Skulptūrų parke įamžins praeivių delnus

(1)

Šiandien Klaipėdos skulptūrų parko centrinėje aikštelėje nuo 14 iki 19 val. vyks meno performansas „Belaikiai ženklai. Marijai Gimbutienei atminti“, kurio metu bus liejamos žmonių delnų atliejos iš gipso, dailininkas Romas Klimavičius pils apskritimo formos instaliaciją iš druskos.

Performanso idėjos autoriai Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktoriaus pavaduotoja Skulptūrų parkui, rašytoja Sondra Simana, dailininkas Romas Klimavičius ir filosofė Julija Baranova šiuo veiksmu nori pakviesti žmones susitaikymui ir ramybei.

Gipsas bus liejamas į suglaustus praeivių delnus. Tai, pasak organizatorių, simbolizuoja prašymą, atsivėrimą. Išlietas delnų formas žmonės galės pasiimti arba palikti parke. Instaliacijai naudojamos druskos simbolinė ir praktinė reikšmė yra apsauga nuo blogio, taip pat tai yra Dievo sandorio su žmonėmis priminimas. Renginio metu skambės Donato Bielkausko ir Dariaus Gerulaičio kūrinio „Wejdas - Dykra“, skirto išnykusios prūsų tautos atminimui, garso įrašas.

Performanso pavadinimas pasiskolintas iš amerikiečių ir kanadiečių aktyvisčių sukurto dokumentinio filmo apie M. Gimbutienę „Signs Out of Time“ (liet. „Belaikiai ženklai“, 2003).

Skulptūrų parko erdvė jam pasirinkta dėl dviejų priežasčių.

1981 m. archeologė prof. Marija Gimbutienė, atsisveikindama su Klaipėda, sakė: „Duokit man jūsų skulptūrų parko nuotraukų, aš jums visam pasaulyje padarysiu reklamą.“ Šis performansas yra simbolinis įbridimas į prof. M. Gimbutienės idėjų lauką, panaudojant archetipinius simbolius - ratą, druską, delnų įspaudus, mirusios jotvingių tautos atminties brydes jaunų žmonių kūryboje (garso takelis).

Kita priežastis - tai noras pratęsti tyliojo modernizmo (1962-1982) poziciją, į šiandieninę įtemptą situaciją reaguoti tyla ir kūrybiniu aktu. Skulptūrų parke tyliajam modernizmui atstovauja žymusis skulptorių šešetas: Vladas Vildžiūnas, Ksenija Jaroševaitė, Vladas Urbanavičius, Petras Mazūras, Stanislovas Kuzma ir Mindaugas Navakas.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder