Australijos mokslininkai pabandė išsiaiškinti, kuri spalva yra pati bjauriausia
Raudonos spalvos fenomenas
Apie raudoną spalvą galima kalbėti be galo. Pirma, pasirodo, kad vyrai ir moterys raudoną spalvą suvokia visiškai skirtingai.
Neatsitiktinai žmonės jau daugelį metų juokauja, kad vyrai neatpažįsta nei "išsigandusios nimfos spalvos", nei "vandenyno bangos spalvos".
Taip yra ne dėl beširdiškumo ir neatidumo stipriosios lyties atstovams, o dėl to, kad vyrų smegenų suvokiamų niuansų spektras yra daug mažesnis nei moterų.
Tai tiesiogiai priklauso nuo DNR.
Reikalas tas, kad specialus genas, atsakingas už raudonos spalvos interpretavimą, yra X chromosomoje, o kaip žinoma, moterys, skirtingai nei vyrai, turi viena X chromosoma daugiau.
Tokia būklė leidžia moteriai pagauti absoliučiai visus raudonos spalvos atspalvius.
Yra ir dar vienas įdomus faktas: pasirodo, draudžiamas raudonas šviesoforo signalas atsirado neatsitiktinai.
Egzistuoja tokia sąvoka kaip Reilio sklaida. Mūsų akis mato išsklaidytas bangas - nuo raudonos (ilgųjų bangų) iki violetinės arba mėlynos (trumpųjų bangų).
Trumposios bangos sklinda stipriau nei ilgosios, kai jos sklinda atmosferos oru. Šis dėsningumas ypač svarbus esant blogam orui - rūkui ar lietui.
Raudoną spalvą žmonės suvokia greičiau ir aiškiau dėl jos fizinių parametrų ir šviesos bangos ilgio. Paprasčiau tariant, raudona spalva iš tolo matoma daug geriau nei, pavyzdžiui, mėlyna ar violetinė.
Beje, remiantis statistiniais duomenimis, raudonos spalvos automobiliai dažniau patenka į avariją.
Raudona spalva sužadina ir aktyviai veikia nervų sistemą, atitinkamai vairavimo stilius tampa daug agresyvesnis.
Didžiausią pavojų raudonų automobilių savininkams kelia tos pačios spalvos automobiliai: dėl neįprastos greičio ir spalvos superpozicijos susidaro iliuzija, kad kitas vairuotojas ketina jus partrenkti.
Kuo didesnis greitis, tuo optinė iliuzija stipresnė.
Mėlyna yra šilčiausia spalva
Tyrimai rodo, kad mėlyna spalva yra mėgstamiausia pasaulyje. Ją renkasi 40 % pasaulio gyventojų.
Tokį pasirinkimą vargu ar galima pavadinti atsitiktiniu. Mėlyna spalva neerzina, nuo kontempliacijos su indigo spalva, pasak ekspertų, nervų sistema visiškai susitvarko.
Kartą Japonijos Naros mieste mokslininkai kartu su policija atliko įdomų eksperimentą: kriminaliniuose miesto rajonuose geltonos šviesos buvo pakeistos į mėlynas, tas pats padaryta ir geležinkelio stotyje, kur dažnai įvykdomos savižudybės.
Nuostabu, kad nusikalstamumas nepalankiuose rajonuose per rekordiškai trumpą laiką sumažėjo 9 %, o geležinkelio stotyje per dvejus metus neįvyko nė viena savižudybė.
Mėlyna spalva ne tik suteikia ramybės, bet ir aktyvina smegenis.
Kanados universiteto mokslininkai nustatė, kad mėlyna spalva skatina kūrybinį mąstymą.
Juolab kad senovės Romoje, pasak istorikų, mėlyna spalva buvo nemėgstama dėl to, kad barbarai, su kuriais romėnai nuolat kariavo, paprastai savo kūnus dažydavo mėlynai - kaip grėsmės ženklą.
Geltona - džiaugsmo ir apetito spalva
Jei svajojate numesti svorio ir ką tik sėdėjote ant dietos, neskubėkite perdažyti virtuvės sienų geltona spalva.
Dažnai restoranuose ir kavinėse naudojami ryškiai geltoni baldai ar dekoras, o visa tai todėl, kad geltona ir oranžinė skatina apetitą.
Nauji faktai apie meilę.
Keletas specialių tyrimų parodė, kad būtent ši pasirinkta spalva skatina skrandžio sulčių gamybą, o produktai patraukliau atrodo šiltoje "skaitiklio" šviesoje.
Iš visos spalvų gamos geltona yra pati šviesiausia, ryškiausia spalva, dėl šios savybės ji patraukia daug dėmesio, o kitos spalvos kartu su geltona geriau suvokiamos akimis, ir pirmuoju pasaulyje pagal populiarumą laikomas ryškiai geltonas žymeklis.
Tačiau ne visi geltonos spalvos atspalviai yra tokie teigiami, nes nuo neatmenamų laikų nešvari geltona laikoma niūrumo ir liūdesio spalva, todėl šiuo atspalviu dažnai dažomos psichiatrijos ligoninių sienos, o senovėje geltona apskritai buvo laikoma išdavystės spalva - Judas dažniausiai buvo vaizduojamas su geltonais drabužiais.
Oranžinė spalva
Taip, oranžinė spalva, tradiciškai laikoma dar viena teigiama spalva, amerikiečiams kelia visai kitokias asociacijas - tiesa, JAV kalėjimų uniformos yra oranžinės spalvos.
Tačiau jokios ypatingos konotacijos čia nėra - tiesiog oranžinė spalva, kaip ir raudona, yra gerai matoma iš toli, todėl prižiūrėtojams visai nesunku šaudyti į pabėgusius kalinius.
Rožinė - raminamieji vaistai
Mūsų emocinė reakcija į spalvą yra neįtikėtinai stipri. Spalvų suvokimas priklauso nuo fiziologinių akių savybių, taip pat nuo nervų sistemos būklės, gyvenimo patirties ir aplinkos.
Visi žinome paplitusį posakį: optimistai pasaulį mato pro rožinius akinius. Iš dalies šis teiginys yra teisingas.
Kaip nustatė mokslininkai, rožinė spalva mūsų nervų sistemą veikia palankiausiai, netgi labiau nei mėlyna.
Rožinės spalvos kontempliavimas sukelia tokį nevaldomą pyktį ir fizinę agresiją, kad ši spalva aktyviai naudojama pataisos įstaigose ir mokyklose, skirtose probleminiams vaikams, siekiant užkirsti kelią asocialiam elgesiui ir sumažinti bandymų nusižudyti skaičių.
Taigi, jei jums sunki diena darbe, nusipirkite sau rožinę suknelę arba rankinę, o dar geriau - abi.
Chromatofobija - spalvų baimė
Šis sutrikimas egzistuoja.
Kai kurie šį sutrikimą turintys žmonės stipriai reaguoja į tam tikras spalvas, o kiti apskritai stengiasi tam tikrų spalvų vengti.
Chromatofobija sergantiems žmonėms pasireiškia tokie simptomai kaip pykinimas, galvos svaigimas, pasunkėjęs kvėpavimas, panikos jausmas, padažnėjęs širdies plakimas ir padidėjęs kraujospūdis, nerimas, galvos skausmas ir drebulys.
Tačiau šiuolaikinė psichiatrija, skirtingai nei daugelis kitų, sugeba suvaldyti šią būklę.
Mūsų visata taip pat turi spalvą
Astronomai yra itin romantiški žmonės. Mokslininkai, aistringai tyrinėjantys kosmosą, teigia, kad visata turi savo spalvą.
Siekdami nustatyti šią spalvą, 2001 m. Džono Hopkinso universiteto mokslininkai išvedė 200 000 galaktikų spalvų vidurkį ir gavo smėlio baltumo spalvą, kurią pavadino "Kosmine pieno kavine".
Mokslininkai nustatė pačią nemaloniausią spalvą
Jei mėlyna spalva daugumai žmonių yra pati patraukliausia, tai tikriausiai turi būti ir pati nemaloniausia spalva.
Australijos mokslininkai nusprendė rasti atsakymą į šį klausimą. Ir jį rado.
Jų ieškoma spalva vadinasi Pantone 448C ir atrodo kaip pelkių dumblo ir ekskrementų mišinys.
Tyrimas buvo atliktas neatsitiktinai - Australijos valdžios institucijos kovai su rūkymu naudos šlykščiausią spalvą. Kaip?
Dėl Pantone 448C spalvos naudojimo cigarečių pakelių dizaine palaipsniui mažėja šių gaminių pardavimai.
Kai kurios Europos šalys jau ketina pasinaudoti savo užsienio kaimynių patirtimi.
Nors iš tiesų tai yra asmeninių pageidavimų reikalas, kai kam gali pasirodyti, kad nelaimingasis Pantone 448C yra labai gražus.
Keisčiausi spalvų pavadinimai
Kaip užkandį siūlome pasimėgauti netrivialiausiais skirtingų atspalvių pavadinimais: pavyzdžiui, be išsigandusios nimfos klubo spalvos, tai dar ir išsigandusios pelės bei įsimylėjusios rupūžės spalva, sultinga rožinė vadinama Judo medžio spalva, o šalia mūsų mėgstamos koralinės ir herojaus - kurapkos akių spalva.
Ypač šmaikštus pavadinimas - Paryžiaus purvo spalva, kuri, beje, visiškai atitinka tikrovę, nusikaltimą planuojančio voratinklio spalva (jis labai panašus į išsigandusią pelę) ir paskutinis Žako (kuris nenurodomas) atodūsis.
Jaco yra, bet mes įtariame, kad kalbama apie papūgą).
Šaltinis vanilla.su
Rašyti komentarą