Kaip sužinoti, ar jūsų partneris jus išnaudoja

Naujame atliktame tyrime kalbama apie santykių fenomeną, kai kitas žmogus, išnaudodamas savo partnerį, siekia savo tikslų. Tai dažnu atveju lemia itin prastą santykių kokybę.

Psichologai nusprendė ištirti šį fenomeną, įvertinti kultūrinius skirtumus santykiuose bei vedybiniame gyvenime.

Instrumentinis požiūris - tai toks požiūris, kurio metu kitas asmuo suvokiamas kaip įrankis, kuris gali padėti pasiekti kito žmogaus užsibrėžtus tikslus.

Toks instrumentinis požiūris lemia, jog žmogui rūpi tik tai, ar žmogus jam gali būti naudingas.

Nors daugeliui žmonių svarbu sukurti su savo partneriu emocinį ryšį, tačiau daugelyje santykių egzistuoja tam tikras "kainos" ir naudos skaičiavimas.

Evoliucinėje psichologijoje teigiama, jog romantiniai santykiai yra lyg strateginiai žaidimai, kurių metu kiekvienas žaidėjas įvertina kito žaidėjo "vertę".

Pavyzdžiui, moterys gali naudoti savo fizinį patrauklumą tam, jog pritrauktų vyro turtus.

Vyrai gali naudoti savo statusą visuomenėje tam, jog gautų iš moters palikuonių. Tokią teoriją teigia evoliucinė psichologija.

Tam, jog ištirtų šiuos mainus, psichologai tyrė tiek naujus, tiek ilgai trunkančius santykius.

Šie psichologai atrado, jog anksčiau minėtas instrumentinis požiūris sugadino santykių pasitenkinimą ir kokybę. Įdomu, jog šis ryšys vienodas yra abiejų lyčių tarpe, visose amžių grupėse, visose kultūrose ir nesvarbu, kiek laiko trunka santykiai.

Kodėl, toks naudojimasis yra žalingas ?

1. Joks partneris nebus "naudingas" amžinai.

Žmonių tikslai laikui bėgant gali keistis, todėl gali būti reikalingas ir kitas "įrankis". Nors ir išnaudojamas žmogus, pripratęs prie esamos situacijos, gali stengtis būti naudingu, greičiausiai partneris vis tiek liks nusivylęs.

2. Galite jaustis tik "daiktu".

Instrumentinis požiūris lemia tai, jog partneris į jus gali žiūrėti ne į kaip vertingą jam žmogų, o kaip į įrankį savo tikslui pasiekti.

Toks kito žmogaus depersonalizavimas gali lemti išnaudojamo žmogaus psichologinės būklės pablogėjimą.

Jei jaučiate, jog jūsų partneris jus išnaudoja, psichologai rekomenduoja suprasti, jog tai yra ne jūsų kaltė, jog jūsų partneris naudoja jus savo tikslams pasiekti.

To priežastis - žmonės yra vedami savo tikslų ir svajonių, o tikslų siekimas gali lemti tokį instrumentinį požiūrį, kuris potencialiai gali sugadinti visus santykius.

Ką tokiu atveju daryti?

Turėtumėte pakalbėti apie tai su savo partneriu.

Galbūt pavyks santykius perorientuoti kita linkme ir sumažinti naudos ieškojimą, ypač jei kitas žmogus jaučiasi išnaudojamas.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder