Šešėlinės emocijos: kaip jas atpažinti ir priimti

Labai dažnai emocijos priskiriamos prie tam tikrų kategorijų, vadinamos arba geromis, arba blogomis, pastarosios kritikuojamos ir smerkiamos.

Kaip žinome, pozityvios emocijos padaro mus džiaugsmingais, linksmais ir laimingais, todėl mes taip trokštame jų ir norime jausti tik jas.

Ir atvirkščiai, negatyvios emocijos paprastai neigiamos. Žmonės stengiasi jų išvengti ir ignoruoti jas. Mes visi tikime, kad neigiamos emocijos gimdo problemas ir parodo, kad su mumis kažkas ne taip.

Iš tikrųjų yra viskas kitaip. Emocijos būna neutralaus pobūdžio. Jos tik nurodo, į ką reikia atkreipti dėmesį tam tikrose gyvenimo sferose ir situacijose. Mūsų emociniai protrūkiai atskleidžia, kaip mes reaguojame į išorinius ir vidinius veiksnius.

Kas yra šešėlinė emocija?

Vadinti emociją negatyvia yra neteisinga. Tai verčia mus vengti savo jausmų ir slopinti juos. Tokia etiketė skatina priešintis savo emocijoms, neigti jas ir visiškai ignoruoti. Kur kas teisingiau būtų vadinti „blogas“ emocijas šešėlinėmis.

Šešėlines emocijas galima išskirstyti į penkis tipus: pasibodėjimas, sutrikimas ir gėda, baimė ir nerimas, pyktis, liūdesys ir nusiminimas.

Kiekviena iš šių plačių kategorijų apima šešėlines emocijas, kurios skiriasi viena nuo kitos pagal sukeliamos kančios lygį. Tačiau visos jos yra neatskiriama žmogaus prigimties dalis.

Organizatorių nuotr.

Šešėlinė pusė. Socialiniai tinklai

Jeigu priimsite šias emocijas, tai suteiks jums galimybę geriau pasirūpinti savo emocine sveikata.

Apie šešėlinės asmenybės pusės priėmimą pirmasis prabilo psichoanalitikas Carlas Jungas. „Šešėlio apdorojimas“ padeda žmogui tapti sąmoningesniam, smalsesniam ir atkreipti dėmesį į anksčiau ignoruotas savo dalis.

Savo šešėlinės pusės priėmimas padeda pamatyti save naujoje šviesoje. Jis skatina mūsų išgijimą ir verčia peržiūrėti savo elgseną.

Šešėlinė asmenybės pusė turi išminties ir nori, kad ją pripažintų ir ja pasirūpintų. Bet kuo ilgiau mes ignoruosime savo šešėlines emocijas, tuo labiau jos stiprės, kol mums neliks kitos išeities, kaip pažvelgti joms į veidą.

Kaip atpažinti šešėlinę emociją?

Egzistuoja keturi būdai, kuriuos galima naudoti šešėlinei emocijai atpažinti ir priimti.

1. Suteikite savo emociniams išgyvenimams pavadinimus.

Smulkiai apibūdinkite savo jausmus. Pavyzdžiui, jeigu jums liūdna, paklauskite, kas iššaukė šitą liūdesį. Vienatvė, nuovargis, depresija, neviltis? Kuo konkrečiau ir tiksliai nusakysite, tuo aiškesnė taps situacija.

Tai padės jums nuspręsti, ką reikia daryti toliau ir kaip pasirūpinti savo emocine sveikata.

2. Stebėkite save, ką galvojate apie tokias emocijas.

Stenkitės kontroliuoti savo požiūrį į emocijų protrūkius. Ką jūs kritikuojate: save, tam tikrą situaciją ar santykius? O gal jūsų neapleidžia mintys apie tai, kas įvyko praeityje?

Pabandykite keliais žodžiais nusakyti tas mintis. Ar jos byloja apie jūsų nepasitikėjimą savimi, žemą savivertę, nerimą dėl ateities ar atspindi jūsų nusivylimą ir pyktį?

Jeigu seksite savo mintis, tai galėsite identifikuoti ir įvardyti šešėlines emocijas.

Organizatorių nuotr.

Neigiamos emocijos. Pixabay.com

3. Nesmerkite savęs.

Pasistenkite nepriekaištauti sau dėl šešėlinių emocijų. Geriau įsigilinkite ir pamėginkite atsakyti sau į tokius klausimus:

Kaip reagavo aplinkiniai, kai išgyvenau konkrečią šešėlinę emociją?

Ar galiu leisti sau jausti tas emocijas, ar ne? Ar mane už jas baudė, smerkė, kritikavo, priekaištavo man?

Ar suradau būdą, kaip išvengti arba nuslopinti šešėlines emocijas, kai paaiškėjo, kad manęs niekas nepalaiko arba artimas žmogus dėl to supyko?

Kitų žmonių reakcijos labai dažnai daro lemiamą įtaką mūsų emocinei sveikatai. Kartais būna labai svarbu pamiršti jas ir leisti savo šešėlinėms emocijoms būti.

4. Priimkite savo šešėlinas emocijas.

Jausdami emocijas, nepamirškite, kad jums nereikia su jomis nieko daryti ir kad jos jokiu būdu nenustato, kas jūs esate. Jos gali būti laikinos ir pasireikšti skirtingu stiprumu. Kartais jos duoda impulsą savęs pažinimui. Ir dar jos gali skatinti gijimą ir vystymąsi, jeigu išmoksite jas priimti.

Kontroliuodami tokias emocijas, jūs rūpinatės savimi. Iš pradžių gali atrodyti, kad jas sunku priimti. Svarbiausia, būkite kantrūs ir gailestingi sau, tada suprasite, kad galite išgyti.

Prisiminkite, kad visos šešėlinės emocijos yra jūsų asmenybės dalis. O asmenybės visuma nusipelno dėmesio ir rūpinimosi.

Organizatorių nuotr.

Šešėlinė pusė. Pixabay.com

Kluber.com

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder