
Mokslininkai nustatė, kad prieš 470 mln. metų po jūra viešpatavo 2 metrų ilgio monstrai
Naujas tyrimas suteikė daugiau informacijos apie senovės jūrose gyvenusius nariuotakojus.
Mokslininkai mano, kad kai kurie ankstyviausi Žemėje gyvenę nariuotakojai buvo iki 2 metrų ilgio.
Tai išties milžiniškas dydis, palyginti su šių bestuburių palikuonių - vėžiagyvių, vabzdžių ir vorų - dydžiu, rašo "Live Science".
Mokslininkai, ištyrę Fezouato formaciją Maroke, sužinojo, kad senovės nariuotakojai, gyvenę jūrose, buvo dominuojanti rūšis ir buvo iki 2 metrų dydžio.
Dykumos regione randama ankstyvojo ordoviko laikotarpio (485-470 mln. m.) nuosėdų.
Prieš penkerius metus čia buvo aptiktos pirmosios senovės gyvūnų fosilijos.
Mokslininkai mano, kad tuo metu dabartinio Maroko teritoriją dengė vanduo.
Prieš šveicarų mokslininkams atliekant naujus kasinėjimus šiame regione, artimiausia vieta, kurioje buvo rastos milžiniškų nariuotakojų fosilijos, buvo netoli Maroko Zagoros miesto, esančio už 80 km nuo kasinėjimų vietos.
Ten mokslininkai nustatė, kad 1-2 % visų fosilijų priklauso jūros bestuburiams milžinams, gyvenusiems Žemėje prieš šimtus milijonų metų.
fosilijos, senovės gyvūnai
Senovės nariuotakojai, gyvenę jūrose ir buvę čia dominuojančia rūšimi, buvo iki 2 m dydžio, nustatė mokslininkai, išanalizavę Fezuato formaciją Maroke.
"Skirtingai nei netoli Zagoros esančioje kasinėjimų vietoje, čia radome didžiąją daugumą fosilijų, priklausančių būtent milžiniškiems senovės nariuotakojams.
Vos per vieną kasinėjimų dieną radome labai daug šių fosilijų. Jie buvo dominuojanti rūšis vietos vandenyse, o kai kurių jų ilgis siekė net 2 metrus", - sakė Faridas Salehas iš Lozanos universiteto.
Mokslininkų teigimu, šie bestuburiai puikiai plaukioja, todėl čia pavyko aptikti ne tik keletą mokslui žinomų, bet ir visiškai naujų rūšių.
Tarp 70 iki šiol aptiktų fosilijų, kurios vis dar identifikuojamos, mokslininkai rado išnykusios nariuotakojų genties, vadinamos Aegirocassis, atstovų.
Jie gyveno maždaug prieš 480 mln. metų ir galėjo judėti vandenyje, kaip norėjo, sakė Salehas.
Senovės gyvūnai, Aegirocassis
Mokslininkus taip pat nustebino neįtikėtinas suakmenėjusių liekanų išsilaikymas - kai kuriais atvejais išliko net minkštieji audiniai ir senovės bestuburių vidaus organai.
Salehas sako, kad kasinėjimai bus tęsiami, ir priduria, jog tikėtina, kad mokslininkai čia ras dar daugiau gerai išsilaikiusių ordoviko laikotarpio fosilijų.
Nuotrauka: Live Science
Rašyti komentarą