Kaip karščių metu atsivėsinti lauke
1. Pasirinkite tinkamą dienos laiką
Vienas gražiausių ir vėsiausių paros laikų vasarą – aušra. 5 – 7 val. ryto – idealus metas bėgioti ar išeiti pasivaikščioti. Vėliau temperatūra sparčiai kyla ir laikosi iki pat saulėlydžio.
Pats didžiausias karštymetis būna darbo pabaigoje – 17–18 val., o nuo 21 val. palaipsniui ima vėsti. Jeigu nemėgstate keltis anksti, aktyvesnėms fizinėms veikloms lauke rinkitės vėlų paros metą.
2. Ieškokite šešėlio
Venkite buvimo tiesioginėje saulėje, ypač eidami asfaltuotu keliu. Geriau rinkitės gamtinius takus, kuriems „stogą“ kuria medžių lapai.
3. Pasirūpinkite vandeniu
Karštomis dienomis vėsindamas kūną organizmas išprakaituoja didelius kiekius skysčių. Tie, kas karštymečiu dirba lauke, gali netekti 0,5–3 litrų per valandą.
Todėl svarbu vartoti skysčius, vos pajutus norą. Pagal poreikius rekomenduojama išgerti bent 2 – 4 stilines vandens per valandą. Itin gausaus prakaitavimo atveju patariama rinktis vandenį, praturtintą elektrolitais. Į vandenį taip pat galima įberti druskos ar įpilti šlakelį citrinų sulčių – tai padės sulaikyti skysčius organizme.
Svarbu! Aukštas pulsas, sausėjanti burna ir tamsus šlapimas – požymiai, kad jūsų organizmui trūksta skysčių. Pastebėję šiuos simptomus prisėskite pavėsyje ir išgerkite bent stiklinę vandens.
4. Venkite diuretikų
Alkoholis, skysčiai su kofeinu, gėrimai su cukrumi ir saldikliais skatina vandens pašalinimą iš organizmo, todėl vartoti juos reikėtų su saiku, pirmenybę teikiant vandeniui ar negazuotam mineraliniam vandeniui.
5. Rinkitės lengvą maistą
Karščių metu rekomenduojama valgyti nedidelėmis porcijomis lengvai virškinamą maistą. Į savo racioną įtraukite daugiau vaisių ir daržovių, dažniau rinkitės skystus produktus ir venkite riebių ir sunkiai virškinamų baltyminių patiekalų.
6. Dėvėkite šviesią aprangą
Šviesūs drabužiai geriau atspindi saulės šviesą bei spindulius, todėl juos patartina dėvėti karštomis ir saulėtomis dienomis.
Pravartu rinktis kuo natūralesnės sudėties audinius, kurie leidžia kūnui kvėpuoti, pavyzdžiui, ploną liną, šilką, bambuko pluoštą ir pan. Taip pat – avėti natūralios odos avalynę.
Žinoma, nepamirškite skrybėlės, kepurės ar kito galvos apdangalo.
7. Vėsinkite riešus
Greičiau atvėsta tos kūno vietos, kuriose venos yra arčiausiai odos paviršiaus. Tai – kaklas, riešai, kirkšnys ir pažastys. Juos galite vėsinti, naudodami drėgnus rankšluosčius, purkštuvėlius su vandeniu ar tiesiog pakišdami rankas po kranu.
8. Kvėpuokite giliai
Giliai įkvėpkite pro burną ir iškvėpkite pro nosį – jūsų seilės atvėsins orą, kol šis nukeliaus į plaučius.
Dėmesio! Pasireiškus staigiam nuovargiui, galvos svaigimui ar alpimui, raumenų mėšlungiui, pykinimui, esant didesniam nei įprasta prakaitavimui, šaltai ir drėgnai odai, galvos skausmui, padažnėjus širdies ritmui, turite kuo greičiau eiti į patalpą ar pavėsį.
Jeigu galite, atsigulkite, kaklą ir riešus nuprauskite šaltu vandeniu ar ant jų uždėkite šaltą drėgną kompresą, atsigerkite vandens.
Įtariant šilumos smūgį, skubiai kreipkitės medikų pagalbos.
Rašyti komentarą