Lietuvė įspėja: „Jeigu nepatinka pernelyg laimingi žmonės - venkite Valetos tomis dienomis“

„Ar žinote, kad kol šiaurinių kraštų gyventojai žiemoja sulindę į namus arba kuris ne kuris - baruose, pietiečiai jau nuo vasario vidurio pradeda nemiegoti besiruošdami vienam svarbiausių metų įvykių - įspūdingam karnavalui, ir Malta - ne išimtis“, - vilioja patirti Maltą, išbandyti žygius po salą ir panuotykiauti jau daugelį metų šią šalį pažįstanti fotografė Renata Apanavičienė.

R. Apanavičienė juokauja, kad pati gyvena tarp Maltos ir Lietuvos.

„Tiksliau, tarp Maltos ir tų šalių, kur keliaujame, kai nebūnu ir nedirbu Maltutėje“, - patikslina feisbuke „Nuotykiaujame Maltoje. Adventures in Malta“ puslapį turinti fotografė, kuri apjungė kelias savo aistras - fotografiją, žygius pėsčiomis bei keliones ir siūlo patyrinėti ir pamatyti Maltą kiek kitaip - pėsčiomis.

R. Apanavičienė nėra turistinių vietų gerbėja, tad ir visiems labiau rekomenduoja tas vietas, kuriose dar likę kažko autentiško. Vienas tokių - tradicinis karnavalas Maltoje.

„Karnavalas Valetoje gali maloniai sukrėsti ir smagiai nuteikti, netgi dar daugiau - pakelti ir ūpą, ir tonusą, sugrąžinti gyvenimo džiaugsmą ir netgi nustebinti gardumynais“, - tikina fotografė.

Pasak jos, prieš gavėnią maltiečiai švenčia karnavalą - 5 dienas trunkantį spalvų, garsų, šėlionių, vos ne 24 valandas trunkančios fiestos reginį.

„Jeigu nepatinka minios, garsas, pernelyg laimingi žmonės - venkite Valetos tomis dienomis“, - juokauja lietuvė.

Maltoje iki dabar saugomos ir puoselėjamos daugiau nei penkių šimtmečių senumo karnavalinio siautulio paslaptys.

Įdomu, kad Maltoje iki dabar saugomos ir puoselėjamos daugiau nei penkių šimtmečių senumo karnavalinio siautulio paslaptys, o pirmasis karnavalas sausumoje įvyko 1730 m. 

Anuomet jo metu priekyje keliavo valdovo karieta, iš paskos judėjo kavalerija, mušanti būgnus, o procesijos pabaigoje sekė gyventojai, kaip išmanydami išpuošę atviras karietas. Tai - savotiškas pjedestalas, scena (float), kurią galima lengvai atpažinti ir šiuolaikiniuose karnavaluose.

„Panaši karnavalo struktūra išlikusi ir dabar, tik valdovo karietą pakeitė sunkvežimių traukiamos “scenos„ (dar vadinamos platformomis), kurių dydis bei puošyba priklauso nuo klubo dydžio, finansinių išgalių, kūrybiškumo (o išmonės tikrai netrūksta). 

Paskui minėtą “sceną" seka klubo nariai, pasipuošę įvairiaspalviais ir išmoningais kostiumais, šokėjai, giminaičiai ir miesto svečiai. Kiekvieną vakarą vyksta pasirodymai pagrindinėje Valetos aikšteje, kur renkamas geriausias klubas ar gražiausia platforma.

Man šis metas - ypatingas, ir, galvoju, bet kuriam šiauriečiui, pavargusiam nuo juoda-balta-ruda-pilka, jis toks galėtų būti, nes šypsenų, gerų emocijų, muzikos, spalvų, kokybiškų pasirodymų, kūrybiškumo pavyzdžių tikrai apstu", - pasakoja fotografė.

Pasak jos, vienas svarbiausių karnavalo atributų yra” Prinjolata„ - biskvitinis pyragas su sviestu ir grietinėle, papuoštas vyšniomis, migdolais, pistacijomis ir “Perlini" - įvairių spalvų cukruotais migdolais. Neapsigaukite lengva pyrago išvaizda, nes jis palyginti sotus, tad pažintį rekomenduotina pradėti nedideliu gabalėliu.

„Kaip pasakodama apie šį karnavalą galėčiau nepaminėti vieno svarbiausių dalykų maltiečiui - maisto. Mano bičiulis maltietis juokauja, “alkanas maltietis - piktas maltietis", - šypsodamasi pasakoja lietuvė ir primena, kad šiemet karnavalas prasideda vasario 28 d. ir truks iki kovo 5 d., tad norintieji dar tikrai gali suspėti patirti viską savo kailiu.

R. Apanavičienė Maltos virsmą stebi jau daugybę metų ir svarsto, kad jis ne visada pats geriausias.

"Čia gal atvirkštinis variantas - iš princesės virsta pelene (šypteli). Tačiau, nepaisant didelių statybų, korupcijos ir kt. - tai vis dėlto unikali šalis su savo giliomis tradicijomis, kurias, panašu, net draudimais iš Briuselio sudėtinga įveikti.

Tiems, kuriems reikia saulės ir jūros - Malta tai paserviruos ir patieks visas 365 dienas (na, su nedidelėmis išimtimis vasario-balandžio mėnesiais, kai būna daugiau vėjo, lietaus bei drėgmės, nors saulės visada pakanka).

Fantastiško smaragdo jūra, geltonos klintys, autentiška architektūra, ryškiaspalvės durys, pagražintos įvairiausių formų belstukais, siauros gatvelės, jaukios ir magiškos ankstyvais rytais ir kupinos gyvybės, užplūdus milijonams turistų", - šiltai apie Maltą pasakoja fotografė.

Galvojantiems, kad 27x14 km dydžio sala įveikiama per dieną, lietuvė atkerta - tikrai ne.

„Vien Valeta, Mdina, Birgu (Trys miestai) nusipelno po keletą dienų, o kur dar Gozo sala ir jos paslaptys. Mano patarimas - sala nedidelė, todėl neverta bijoti savarankiškai pakeliauti, “viešasis” transportas puikiai išvystytas. Bilietas - 2,5 Eur, galioja dvi valandas, tad galite drąsiai nuvažiuoti iki norimo objekto / miestelio, o tada grįžti pėsčiomis“, - patarimais dalijasi Maltos žinovė.

Ieškantiems autentikos ji rekomenduoja pietinę salos dalį. Ieškantiems naktinio gyvenimo - St Julians ir Paceville, norintiems smėlėto pliažo - Ghadira Bay Meliehoje, Paradise Bay, Golden Bay, Ghenj Tufieha, St Thomas Marsaskaloje, Pretty bay Birzebugoje. Nemėgstantys smėlio renkasi Anchor bay, populiarų uolėtąjį St Peter, Kalankos, Zondor, Wied Iz Zurrieq uolėtuosius pliažiukus.

„Kainos - perkant turguje tikrai nesikandžioja, kavinukėse kai kas dar pigiau (kava, alus, vynas, pica, žuvis), nors kainų augimas neaplenkė ir Maltos. 

Rekomenduoju paragauti triušienos (geriausia Mgarr kaimuke), aštuonkojo, kardžuvės, vietinių žuvų, ledų, maltietiškos žuvies sriubos (aljota), pastizzi (sluoksniuots tešlos pyragaičių su sūrio ar trintų žirnių įdaru) ar imqaret pyragėlių (su datulių įdaru), paragauti Delikata ar Marsovin vynų - jie labai nišiniai, iki Lietuvos dar neatkeliavo (arba bent neradau), bet kokybiški“, - rekomenduoja lietuvė ir su „Vakarų ekspreso“ skaitytojais dalijasi Maltos spalvomis, kurias ji įamžino fotografijose.

„Malta - besikeičianti, su kranais, kamščiais keliuose, nelabai derančiais prie salos kalorito išdygusiais “dangoraižiais” - bet visgi sava… Ir kaipgi ją liudyti be SPALVŲ?“ - reziumuoja R. Apanavičienė.

Daugiau Renatos Apanavičienės pasakojimų apie Maltą rasite feisbuke: „Nuotykiaujame Maltoje. Adventures in Malta“.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.