Kaip sustabdyti pavojingus virusus: kurtieji uodai nustoja daugintis
Uodai poruojasi skraidydami, o patinai, ieškodami patelės, pasikliauja savo klausa, vadovaudamiesi jiems patraukliu jos sparnų skleidžiamu garsu.
Mokslininkai atliko eksperimentą, sutrikdydami patinų klausą. Dėl to jie neužmezgė fizinio kontakto su patelėmis net po trijų dienų, praleistų tame pačiame narvelyje.
Būtent uodų patelės perneša ligas žmonėms, todėl jei priversime uodus mažiau daugintis, sumažės ligų skaičius.
Kalifornijos universiteto Irvine komanda tyrė Aedes aegypti uodus, kuriais kasmet užsikrečia apie 400 mln. žmonių.
Jie atidžiai stebėjo uodų poravimąsi, kuris gali trukti nuo kelių sekundžių iki šiek tiek mažiau nei minutės, ir rado būdą, kaip, pasitelkus genetiką, sutrikdyti šį procesą.
Jie sutelkė dėmesį į baltymą, vadinamą trpVa, kuris, atrodo, yra svarbus klausai.
Mutavusių uodų neuronai, paprastai dalyvaujantys garso aptikimo procese, nereagavo į skrydžio garsus ar potencialių partnerių sparnų smūgius.
Į patrauklų triukšmą nereagavo.
Vietoj to laukiniai (nemutavę) patinai greitai daug kartų poravosi ir apvaisino beveik visas narve esančias pateles.
Kalifornijos universiteto Santa Barbaroje mokslininkai, savo tyrimą paskelbę žurnale PNAS, pažymėjo, kad geno nokauto poveikis buvo „absoliutus“, nes kurtieji patinai visiškai nustojo poruotis.
Dr. Jorgas Albertas iš Oldenburgo universiteto Vokietijoje, uodų poravimosi ekspertas, pakomentavo tyrimą.
Jis teigė, kad klausos eksperimentas yra perspektyvus būdas kontroliuoti uodus, tačiau jį reikia toliau tirti.
„Šis tyrimas yra pirmasis tiesioginis molekulinis bandymas, patvirtinantis, kad klausa iš tiesų yra ne tik svarbi uodų dauginimuisi, bet ir būtina. Be patinų gebėjimo girdėti ir akustiniu būdu persekioti pateles uodai galėtų atsidurti ties išnykimo riba.“
Jis pridūrė, kad kitas mokslininkų tiriamas metodas - sterilių patinų paleidimas į vietoves, kuriose yra ligas pernešančių uodų.
Nors uodai gali pernešti ligas, jie taip pat yra svarbi mitybos grandinės dalis: jais minta žuvys, paukščiai, šikšnosparniai ir varlės, o kai kurie yra svarbūs augalų apdulkintojai.
Rašyti komentarą