Žvejų rūmų meno kolektyvų kelionės – nuo Lenkijos iki Jungtinių Amerikos Valstijų

Vasara – kelionių, išvykų, švenčių ir festivalių metas. Bet tai ne visada reiškia atostogas.  Visame pasaulyje šiemet vėl sugrįžta  dėl COVID pandemijos neįvykę ar nukelti renginiai.

Bet tai ne visada reiškia atostogas.  Visame pasaulyje šiemet vėl sugrįžta  dėl COVID pandemijos neįvykę ar nukelti renginiai. Tad Klaipėdos Žvejų rūmų meno kolektyvams taip pat dar neatėjo  laikas poilsiui, o savo laisvalaikį tenka skirti papildomoms repeticijoms, šlifuojant programas ar besimokant naujų kūrinių, kad būtų galima deramai pasirodyti  įvairiuose tarptautiniuose renginiuose. O šios vasaros pasirodymų tvarkaraštis tikrai įdomus ir spalvingas.

Toliausiai, už Atlanto skrido Žvejų rūmų tautinių šokių sambūrio „Vėlunga“ šokėjai. Jiems teko garbė dalyvauti XVI Šiaurės Amerikos lietuvių tautinių šokių šventėje, kuri liepos 1–3 d. įvyko Filadelfijoje (JAV). Šis svarbus Amerikos lietuvių išeivijos renginys taip pat buvo nukeliamas du metus.

„Vėlunga“ – pirmasis šokių kolektyvas iš Klaipėdos, dalyvavęs šioje šventėje. Jo vadovas dr. Vidmantas Mačiulskis buvo vienas iš kūrybinės grupės narių bei pagrindinio koncerto „Karalių pasaka“ scenarijaus autorius. Didysis koncertas vyko Temple universiteto Liacouras centro arenoje, kurioje šoko virš 1000 šokėjų iš JAV ir Kanados.

Tarp jų buvo ir penki kolektyvai iš Lietuvos – „Vėlunga“, Kauno „Žilvitis“, Naujosios Vilnios „Lendrūnas“, Kėdainių „Volungė“, Vilniaus „Sugrįžus“. Šventėje apsilankė prezidentas Gitanas Nausėda. Tiek repeticijų, tiek šventės metu „Vėlungos" šokėjai išgyveno įsimintinas akimirkas ir nenusakomą bendrystės jausmą, kai kartu su kitais po pasaulį išsisklaidžiusiais lietuviais vienu alsavimu suko šokio „Malūnas" sparnus, audė tautinių raštų pynę „Subatėlėje“ ar siautulingai šėlo „Suktinyje". Klaipėdiečių „Vėlunga“ užmezgė ryšius su Los Andželo, Čikagos, Bostono, Toronto lietuvių išeivijos kolektyvais, gavo kvietimą kitąmet atvykti į Juventus festivalį, kuris vyks Klivlande ir Toronte.

Po šventės „Vėlungos“ šokėjai kelionę pratęsė Niujorke. Liepos 6-ąją jie ištiesė lietuvišką trispalvę prie Pasaulio prekybos centro memorialo, skirto rugsėjo 11-tosios atakos aukoms atminti ir kartu su viso pasaulio lietuviais sugiedojo Tautišką giesmę. Šioje išskirtinėje kelionėje „Vėlungos“ kolektyvą lydėjo Žvejų rūmų direktorius Alvydas Juozas Lenkauskas.

Žvejų rūmų mišraus choro „Cantare“ dainininkai, liepos 6-tąją Teatro aikštėje sugiedoję Tautišką giesmę, iškart sėdo į autobusą ir išvyko į Prahą (Čekija). Čia liepos 7–11 d. vyko tarptautinis chorų festivalis-konkursas „Musica Orbis“, kuriame kartu su klaipėdiečiais dalyvavo chorai iš Belgijos, Didžiosios Britanijos, Slovakijos ir Čekijos. Mūsiškiai tapo absoliučiais renginio laureatais: pirmoji konkurso vieta, aukso diplomai laisvojoje ir sakralinės muzikos kategorijose, o choro dirigentas prof. Artūras Dambrauskas pelnė geriausio festivalio dirigento laurus. Festivalio „Musica Orbis“ koncertai vyko Valenšteino rūmuose (Čekijos senato būstinė), Prahos šv. Vito, šv. Apaštalų Simono ir Judo, Šventojo išganytojo bažnyčiose bei Emauso vienuolyne.

Klaipėdos pilies teatras viešėjo Lenkijoje. Šįkart ne su scenos spektakliu, o gatvės vaidinimu „Versalio sodai“ (režisierius Alvydas Vizgirda). Zamostės mieste vyko 47-tosios teatrų vasaros (Zamojskie Lato Teatralne) renginiai (birželio 25–liepos 10 d.). Klaipėdos pilies teatro aktoriams  buvo suteikta garbė tapti baigiamojo festivalio renginio atlikėjais.

Žvejų rūmų kultūrinės veiklos vadybininkai Emilija Medutė ir Arūnas Peštenis buvo išvykę į kūrybinę komandiruotę. Organizatorių kvietimu jie dalyvavo XXIV tarptautiniame gatvės ir atvirų erdvių teatrų festivalyje „FETA“, vykusiame liepos 7–10 d. Gdanske (Lenkija). Į šį festivalį keliauta ne tik pasidalinti idėjomis bei patirtimi, bet paieškoti, pasirinkti ir pakviesti kolektyvus iš užsienio į Žvejų rūmų organizuojamą tarptautinį gatvės teatrų festivalį „Šermukšnis‘, kuris vyks Klaipėdoje 2023-ųjų liepą.

„FETA“ yra vienas didžiausių gatvės teatrų festivalių Europoje, šiemet persikėlęs iš miesto centro į Ronaldo Reigano vardo parką užmiestyje. Per keturias festivalio dienas teko suspėti pažiūrėti net aštuoniolika teatro trupių iš Ispanijos, Izraelio, Lenkijos, Olandijos, Suomijos, Šveicarijos ir Vokietijos spektaklių. Keliauta ne veltui – sutarta ir tikimasi „Šermukšnyje“ sulaukti keturių šiame teatro forume dalyvavusių kolektyvų. Lai tai lieka intriga ateičiai...

Dėl karo Ukrainoje VI tarptautinį chorinės muzikos festivalį-konkursą „Cantat Odesa“ organizatoriams teko surengti interneto erdvėje. Savo dalyvavimu ukrainiečius palaikė Žvejų rūmų moterų choras „Dangė“ (vad. Judita Kiaulakytė) ir beveik šimtas kolektyvų iš visos Europos. Ir ne veltui – sakralinės muzikos kategorijoje laimėjo I vietą.

Žvejų rūmų meno kolektyvai visada laukiami daugelyje Lietuvoje vykstančių vasaros festivalių ir švenčių. Pantomimos teatras „A“ vaidino tarptautiniame jaunimo teatrų festivalyje Kretingoje ir festivalyje „Myliu Palangą“, liaudiškų šokių kolektyvas „Žilvinas“ dalyvavo festivalyje „Šokom, šokam ir da šoksem“ Salantuose, mišrus choras „Cantare“ dainavo Kauno dainų ir šokių šventėje „Čia suteka upės“ ir chorinės muzikos šventėje „Cantate Palanga“, o tremtinių choras „Atminties gaida“ – buvusių tremtinių ir politinių kalinių dainų šventėje „Leiskit į Tėvynę" Raseiniuose. Chorai „Cantare“, „Dangė“ ir „Klaipėda“ bei šokių kolektyvai „Vėlunga“ su „Žilvinu“ tradiciškai dalyvavo Lietuvos Vakarų krašto dainų šventėje Klaipėdos vasaros estradoje.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder