Juokas - dalykas rimtas: fantastiškas poveikis imunitetui ir sveikatai

Raktas į laimingą gyvenimą

Atliktame tyrime nustatyta, kaip autonomijos-savarankiškumo susikūrimas bei patyrimas gali tapti vienu reikšmingiausiu faktorių patirti laimę kasdien.

Kas yra autonomija? Paprastai tariant, autonomija yra noras veikti kažką pačiam, o ne būti priverstam kažką daryti. Tai yra itin vertinama savybė visuomenėje.

Tam, jog būtų ištirtas ryšys tarp laimės ir autonomijos, psichologai sugalvojo metodą, kurio metu tiriamiesiems buvo siunčiami pranešimai į mobiliuosius telefonus. 

Tiriamieji telefonu turėdavo atsakyti į klausimyną apie tai, kaip jautėsi ir ką darė (dirbo, sportavo, ilsėjosi, mokėsi) tuo metu.

Mokslininkai nustatė, jog žmonėms labiau rūpėjo ne tai, ką jie darė, o tai ar jie buvo priversti tai daryti, ar darė savo noru.

Laimingesni jautėsi tie žmonės, kurie buvo įsitraukę į tam tikras veiklas savo noru.

Mokslininkus taip pat nustebino tai, jog poilsis buvo suvokiamas kaip prasminga veikla, o dar įdomiau, jog jis buvo suvokiamas kaip prasmingiausia veikla tada, kai ji buvo pasirinkta autonomiškai (t.y. lyginant norą ilsėtis ir poreikį ilsėtis).

Praktinė žinutė, kuri gali būti svarbi visiems, yra ta, jog nebūtina keisti veiklų, kuriomis jūs užsiimate. Užtenka pakeisti tai, kaip jūs jomis užsiimate.

Pasistenkite į savo veiklas įnešti šiek tiek daugiau autonomijos.

Neneikite, jog kažko nenorite daryti. Pasakykite sau, jog gyvenime bus veiklų, kuriomis nenorite užsiimti, tačiau tuo pat metu bandykite to "užsinorėti".

Pakeitus "privalau" į "noriu" galite padėti sau:

Geriau jaustis

Atlikti darbą kokybiškiau

Atrasti darbo/veiklų prasmę

Parengta pagal psychologytoday

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder