5 lengvai namuose auginamos prieskoninės žolelės: kaip užsiauginti ir kokius patiekalus jomis gardinti

Pavasarį ieškome žalumos – ne tik už lango, bet ir lėkštėje. O patiekalus kaip niekas kitas pagardina ir pagražina ryškiaspalvės, aromatingos ir skonių kupinos prieskoninės, namuose užaugintos žolelės.

Svarstote tai išbandyti, bet prisibijote likti nieko neužsiauginę? Nebijokite, nes namų sodininkystė gali būti lengva ir maloni.

Elektroninė maisto ir kasdienių prekių parduotuvė „Barbora“ pataria, kokias lengviausiai namuose augančias žoleles rinktis pradedantiesiems namų sodininkams ir kokius patiekalus jomis gardinti sulaukus derliaus.

Bazilikas

Bazilikų užsiauginti nesunku, nesvarbu, kurį būdą pasirinksite – ar sėsite sėklas, ar toliau auginsite prekybos centre įsigytą baziliką vazonėlyje.

Pagrindiniai šio žalumyno poreikiai – pakankamas kiekis saulės šviesos, šiluma ir vanduo.

Geriausio rezultato galite tikėtis baziliką pastatę ant labiausiai saulės apšviestos palangės ir negailėdami vandens – žemė turi būti drėgna, bet nepermirkusi. Jei baziliko lapelių užauga tiek, kad jie ima spaustis tarpusavyje, nelaukite ir juos praretinkite nuskindami.  

Kokius patiekalus gardinti?

Be šio žalumyno neišsiversite gamindami Kaprio salotas iš šviežių pomidorų, mocarelos, alyvuogių aliejaus.

Bazilikai pagardina ne tik pomidorų, bet ir kitas sriubas – morkų, brokolių, vištienos su daržovėmis.

Užsiauginote baziliko tiek, kad nespėjate suvalgyti? Užpilkite lapelius šiek tiek vandens, sutrinkite į vientisą masę ir užšaldykite ledukų formelėse – tokius šaldytus bazilikų kubelius bet kada galėsite panaudoti gamindami sriubas ar padažus.

Tobula klasika – bazilikų lapeliais pabarstyta naminė pica.

Mėta

Gaivinanti mėta tikrai nebus tik gražus žalumynas ant jūsų palangės – mėtos lapeliais galėsite pagardinti ne vieną gėrimą ir desertą.

Be to, mėta yra itin geras pasirinkimas auginti namuose – lauko darže šis žalumynas auga labai vešliai, užimdamas kuo didesnį plotą ir gali nustelbti kitus augalus, o štai ant palangės esantis vazonas su mėtomis yra gana patogus pasirinkimas.

Žinoma, ir augindami mėtas namuose, negailėite ne tik didesnio vazono, bet ir pakankamai drėgmės (laistykite, kai paviršiuje esanti žemė ima sausėti) bei saulės šviesos.

Kokius patiekalus gardinti?

Be mėtų neišsiversite plakdami nealkoholinį kokteilį „Mojito“ ar kitus gėrimus, žaliuosius glotnučius.

Šviežia mėta galite pagardinti net pusryčius – graikišką jogurtą su uogomis ar granola. Mėtų lapeliai suteiks malonaus gaivumo.

Mėtomis gardinkite salotas, o ar esate ragavę šviežių braškių, baziliko, mėtų ir balzamiko acto salotų? Tikras skonių pliūpsnis, kurį verta išbandyti.  

Čiobrelis

Itin kvapnus, svaiginančiu aromatu pasižymintis čiobrelis paįvairins namų patiekalus. Čiobreliui nereikia per didelio dėmesio ir rūpesčio, pakaks vazonėlį su augalu pastatyti ten, kur bent 6-8 valandas per dieną jį pasiektų natūrali šviesa, ir laistyti. Tiesa, ne per daug – lieti vandeniu tik žemei visiškai išsausėjus – per didelės drėgmės čiobrelis nemėgsta.

Kokius patiekalus gardinti?

Gudrybė, suteiksianti ypatingo skonio net paprastiems patiekalams – čiobreliu pagardintas sviestas. Minkšto sviesto gabaliuką sumaišykite su šviežiu čiobreliu ir išbandykite ant tokios sviesto keptą aromatingą omletą arba šio sviesto įdėję į naminius Kijevo kotletus.  

Čiobrelių įberkite į sriubas prieš pat šioms baigiant virti. Ypač čiobrelis tinka ankštinių daržovių – lęšių ar avinžirnių sriuboms gardinti.

Čiobreliu dažnai gardinami mėsos patiekalai ir marinatai, tačiau keletą žalumyno lapelių galite įmaišyti ir į makaronams skirtus padažus.

O galbūt čiobrelio aromatas jums visgi per stiprus? Ne bėda – žalumyno galite nevalgyti, tačiau panaudoti desertų dekorui ar įmerkdami čiobrelio šakelę į kokteilio taurę.

Petražolė

Sodindami petražoles, iš karto pasirinkite pakankamai gilų ir platų vazoną, mat augdamas šis žalumynas išleidžia ilgas šaknis, o būti persodintas nemėgsta.

Užaugusių petražolių priežiūra paprasta – suteikite joms šviesos ir reguliariai laistykite, kad žemė būtų kiek drėgna. Petražolė – draugiškas augalas, tad jei rinksitės didelį vazoną, šalia petražolių galite auginti ir kitas prieskonines žoleles: raudonėlius, čiobrelius, bazilikus.

Kokius patiekalus gardinti?

Smulkintomis šviežiomis petražolėmis galite gardinti daugybę patiekalų – grilintas daržoves, keptas bulves, sriubas, mėsos troškinius ar makaronus.

Paprastos, tačiau ryškaus petražolių salotos puikiai papildys kepsnį ar kitaip ruoštą mėsą – petražolių lapelius apšlaksykite alyvuogių aliejumi, citrinos sultimis ir druska.

Be petražolių nepasigaminsite libanietiškų „Tabule“ salotų  – ryškiaspalvės, kvapnios salotos gali būti ne tik garnyras, bet ir puikus užkandis.

Rozmarinas

Namuose auginamas rozmarinas neišsiskiria iš kitų žalumynų – jam taip pat labiausiai reikia saulės šviesos, šilumos ir vandens. Rozmariną laistykite žemei pradėjus sausėti, tačiau nelaukę, kol ji visiškai išdžius.

Kokius patiekalus gardinti?

Jei orkaitėje kepsite mėsą ar žuvį, pavyzdžiui, lašišą, šalia padėkite keletą nuskabyto rozmarino šakelių – ištraukti iš orkaitės, patiekalai nudžiugins maloniu aromatu.

Smulkiai supjaustytu rozmarinu pabarstykite naminę duoną ar fokačiją, duonos lazdeles.

Rozmarinų šakelių įdėję į indą su alyvuogių aliejumi, turėsite aromatingą pagardą salotoms, padažams ar marinatams.

Rozmarinų, kaip ir čiobrelių, šakelės taip pat gali būti dekoro elementas jūsų kokteiliams ar desertams.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder