Lukiškių kalėjime susituokę Agurkinių gaujos vadas ir buvusi „Olialia pupytė“ Lietuvą padavė į teismą

Buvusi „Olialia pupytė“ Marina Bui-Velečkienė ir Agurkinių gaujos vadeiva Saulius Velečka prisibeldė į Europos žmogaus teisių teismą (EŽTT). Ši pora Lietuvą kaltina pažeidus jų teises, nes sutuoktiniai už grotų negavo tiek pasimatymų, kiek norėjo.

 

Lukiškių kalėjime susituokę ir po ilgalaikių pasimatymų vaiko susilaukę 32 metų M.Bui-Velečkienė ir 48 metų S.Velečka nutarė nubausti Lietuvą.

Jie apkaltino valstybę pažeidus jų teises į privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą ir kreipėsi į EŽTT.

Strasbūro teismui buvusi „pupytė“ ir Agurko pravardę turintis organizuotos nusikalstamos grupuotės vadeiva skundžiasi, kad valstybė iš jų tyčiojosi 2019 m. gegužės–lapkričio mėnesiais.

Tuomet jau kalinčiam S.Velečkai buvo pareikšti nauji įtarimai dėl kelių nusikaltimų, o jis iš Marijampolės perkeltas į Vilniaus pataisos namus.

Draudė bendrauti ir telefonu

„Per šį laiką pareiškėjams buvo skirti trys kontaktiniai pasimatymai.

Jų prašymas dėl neriboto tokių pasimatymų skaičiaus buvo atmestas remiantis tuo, kad tai gali trukdyti tyrimui“, – teigiama skunde, kurį EŽTT perdavė Vyriausybei.

Velečkos taip pat piktinasi, kad tuo metu, kai S.Velečka kalėjo Vilniuje, jie negalėjo ne tik pasimatyti, bet ir kalbėtis telefonu.

Bendrauti telefonu su kitais asmenimis, išskyrus advokatą, tąkart S.Velečkai buvo uždraudęs prokuroras.

Jis nuogąstavo, kad pokalbių su artimais asmenimis metu gali būti perduotos sutartinės frazės kitiems asmenims ir taip pakenkta ikiteisminiam tyrimui.

Tokį prokuroro sprendimą lėmė ne tik byloje buvę duomenys, kad gaujos nariai savo nusikaltimus planavo naudodami koduotas ryšio priemones ir išankstinio apmokėjimo korteles, bet ir paties S.Velečkos elgesys atsidūrus už grotų.

Sutuoktiniai M.Bui-Velečkienė ir S.Velečka teigia, kad valstybė pažeidė jų teises į privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą.
D.Umbraso nuotr.

Sėdėdamas pataisos namuose Agurkas buvo neteisėtai gavęs mobilųjį telefoną ir iš jo skambindavo laisvėje likusiems gaujos nariams ir žmonai.

Po skyrybų – vestuvės

M.Bui ir S.Velečka susituokė 2015 metų rugpjūtį Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime Vilniuje.

Daug kam šios vestuvės buvo netikėtos, mat 2014-aisiais, metus praleidęs už grotų, Agurkas išsiskyrė su žmona Lina. Tačiau naujieji įsimylėjėliai tąkart pasakojo, kad jų jausmai įsižiebė dar tada, kai S.Velečka buvo laisvėje.

„Pusę metų laisvėje džiaugėmės vienas kitu. Daug kas netikėjo, kad tai tikri jausmai, buvo žmonių, kurie juokėsi, buvo tokių, kurie net lažinosi, kad mes išsiskirsime“, – yra pasakojusi M.Bui-Velečkienė.

Žada laukti, kiek reikės

Sutuoktinių pasimatymai būdavo reti, tačiau tai jiems nesutrukdė susilaukti dukters. Mergaitė gimė 2017 metų lapkritį.

„Mūsų vaikas yra tarsi siųstas Dievo. Jūs įsivaizduokite, tik po ketverių metų pasikeitus įstatymams mes gavome ilgalaikių pasimatymų.

Pirmą kartą pas jį atvažiavau sausio 3 dieną, o nuvažiavusi antrą kartą, vasario 7 dieną, pastojau“, – netrukus po dukters gimimo džiaugėsi M.Bui-Velečkienė ir pasakojo, kad jos vyras dukrą labai myli ir vadina ją stebuklu.

Moteris tvirtino, kad S.Velečka yra nuostabus vyras ir tėvas, rūpestingas draugas, įdomus pašnekovas, jos gyvenimo mokytojas, ir sako jo lauksianti tiek, kiek reikės.

Teisė ir dėl nužudymo

Tai tikrai gali užtrukti, nes pernai Apeliacinis teismas sugriežtino bausmes S.Velečkai ir jo gaujos nariams.

Klaipėdos apygardos teismo S.Velečkai paskirta 14 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė pailgėjo iki 17 metų ir 6 mėnesių.

Ketverius metus S.Velečka turi sėdėti kalėjime, o likusius – pataisos namuose.

Bausmė Agurkui padidėjo pripažinus jį kaltu dėl verslininko Vidmanto Sadausko nužudymo organizavimo ir dėl kito verslininko laisvės atėmimo ir jam priklausančio turto pagrobimo.

D.Sadauskas buvo nužudytas 2011 metų kovo 4-ąją Kaune. Jį nuosavame automobilyje suvarpė Agurko atsiųsto žudiko kulkos.

Vėliau ekspertai nustatė, kad į verslininką buvo paleisti ne mažiau kaip devyni šūviai.

Vertėsi narkotikų kontrabanda

S.Velečka ir dar 11 jo gaujos narių buvo nuteisti už nusikaltimus, įvykdytus ne tik įvairiuose Lietuvos regionuose, bet ir užsienio valstybėse – Rusijoje, Ukrainoje, Nyderlanduose, Jungtinėje Karalystėje, Ispanijoje.

Pagrindinė Agurkinių gaujos veikla buvo kontrabanda ir narkotikų prekyba.

Strasbūro teismui buvusi „pupytė“ ir Agurko pravardę turintis organizuotos nusikalstamos grupuotės vadeiva skundžiasi, kad valstybė iš jų tyčiojosi 2019 m. gegužės–lapkričio mėnesiais.
R.Danisevičiaus nuotr.

2011 metų gegužės 4-ąją, teisėsaugininkams surengus operaciją, per kratas pas Agurkinius buvo rasta apie 11 kg klonazepamo, tų pačių metų rugpjūčio 16 dieną – 560 litrų narkotinių priemonių prekursoriaus BMK, kuris buvo skirtas Nyderlandų rinkai.

Būtent rugpjūčio 16-ąją kriminalistai vadina Agurko gaujos galo pradžia, nes tądien prasidėję sulaikymai ne tik kaip reikiant į priekį pastūmėjo ikiteisminį tyrimą, bet ir leido pareigūnams prisikasti prie gaujos vadų.

Šeši lyderiai, tarp jų ir S.Velečka, buvo sulaikyti 2013 metų sausio 22 dieną Vilniuje ir Kaune.

Konfiskavo „pupytės“ mašiną

Paskyręs griežtą bausmę Apeliacinis teismas taip pat nusprendė iš S.Velečkos konfiskuoti turto, kurio vertė – daugiau kaip 1 milijonas 54 tūkstančiai eurų.

Šis teismo sprendimas atsiliepė ir M.Bui-Velečkienei.

Iš jos buvo konfiskuotas visureigis BMW, kurį „pupytė“ nusipirko 2017 metais.

M.Bui-Velečkienė dėl automobilio kovojo teismuose, bandė aiškinti, kad jos sutuoktinis prie brangaus pirkinio nėra prisidėjęs ir esą automobilis pirktas už jos tėvo dar 2016 metais jai dovanotus 100 tūkstančių eurų, tačiau jai to teisme įrodyti nepavyko.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder