Klaipėdos kariliono festivalis verčia aštuntąjį savo istorijos puslapį

Klaipėda gali didžiuotis turėdama unikalų varpų instrumentą – Klaipėdos karilioną, tapusį miesto savitumo simboliu. Jo koncertai nenutilo net karantino laikotarpiu ir vyko kiekvieną penktadienį bei šeštadienį. Aukštai ir plačiai sklindantys varpų garsai toliau darniai įsilieja į uostamiesčio garsinį peizažą. 

Ši kariliono garsų preliudija 2021 metų birželio 24-ąją veda į Klaipėdos kariliono festivalį, šiemet rašantį aštuntąjį savo istorijos puslapį. Festivalį rengia Klaipėdos koncertų salė.

Klaipėdos karilionas – tai vienas iš trijų didžiausių Lietuvoje esančių tokių muzikos instrumentų. Buvusio Klaipėdos centrinio pašto bokšte jis sumontuotas 1987 metais ir skambėjo iki 2006 metų, kai buvo pakeistas nauju.

„Royal Eijsbauts“ varpų liejykloje Olandijoje pagamintą dabartinį instrumentą sudaro 48 varpai, kurių diapazonas – 4 oktavos. Bendras varpų svoris – 5 tonos, o su visomis konstrukcijomis jis siekia 10 tonų. Didžiausio ir sunkiausio varpo masė – 900 kilogramų.

Klaipėdos kariliono festivalis – tai keturi koncertai per vieną ilgiausią metų dieną, kuriuose publika gali apsilankyti nemokamai. Varpų muzika girdima visame senamiestyje, tačiau geriausia jos klausytis Laikrodžių muziejaus kiemelyje. Koncertai transliuojami dideliame ekrane, tad visi klausytojai gali ne tik girdėti, bet ir matyti varpinėje grojančius atlikėjus.

Kariliono festivalio koncertuose skambančius kūrinius, atlikėjus ir kompozitorius pristato muzikologė Veronika Janatjeva.

Skambant Klaipėdos kariliono festivalio varpams kartu pakiliai praleiskime ilgiausią vasaros dieną!

Festivalio programa

12 val. „Vidudienio varpai“

Festivalio pradžią 12 valandą skelbs „Vidudienio varpai“, kalbinami klaipėdiečių karilionininkų. Vienas iš jų – Stanislovas Žilevičius. Didelę patirtį sukaupęs atlikėjas ištikimai tarnauja karilionui, skleidžia jo muziką jau daugiau nei trisdešimt metų. Jis dalyvauja kariliono muzikos festivaliuose Lietuvoje, koncertavo Europoje ir JAV.

Savo programose S. Žilevičius dažnai jungia karilioną su kitais instrumentais, yra grojęs kartu su orkestrais, chorais ir elektronika. Karilionininko repertuarą sudaro muzika nuo baroko iki šių dienų. Jis taip pat yra skambinimo karilionu metodinių leidinių, originalių kūrinių karilionui ir aranžuočių autorius.

Kęstutis Kačinskas taip pat yra ilgametis ir patyręs Klaipėdos karilionininkas. Jis kasmet sugroja apie 50 koncertų šiuo instrumentu. Atlikėjas jau surengė per 60 kariliono koncertų Vokietijoje, Olandijoje, Danijoje, JAV. K. Kačinskas taip pat rašo ir aranžuoja kūrinius karilionui bei dirba Klaipėdos choro „Aukuras“ chormeisteriu.

Nuo 2019 m. rudens Klaipėdos koncertų salė vykdo edukacinį projektą „Atrask karilioną“, kuris suteikia galimybę gabiausiam muziką studijuojančiam jaunimui iš arčiau pažinti karilioną ir išmokti juo groti. Projekte dalyvauja Ignas Vydeika (Klaipėdos S. Šimkaus konservatorija), Vilius Aleinikovas (Klaipėdos E. Balsio menų gimnazija), Gintarė Valionytė (Lietuvos muzikos ir teatro akademija). S. Žilevičius jau trečius metus jiems veda skambinimo karilionu pamokas. Projekto dalyviai šiemet taip pat pasirodys festivalio atidarymo koncerte.

Programoje:

Stanislovas Žilevičius (karilionas), Kęstutis Kačinskas (karilionas)

Edukacinio projekto „Atrask karilioną“ dalyviai:

Ignas Vydeika (Klaipėdos S. Šimkaus konservatorija), Vilius Aleinikovas (Klaipėdos E. Balsio menų gimnazija), Gintarė Valionytė (Lietuvos muzikos ir teatro akademija)

Programa: Johann Sebastian Bach, Alessandro Marcello,  Modest Musorgskij, Robert Schumann, Fryderyk Chopin, Ferenc Liszt, György Ligeti, Arno Babajanian,  Giedrius Kuprevičius, Kęstutis Kačinskas (S. Žilevičiaus, J. Kačinsko aranžuotės) 

15 val. „Popietės varpai“

„Popietės varpų“ koncerte išgirsime amerikiečių karilionininko Carsono Landry parengtą programą. Kilęs iš Orlando Floridoje (JAV), atlikėjas baigė bakalauro studijas „Principia“ kolegijoje Ilinojuje, Carlo van Ulfto kariliono klasėje. Šiais metais gavo prestižinę Fulbrighto stipendiją studijoms Jefo Denyno Karališkojoje kariliono mokykloje Mechelene (Belgija) pas Koeną Cosaertą. Savo diplominio darbo tema jis pasirinko XVIII a. kariliono muzikos transkripcijas, pritaikytas šiuolaikiniams atlikėjams ir instrumentams.

Karilionininko rečitalyje skambės gerai žinomi Johanno Sebastiano Bacho, Ludwigo van Beethoveno, Fryderyko Chopino, Johanno Strausso kūriniai, taip pat bus paminėtos 300-osios „kariliono Bachu“ vadinamo flamandų kompozitoriaus Matthiaso Vanden Gheyno gimimo metinės. Šis kariliono ir vargonų virtuozas paliko reikšmingą pėdsaką kariliono istorijoje, o jo sukurti vienuolika preliudų karilionui yra vieni iš nedaugelio išlikusių XVIII amžiaus originalių kūrinių karilionui, iki šiol dažnai atliekamų koncertuose.

Programoje:

Carson Landry (karilionas, JAV)

Programa: Matthias Vanden Gheyn, Johann Sebastian Bach, Matthias Vanden Gheyn, Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin, Johann Strauss Sr., Adèle Colson, Gustave Van Hoey, Ronald Barnes, Geert D’hollander (Jos D’hollander, Luc Rombouts, lo van Ulft, Tom Van Peer aranžuotės)

18 val. „Vakaro varpai“

18 valandą pasigirs „Vakaro varpai“, kuriuos kalbins karilionininkė ir kompozitorė Olesia Rostovskaja (Rusija). Garsios Maskvos P. Čaikovskio konservatorijos (kurią baigė kaip kompozitorė ir vargonininkė) absolventė O. Rostovskaja groti karilionu mokėsi Sankt Peterburgo Universitete bei Karališkojoje kariliono mokykloje Mechelene (Belgija). Tituluota atlikėja dažnai dalyvauja įvairiuose tarptautiniuose festivaliuose, prisistatydama kaip karilionininkė ir kompozitorė. Savo pasirodymų metu ji siekia sukurti ypatingą atmosferą, patraukiančią klausytojo dėmesį nuo pirmo iki paskutinio garso.

Savo programos idėją atlikėja pristato taip: „Karilionas sujungia žmones – per garsą, istoriją, muziką. Pirmojoje programos dalyje girdėsime kūrinius, kurie galėjo skambėti atliekami istoriniais karilionais XVIII–XIX a. Rusijoje.

Šiandien internetinio ryšio dėka karilionininkų bendruomenė tapo didele šeima. Tai tapo ypač aktualu per karantiną: įvairių šalių karilionininkai palaikė vienas kitą, keitėsi partitūromis. Taigi, antrąją koncerto dalį sudaro mūsų amžininkų kūriniai.“

Koncertą užbaigs ypatingas akcentas – trijų skirtingoms valstybėms ir skirtingoms kartoms atstovaujančių karilionininkų Stanislovo Žilevičiaus, Carsono Landry ir Olesios Rostovskajos atliekamas jos pačios kūrinys “Tripple Peal” / „Trigubas skambesys“.

Programoje:

Olesia Rostovskaja (karilionas, Rusija)

Dalyvauja: Stanislovas Žilevičius (karilionas), Carson Landry (karilionas, JAV)

Programa: John Courter, Ulla Laage, David Сieri, Olesia Rostovskaja, Loreta Narvilaitė

21 val. „Nakties varpai“

„Nakties varpai“ jau temstant vainikuos festivalio programą. Kariliono partiją šiame koncerte atliks Monika Kaźmierczak, kurią jau gerai pažįstame iš ankstesniųjų Klaipėdos kariliono festivalių. Ši kūrybinga atlikėja yra kelių tarptautinių konkursų laureatė, aktyviai koncertuojanti Olandijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, JAV. Ji dėsto Gdansko muzikos akademijoje, inicijuoja ir rengia kariliono festivalius Gdanske, kuriame, beje, yra net 3 varpų instrumentai.

Klaipėdos kariliono skambesiui darniai atlieps Sigito Petrulio vadovaujamo Klaipėdos brass kvinteto grojimas. Kartu su jais kaip solistas gros pripažintas džiazo meistras saksofonininkas Petras Vyšniauskas. Mušamaisiais instrumentais gros Ingrida Spalinskaitė–Kurienė.

Minėtų atlikėjų interpretacijoje suskambės kelių lietuviškų kūrinių premjeros, gimusios bendradarbiaujant su Lietuvos kompozitorių sąjunga. Prisidėję prie kvietimo gausinti lietuviškos kariliono muzikos repertuarą, šiemet naujas kompozicijas specialiai festivaliui sukūrė Zita Bružaitė ir Matas Drukteinis. Naują kompoziciją karilionui solo pristatys ir Mykolas Natalevičius. Iš Klaipėdos kilusi ir dabar Škotijos mieste Glazge gyvenanti kompozitorė Alina Savanenkovaitė netgi parašė „Odę Klaipėdai“, dedikuotą „visiems Klaipėdos menininkams – dabar kuriantiems ir jau išėjusiems.Apie išėjusiuosius primins ir Vidmanto Bartulio Šauklys VI“, sukurtas 2017 metų Klaipėdos kariliono festivaliui.

„Nakties varpų“ programoje dar skambės kariliono ir valtornos dialogas. Monikos Kaźmierczak ir Michało Szczerbos duetas atliks Katarzynos Kwiecień-Długosz kūrinio premjerą, taip pat Loretos Narvilaitės, Arvo Pärto, Geerto D’hollanderio opusus.

Programoje:

Monika Kaźmierczak (karilionas, Lenkija)

Klaipėdos brass kvintetas:

Sigitas Petrulis (meno vadovas, trimitas), Jonas Katauskas (trimitas), Mindaugas Paškauskas (valtorna), Arvydas Stakvilevičius (trombonas), Vidmantas Liasis (tūba)

Solsitai: Petras Vyšniauskas (saksofonas), Michal Szczerba (valtorna, Lenkija)

Dalyvauja Ingrida Spalinskaitė-Kurienė (mušamieji)

Programa: Mykolas Natalevičius (premjera), Zita Bružaitė (premjera), Matas Drukteinis (premjera), Alina Savanenkovaitė (premjera), Vidmantas Bartulis, Alvidas Remesa, Loreta Narvilaitė, Arvo Part, Katarzyna Kwiecień-Długosz, Geert D'hollander

Festivalį sutinkantys ir palydintys renginiai

Birželio 21 d., pirmadienį, 18.30 val.

INTERNETU |  Kariliono muzika miestui“

Anksčiau didelio susidomėjimo sulaukusias ekskursijas į Klaipėdos kariliono bokštą (kurios dėl pandemijos dabar negali būti organizuojamos) keis virtuali ekskursija vaikams ir visai šeimai „Kariliono muzika miestui“. Ji bus viešai transliuojama internetu birželio 21 dieną 18.30 valandą.

Ypatingas varpų instrumentas Klaipėdos karilionas džiugina miesto gyventojus jau daugiau nei trisdešimt metų. Nesvarbu, ar lyja lietus, ar šviečia saulė, ar spigina šaltis – varpų muzika Klaipėdoje nenustoja skambėti.

Kariliono ypatybė ta, kad jo garsai sklinda atvirame ore, juo atliekamą muziką girdi visas miestas. Kaip šis sunkus instrumentas, sveriantis apie 10 tonų kartu su konstrukcijomis, atsirado buvusio Klaipėdos centrinio pašto bokšte? Kaip grojama šiuo instrumentu? Kaip karilionininkai rengia naujus kūrinius?

Atsakymus į šiuos ir kitus klausimus išgirsite virtualioje ekskursijoje „Kariliono muzika miestui“.

Ekskursiją kviečiame nemokamai stebėti internetu Facebook arba Youtube platformoje.

Programoje:

Dalyvauja: Dovilė Kirdaitė (edukatorė), Rūta Vildžiūnienė (muzikologė), Stanislovas Žilevičius (karilionas)
Skambės Sergejaus Rachmaninovo kūrinys

Sidebar placeholder