Netikėti svečiai iš kosmoso: meteoritai krenta į Žemę praktiškai kasdien
(1)Pasakojame apie penkis išskirtinius meteoritus.
Didžiausias: Hobos
Namibija, Grutfonteino miesto apylinkės. Masė: 66 tonos.
1920 m. netoli Grutfonteino miesto Namibijoje fermeris arė lauką. Plūgas staiga į kažką atsirenkė ir valstietis rado didžiulį metalo gabalą.
Radinys patraukė mokslininkų dėmesį, jie išvalė dirvą aplink radinį.
Meteoritas dėl didelio svorio (66 t) nebuvo perkeltas kur nors kitur.
Spėjama, kad Hoba nukrito į žemę prieš kokius 80 000 metų. 84 proc. jo sudaro geležis, 16 proc. nikelis, tai pat jame yra nedaug kobalto ir kitų metalų.
Geležies oksidų gausa dirvoje aplink meteoritą, mokslininkų nuomone, rodo, kad iš pradžių jis buvo daug didesnis.
Stebėtina, kad meteoritas neturi kraterio. Tai yra požymis, kad jis į Žemę nukrito skriedamas mažesniu negu įprastu greičiu.
Kai kurių specialistų manymu, jo nedidelio greičio artėjant prie Žemės paviršiaus priežastis gali būti plokščia objekto forma.
Didžiausios griaunamosios jėgos: Tunguskos
Rusija, Akmenuotosios Tunguskos upės slėnis. Masė: sprogo atmosferoje.
1908 m. birželio 13-ąją milžiniškas ugnies kamuolys praskriejo virš Sibiro ir sprogo apie 10 km nuo Žemės paviršiaus. Laimė, teritorija, virš kurios įvyko sprogimas, buvo mažai apgyvendinta ir informacijos apie žuvusius žmones nebuvo gauta, nors buvo išguldyta pie 80 mln. medžių, žuvo šimtai gyvūnų.
Praėjus daugiau kaip 100 metų po to, kai nukrito Tunguskos meteoritas, mokslininkai vis dar svarsto, kas tiksliai įvyko tą lemtingą dieną.
Kadangi Žemėje nebuvo rasta didelių dangaus kūno nuolaužų, tai atvėrė kelius įvairiausiems šio sprogimo aiškinimams, taip pat sąmokslo teorijoms.
„Populiariausias": Čeliabinsko
Rusija, Čebarkulio ežeras. Masė - apie 10 000 tonų, surinkti fragmentai svėrė 654 kg.
2013 m. vasario 15 d. virš Rusijos Čeliabinsko miesto įvyko sprogimas, kurio smūgio banga išdaužė langus, apgriovė pastatus, o per 1600 žmonių buvo sužeisti.
Meteoritas nukrito netoli nemažos gyvenvietės, todėl jį įamžino šimtai vaizdo kamerų ir vaizdo registratorių.
Vaizdo įrašai, įkelti į internetą, per parą buvo peržiūrėti daugiau kaip 73,3 mln. kartų.
Kad artėja meteoritas nebuvo pastebėta dėl to, kad, pirma, jo skersmuo buvo mažesnis kaip 100 m, o antra, jis link Žemės judėjo nuo Saulės pusės.
Didžiausias krateris: Vredeforto
PAR, Vredeforto miestas. Masė - nežinoma.
Vredeforto krateris susidarė į Žemę nukritus didžiausiam per visą istoriją apie 10 km skersmens asteroidui. Iš pradžių mokslininkai manė, kad kraterį suformavo ugnikalnis.
Kraterio skersmuo - 300 km, o tai yra apie 6 procentai šalies ploto, jame yra įsikūręs visas to paties pavadinimo miestas.
Dabar ši vieta yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, jos neįprastas kraštovaizdis traukia turistus.
Beje, Vredefortas gali netekti didžiausio planetoje kraterio titulo. 2015 m. buvo paskelbti kraterio Australijoje tyrinėjimo rezultatai: jo skersmuo išankstiniais skaičiavimais yra 400 km.
Taip pat Antarktidoje, Vilkso žemės rajone, yra galbūt 500 km skersmens krateris, bet jį dengia ledo sluoksnis, taigi šie duomenys kol kas yra hipotetiniai.
Geriausiai ištyrinėtas: Aljendės.
Meksika, Čihuahua valstija. Masė - 5 tonos.
Apie 5 tonas sveriantis meteoritas Meksikos Čihuahua valstijoje nukrito 1969 m. vasario 8-ios naktį. Krisdamas jis suskilo į daugybę nuolaužų, o bendra surinktų fragmentų masė - apie 3 tonos.
Visi jie yra įvairiuose pasaulio mokslo tyrimo centruose ir muziejuose. Meteoritas per visą istoriją yra geriausiai ištyrinėtas: tai vienas seniausių Žemėje rastų dangaus kūnų, jo amžius yra apytikriai 4,567 mlrd. metų.
Atliekant tyrimus meteorite buvo rasta elementų, kurie atsirado anksčiau už Saulės sistemą, taip pat anksčiau nežinomas mineralas, pavadintas pangitu, kuris, kaip spėjama, įeina į daugelio asteroidų sudėtį.
Klasifikacija
• Meteorai - nedidelės „krentančios žvaigždės"(kometų ir asteroidų nuolaužos) danguje palieka ryškų pėdsaką. Meteorai dažnai sudaro meteorų srautus.
• Bolidai - stambesni dangaus kūnai, šviečia labai ryškiai ir palieka dūmų pėdsaką.
• Meteoritai - jeigu bolidas nesudega atmosferoje, o pasiekia Žemės ar kitos planetos paviršių, jis yra vadinamas meteoritu.
Tikri atvejai, kai meteoritas pataikė į žmogų
1954 m. Amerikos Alabamos valstijoje Sulakogo meteorito fragmentas, sveriantis 3,86 kg, pramušė namo stogą ir pataikė į 34 metų En Hodžes (Ann Hodges), ją sužalodamas.
1992 m. nedidelis Mbalos meteorito fragmentas, sveriantis 3 gramus, pataikė į berniuką Ugandoje. Smūgį sušvelnino bananų medžio lapai, vaikas nenukentėjo.
2021 m. spalio 4-ios naktį Goldeno mieste (Kanada) Ruta Hamilton (Ruth Hamilton) nubudo nuo trenksmo ir pamatė lubose skylę, o ant pagalvės - nemažą akmenį ir kelis mažesnius.
Tą naktį buvo pastebėtas bolidas, o netrukus netoli R.Hamilton namo buvo rastas dar vienas meteoritas.
Parengė Milda KUNSKAITĖ, respublika.lt.
Rašyti komentarą