Šalis, kurios neaplankysite. Tadžikistanas

Tęsiame per 70 šalių aplankiusio keliautojo Žydrūno Kondroto pasakojimą apie Tadžikistaną. Pasakojimų ciklą Ž. Kondrotas pavadino „Šalis, kurios neaplankysite“, bet ne todėl, kad jo aplankytos šalys kažkur pradingsta. Tiesiog, pasak jo, kai kurios jų keičiasi tokiu greičiu, kad atvykęs po kurio laiko jau neberandi anksčiau patirtų įspūdžių.

Tradicinė šeima Tadžikistane

"Sunku patikėti, kad per 8 metus šalyje gyventojų skaičius išaugo nuo 6,7 iki 9,5 milijono gyventojų.

Manau, kad tai viena iš sparčiausiai gausėjančių tautų pasaulyje.

Įprasta, kad šeimoje auga nuo 3 iki 5 vaikų, ir tai yra norma. Dažnai, jei kas nors atsitinka tėvams, vaikus priima gyventi ir prižiūri artimiausi šeimos nariai - broliai, dėdės ar tetos, seneliai. Išties gražios šeimos tradicijos.

Valstybėje pripažįstama tik civilinė santuoka ir tik tarp vyro ir moters. Tačiau ne viskas taip paprasta.

Nemažai vyrų turi antras, trečias, o kai kas turi ir keturias žmonas. Tai draudžiama valstybės, bet leidžiama religijos.

Ir jei iš pradžių galvojau, kad tai turtingųjų ir valdžios vyrų privilegija, daugiau paklausinėjęs sužinojau, kad tai įprastas reiškinys ir tarp mažai uždirbančiųjų.

Beje, Tadžikistane yra ir labai mažai uždirbančiųjų. Pavyzdžiui, sandėlio darbuotojo atlyginimas - 1 000 somonių, arba šiek tiek mažiau nei 90 eurų. Bet jis turi tris žmonas, kurioms atiduoda po tris šimtus somonių, o savo išlaidoms pasilieka tik 100. Vaikų kol kas turi tik keturis su 2 žmonomis. Jauniausia žmona, kuri turi nedidelę parduotuvę, padeda pinigais kitoms žmonoms, pirmoji papildomai užsidirba augindama vištas, antroji turi šiek tiek žemės, tad uždirba parduodama daržoves.

Žinant, kad vyras turi skirti kiekvienai šeimai vienodai pajamų išlaikymui, dėmesio ir laiko, tai išties daug pastangų reikalaujantis procesas.

Tikinčiam musulmonui leidžiama turėti 4 žmonas ir po 4 vaikus kiekvienoje šeimoje.

Prieš vesdamas antrą ir kitas žmonas, turi gauti leidimą iš esamų žmonų. Jos turi gyventi „draugiškai“ - kaip viena didelė šeimą.

Bet gyvenime vyksta pagal savo taisykles. Ir ne taip jau paprasta suvaldyti situaciją.

Dažniausiai skirtingos šeimos gyvena atskirai ir kiekviena kaip išmano kovoja dėl dėmesio, laiko ir pinigų. Religija draudžia išskirti kurią nors vieną šeimą. Privalu duoti visiems po lygiai - namai, mašinos, vaikų mokslai, atostogos, asmeninis laikas.

Namai yra perskirti į dvi dalis: moterų pusė ir vyrų pusė. Vyrai leidžia laiką su vyrais, moterys - su moterimis, tiek namuose, tiek visuomenėje. Vyksta vyrų susiėjimai, kur moterys geriausiu atveju tik patarnauja, nors dažniausiai tai atlieka jaunesni ar kiti vyrai, užimantys žemesnę padėtį visuomenėje.

Moterys turi savo susirinkimo vietas ir progas.

Jei gatvėje sutiksite jauną porą, kai mergina pasipuošusi eina su jaunuoliu, tai žinokite - jie neseniai susituokę ir pagal tradicijas taip vaikščios 40 dienų.

Vėliau jaunoji prisijungs prie moterų grupės šeimoje, o jaunuolis vaikščios su vyrais. Štai tokios tradicijos tradicinėje tadžikų šeimoje.

Beje, buvau vienose vestuvėse, kur jaunosios neteko pamatyti, net ir moterų nebuvo. Vyrai ir moterys šventė atskirai. Jaunieji susitiks po vestuvių", - pasakoja Ž. Kondrotas.

 

Bus daugiau

Žydrūno KONDROTO nuotr.

Sidebar placeholder