Ar žinojote, kad ir vabzdžiai turi savo viešbučius?

Turbūt ne vienas esate girdėję apie naminių gyvūnų viešbučius, tačiau ar žinote, kad yra ir specialūs vabzdžių viešbučiai? Tokių įdomių statinių galima aptikti ir unikaliame Lietuvos gamtos kampelyje - Nidoje.

Žingsniuojant Nidos Naglių gatve į akis krenta ant medžio iškabinti maži mediniai namukai, apdėlioti šiaudais, konkorėžiais, viduje galima aptikti ir skylėtų plytų, ir kriauklių geldelių. Šiuose vabzdžių namukuose yra ir specialios durelės.

„Tokie vabzdžių viešbučiai itin patinka vaikučiams. Jie ateina ir grožisi jais. Atidarai dureles, parodai, kurie vabzdžiai jau yra čia įsikūrę. Smagu. Tai ne tik grožis, bet ir edukacinė priemonė“, - sakė šiuos unikalius namelius „Savaitės ekspresui“ aprodęs neringiškis.

Netrukus jis atvėręs vieno viešbučio dureles parodė, kad jau yra įsikūręs voriukas.

„Matote, jau voriukas susisuko savo lizdą“, - šyptelėjo neringiškis.

Išsiaiškinome, kad naujoviškus namelius vabzdžiams gamina Lietuvoje.

„Ši mada atkeliavo iš Vakarų. Patys prieš kelerius metus vykome į Olandiją ir pradėjome gaminti šiuos vabzdžių namukus. Anksčiau gamindavome tik paukščių inkilėlius, tačiau užsakovai pradėjo prašyti namų vabzdžiams, tad taip ir prasidėjo ši veikla“, - „Savaitės ekspresui“ pasakojo verslininkas, „Inkiliukai.lt“ savininkas Robertas Reklaitis.

Jis teigė, kad vabzdžių namai arba viešbučiai daugelyje šalių yra įrengiami parkuose, soduose ir privačiose valdose.

„Jie gali turėti kelis tikslus. Pirmasis - tai padėti saugoti biologinę įvairovę, kuri greitai nyksta dėl žmogaus veiklos. Ne tik augalai ar stambūs gyvūnai yra būtini nenutrūkstamam gyvybės ratui, bet ir mažieji organizmai, tokie kaip vabzdžiai. Miestų plėtra ir pramonės veikla sutrikdo natūralius vyksmus, todėl mažėja biologinių rūšių“, - aiškino R. Reklaitis.

Jo teigimu, šie nameliai privilioja naudinguosius vabzdžius į kiemą ar sodą ir natūraliu būdu padeda kovoti su kenkėjais.

„Vabzdžių viešbutis atlieka ir edukacinę funkciją, kai ne tik vaikai, bet ir suaugusieji mokosi stebėti bei pažinti vabzdžių pasaulį. Tokie dekoratyvūs nameliai puošia ir aplinką“, - sakė verslininkas.

Teigiama, kad vabzdžių viešbučiuose gali apsigyventi kai kurios bitės, kamanės, vapsvos, plėšrūs ar medienoje gyvenantys vabalai, drugeliai, auksaakės, auslindos, taip pat šimtakojai, kai kurie vėžiagyviai, vorai, moliuskai, viešbutyje prieglobstį randa dalis grybų ir kerpių rūšių.

„Jeigu tavo širdyje žaliuos medis, tikriausiai ant jo nutūps giedantis paukštis“, - sako R. Reklaitis.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder