Pirmasis pokario metų Klaipėdos miesto sporto komiteto pirmininkas buvo puikus sportininkas

"Vakarų ekspresas" apžvelgia įdomesnius senosios sporto istorijos faktus: įdomios detalės apie Klaipėdos miesto sporto komitetą ir jo pirmininką Chaimą Duškesą ir Lietuvos Žydų sporto ir gimnastikos sąjungą.

Šįkart bekalbant su Klaipėdos sporto istorija besidominčiu klaipėdiečiu Algirdu Plunge ir pavarčius XX a. Lietuvos žydų enciklopedinį žinyną, pavyko atkasti įdomių detalių apie Klaipėdos miesto sporto komitetą ir jo pirmininką.

Ar žinote, kad... pirmasis pokario metų Klaipėdos miesto sporto komiteto pirmininkas buvo Chaimas Duškesas (1920-2004).

„Jis čia pirmininkavo 1945-1946 metais ir Klaipėdoje ilgai neužsibuvo. Apie jo veiklą organizuojant sportą Klaipėdoje duomenų rasti nepavyko.

Tačiau, kad jis buvo puikus sportininkas, apie tai žinojo visa Lietuva“, - pabrėžė A. Plungė.

Gyvendamas Kaune, dar prieš Antrąjį pasaulinį karą, šis puikus sportininkas jau buvo tapęs Lietuvos stalo teniso čempionu.

Dalyvavo 1935, 1938 ir 1939 metų pasaulio stalo teniso pirmenybėse

Archyvų nuotr.

Michailas Duškesas – daugkartinis Lietuvos stalo teniso čempionas.

1939 metų pasaulio čempionate Kaire (Egiptas) Lietuvos stalo teniso komanda, kurioje žaidė Vilius Variakojis, Vladas Dzindziliauskas, Eugenijus Nikolskis ir Chaimas Duškesas, iškovojo ketvirtąją vietą.

Šis rezultatas nėra nei pagerintas, nei pakartotas iki šiol.

Ch. Duškesas tose pirmenybėse laimėjo asmeninį paguodos turnyrą ir iškovojo mažąjį aukso medalį. 1937 ir 1938 m. Lietuvos pirmenybėse užėmė antrąją vietą, o 1939 m. tapo Lietuvos čempionu.

a

Lietuvos vyrų rinktinė Pasaulio pirmenybių dalyvė, 1939 m.

Iš kairės Ch. Duškesas, V. Dzindziliauskas, V. Variakojis, E. Nikolskis.

Kovojo kare

Antrojo pasaulinio karo metais Ch. Duškesas kovojo 19-oje lietuviškoje divizijoje, 249-ajame šaulių pulke.

Karui artėjant prie pabaigos, jo pulkas jau atkeliavo iki Klaipėdos. Aiškėjant, kad karas baigiasi, nemaža dalis karių buvo demobilizuojami. Kai kurie iš jų, tarp jų ir Ch. Duškesas, pasiliko Klaipėdoje.

Pulkininkas V. Vilenskis 1986 metais Izraelyje rusų kalba išleistuose atsiminimuose pamini vieną įdomų karo epizodą, susijusį su Ch. Duškesu (pasakojama apie bataliono, kuriame tarnavo Ch. Duškesas, bandymą atakuoti vokiečių lauko armijos štabą apeinant jį iš užnugario.

Veiksmo vieta - Baltarusijos miškuose, ežeringoje vietovėje): „... Šį kartą vokiečiai pasirinko kitą taktiką.

Jei pirmąsyk jie leido mūsų batalionui laimingai atsitraukti, tai šįsyk palaukė, kol batalionas nužygiuos tolyn į mišką, ir apsupo glaudžiu žiedu.

Žmonės pasidavė.

Pirmiausia liepė išeiti iš rikiuotės vadams, politiniams darbuotojams ir, aišku, žydams. Visų akyse vokiečiai juos sušaudė.

Dirbo šį “darbą„ neskubėdami, todėl nepastebėjo, kaip iš rikiuotės pabėgo kaunietis vaikinas žydas Chaimas Duškesas ir nuskuodė link ežero, teisingai sumojęs, kad neturi ką prarasti...

Vokiečiai puolė iš paskos.

Nesuskubo, nes tas jau buvo po vandeniu. Puikus sportininkas, Lietuvos stalo teniso čempionas, taip pat geras plaukikas, sugebėjo vokiečių kulkoms zvimbiant perplaukti ežerą...“

Architekto Petro Lapės atsiminimai

Dar karui nepasibaigus, į Klaipėdą gyventi grįžęs Petras Lapė pasakojo, kad apie šį epizodą jis kalbėjęs su pačiu Chaimu.

Jis pasakojęs, jog egzekucijos metu vienas jaunas kareivėlis, ištikus panikos priepuoliui, kibo vienam iš šaudytojų į atlapus ir, aišku, iš karto buvo nušautas.
Tuo metu ir kilo nedidelis sąmyšis, kurio metu Chaimui pavyko pasprukti.

Gyveno Rusijoje ir JAV

1946 metais Ch. Duškesas išvyko į Maskvą, toliau sportavo.

Asmeniniai rezultatai Sovietų sąjungos pirmenybėse: 1951, 1952 ir 1953 metais laimėjo sidabro medalius, 1951 m. vyrų dvejeto varžybose su A. Akopianu tapo Sovietų sąjungos čempionu.

Maskvoje baigė trenerių mokyklą, įgijo krepšinio trenerio specialybę.

Dirbo stalo teniso treneriu Maskvos M. Lomonosovo universitete, Mokslų akademijoje. Jo auklėtiniai - Sovietų sąjungos ir Europos pirmenybių medalininkai.

1996 m. išvyko gyventi į JAV. Mirė 2004 m.

Lietuvos Žydų sporto ir gimnastikos sąjungoje per 400 talentų jungusi bendruomenė

Žydų gimnastikos ir sporto sąjunga Bar Kochba Klaipėdoje buvo įsteigta 1920 m. Ši įvairiose sporto šakose aktyviai dalyvavusi organizacija buvo itin pastebima Klaipėdos viešajame gyvenime.

Archyvų nuotr.

Žydų sporto ir gimnastikos sąjungos „Bar Kochba“ blanko antgalvė / Lietuvos centrinis valstybės archyvas.

Jos pavadinimas – „Kochbos sūnūs“ – tai aliuzija į Simoną, Kochbos sūnų, II-jame amžiuje vykusio judėjų maišto prieš Romą vedlį.

Klaipėdos Bar Kochba steigėju laikomas vietinės žydų ligoninės direktorius Leonas Kalenbachas.

Sporto sąjunga nuo pat pradžių įsijungė į Makabi tinklą, o 4-ajame dešimtmetyje nuolatos siųsdavo savo atstovus į makabiadas. Amžininkų teigimu, Klaipėdoje veikusios Bar Kochba narių skaičius siekė apie 400 (į sąjungą buvo priimami ir nežydai, todėl šis skaičius gali būti tikėtinas).

Stipriausios Klaipėdos Bar Kochba sritys buvo lengvoji atletika, gimnastika, futbolas, stalo tenisas, plaukimas ir šachmatai.

Organizacijos nariai du kartus per savaitę miesto stadione rengdavo lengvosios atletikos ir stalo teniso treniruotes bei vieną kartą per savaitę – gimnastikos ir futbolo treniruotes tuometinėje sporto halėje (neišlikęs pastatas Naujojo Sodo g.).

Klaipėdos Bar Kochba futbolininkai rungtyniaudavo su Klaipėdos įgulos ir vietos lietuvių sporto sąjunga (KSS), o iki XX a. 4-ojo dešimtmečio – ir su vietinėmis vokiečių komandomis.

Archyvų nuotr.

„Bar Kochba“ sąjungos nariai Klaipėdos stadione. 1937 m. Draugijos „Jews in East Prussia / Association for Culture and History“ nuotrauka

1929 m. Kaune vykusiose Suomijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos studentų vasaros olimpiadoje Lietuvos rinktinės sudėtyje dalyvavo Klaipėdos Bar Kochba plaukikai.

Pastebimų rezultatų pasiekė ir Klaipėdos Bar Kochba šachmatininkai.

1931 m. Pabaltijo šachmatų turnyre Klaipėdoje čempionu tapo sporto sąjungos narys Isakas Vistaneckis, 1931–1938 m. pasižymėjęs dar keliuose turnyruose.

Kiti žymūs Klaipėdos Bar Kochba šachmatininkai buvo Luckis, dr. Konikofas, Kopelmanas ir verslininkas Simonas Gordonas, kuris taip pat buvo vienas iš Klaipėdos šachmatų draugijos steigėjų.

1930 m. rugpjūčio viduryje Klaipėdoje vyko Bar Kochbos sąjungos dešimtmečio šventė, kurios metu mieste visą savaitę vyko futbolo, fistbolo (teniso ir tinklinio mišinio), rankinio rungtynės.

1935 m. Klaipėdoje buvo surengta 15-oji Bar Kochba sąjungos spartakiada.

Sąjungai vadovavo dantų gydytojas Hermannas Jakobsonas, kuris, be kita ko, buvo atsakingas už visų Klaipėdos mokyklų vaikų dantų priežiūrą.

Archyvų nuotr.

 

„Bar Kochba“ jaunuoliai atlieka gimnastikos pratimus paplūdimyje prie Baltijos jūros, manoma, ties Juodkrante. 1937 m. Draugijos „Jews in East Prussia / Association for Culture and History“ nuotrauka

Informacija parengta remiantis Algirdo Plungės pasakojimais, istoriko Vasilijaus Safronovo publikacija ir XX a. Lietuvos žydų enciklopediniu žinynu.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder