Kodėl viduramžiais vyrai avėjo smailiapadžius batus: įdomus faktas, kuris jus nustebins

(1)

Smailiapadžiai batai buvo absoliutus mados šūkis praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje, o 2024 m. sugrįžo pas mus kaip viena iš tendencijų. Tačiau, kaip ir daugelis kitų dalykų, šie batai atsirado gerokai anksčiau nei atsirado tendencijų ar pačios mados sąvokos.

Pirmą kartą odiniai snapo formos batai Europoje pasirodė vėlyvaisiais viduramžiais ir buvo vadinami pulenais. 

Pasak istorikės Amy Boyington, dažniausiai jie buvo gaminami iš odos, o ilgos kojinės dažnai būdavo kimštos vilna, kad išlaikytų formą. 

Šie batai tapo turtingųjų ir aristokratijos prerogatyva, o tai reiškė, kad jų negalėjo avėti niekas žemesnio statuso. 

1463 m. Anglijos karalius Edvardas IV iš tikrųjų išleido įstatymą, kuriame buvo nurodyta, kad joks lordo, skvairio, džentelmeno ar kito asmens statusą turintis riteris po Šventojo Petro šventės neturi naudoti ar avėti jokių batų ar aulinių batų su ilgesnėmis nei dviejų colių (tai yra maždaug penkių centimetrų) kojinėmis.

Nors tai buvo unisex batai, iš pradžių jie buvo suvokiami kaip labiau vyriška aprangos forma, o vyrai turėjo ilgiausias kojines. Ir, žinoma, laikui bėgant, poulenai tapo šiek tiek seksualizuoti ir su jų pagalba vyrai bandė parodyti savo „puikų vyriškumą“.

Krikščionių kritikai iš tiesų teigė, kad šie batai yra amoralūs, nes juos nešiojantys vyrai siekė moterų palankumo visokiais nepadorumais. Laikui bėgant kritikai taip pat ėmė sieti šią avalynę su homoseksualumu, vyriškumu ir tuštybe.

Smailiapadžius batus Europoje iš tiesų buvo uždrausta gaminti kelis kartus, tačiau jie visada vėl atsirasdavo ir vėl tapdavo populiarūs. O 1465 m. Anglijoje jie buvo visiškai uždrausti. Tačiau iki 1480-ųjų jie vis tiek išėjo iš mados.

Šaltinis: tsn.ua

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder