Išjungti ar palikti? Ekspertas pataria, kaip elgtis su kompiuteriu pasibaigus darbo dienai

(1)

Pasaulyje yra dviejų tipų žmonės: tie, kurie kiekvieną vakarą išjungia kompiuterį, ir tie, kurie tiesiog jį uždaro.

Nors yra įvairiausių nuomonių apie tai, kurį iš šių būdų geriau rinktis, vienareikšmiško sprendimo nėra – pasirinkimas priklauso nuo kelių veiksnių, kaip kompiuterio naudojimo laikas, įrangos susidėvėjimas ar fone veikiančios programos.

Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas pasakoja, kaip kompiuterio išjungimas ir miego režimas gali paveikti energijos suvartojimą bei įrenginio tarnavimo laiką.

Išjungus kompiuterį, išjungiami ir visi programinės bei aparatinės įrangos komponentai. Visos atidarytos programos iš operacinės sistemos gauna pranešimą, kad nustotų skaityti ir rašyti failus, kol įvyks priverstinis išjungimas.

Nors manoma, kad dažnas kompiuterio išjungimas įrenginiui sukelia papildomą „stresą“, yra išskiriama nemažai įrangos išjungimo privalumų.

Energijos suvartojimas.

Veikdamas visu pajėgumu ar miego režimu, kompiuteris naudoja skirtingą energijos lygį. Miego režimas atidaromiems failams ir programoms saugoti skiria energijos operatyviajai atminčiai, todėl padidėja elektros energijos suvartojimas. Palikdami kompiuterį įjungtą, turėsite jį įkrauti dažniau.

Sklandesnis darbas.

Visiškai išjungus kompiuterį ir iš naujo jį paleidus, užtikrinamas švarus jo perkrovimas ir sklandesnis veikimas. Išjungimo metu pašalinamos nedidelės operacinės sistemos klaidos ir uždaromi nenaudojami failai.

Jeigu itin retai ar beveik niekada neišjungiate kompiuterio, šios problemos ir informacija kaupiasi, dėl to gali sumažėti kompiuterio našumas ir pailgėti laikas, per kurį atidaromos programos.

Įrangos susidėvėjimas.

Anksčiau kompiuterio komponentai buvo šiek tiek jautresni galimiems pažeidimams dėl nuolatinio kompiuterio įjungimo ir išjungimo, tačiau dabar šių dalių gamyba patobulėjo.

Jeigu kompiuterio neišjungiate kelis kartus per dieną, nusidėvėjimas bus minimalus ir nesukels pastebimos žalos. Kita vertus, jei kompiuterį užmigdysite kelioms valandoms su daugybe atidarytų programų ir naršyklės langų, kompiuterio techninė įranga miego metu nelabai pailsės.

Jeigu norite prailginti savo prietaiso aparatinės įrangos gyvavimo ciklą, geriau jį išjunkite, o ne naudokite miego režimą.

Apsauga nuo maitinimo viršįtampių.

Nors tai pasitaiko itin retai, atsitiktiniai elektros energijos šuoliai ir viršįtampiai gali sugadinti įjungtą arba miego režimu veikiantį kompiuterį.

Nutikus tokiai situacijai galite prarasti įrenginyje esančius failus ir duomenis arba sugadinti kietąjį diską. Įrenginio išjungimas sumažina tokio pobūdžio pažeidimo riziką.

Įjungus miego režimą, kompiuteris nėra visiškai išjungiamas, tai reiškia, kad atidaryti failai, naršyklės ar žaidimai saugomi operatyviojoje atmintyje (RAM).

Patogumas ir greitis.

Aktyvavus miego režimą, dauguma programinės ir techninės įrangos komponentų, kaip ekranas, yra išjungiami, tačiau juos galima greitai „pažadinti“ bakstelėjus pele arba spustelėjus klaviatūros mygtuką.

Įjungiant kompiuterį iš išjungtos būsenos reikia papildomai laukti, kol jis užkraus visus reikiamus failus, o tai gali kelti nepatogumų tiems, kuriems reikia itin greitai kažką atlikti kompiuteriu.

Lengvas fono priežiūros programų paleidimas.

Kompiuteryje veikia svarbios techninės priežiūros programos, kaip virusų paieškos, disko valymas, atnaujinimai ir sistemos atsarginių kopijų kūrimas. Dažniausiai šios užduotys būna atliekamos jums nesinaudojant kompiuteriu – kai jis veikia miego režimu.

Jeigu nesuplanuosite, kad šie veiksmai būtų vykdomi dienos metu, kompiuterio išjungimas sutrikdys jų veikimą, todėl įrenginys gali būti jautresnis kenkėjiškoms programoms.

Specialistas teigia, kad siekiant užtikrinti kompiuterio ilgaamžiškumą, reikėtų derinti abu pasirinkimus: nenaudojant kompiuterio ilgesnį laiką – jį išjungti, atsitraukus trumpesniam laikui – aktyvuoti miego režimą.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder