keisti savo gyvenimus, pasirinkti kūrybą ir juos pastebime Klaipėdos literatūroje“, - sakė S. Simana, viena iš praėjusių metų I. Simonaitytės literatūrinės premijos laureačių.

Šios premijos steigėja yra Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka, mecenatas - Rimantas Cibauskas ir UAB „Mūsų laikas“.

Premijos dydis 2 000 Eur. Ji teikiama už meniškai vertingus kūrinius, literatūrinėmis priemonėmis atskleidžiančius Klaipėdos krašto, Mažosios Lietuvos gyvenimą ir humanistines tradicijas arba įamžinančius autorės Ievos Simonaitytės bei kitų šio krašto šviesuolių atminimą.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder