Slaugytojos dalijasi paskutiniais žodžiais, kuriuos žmonės pasakė mirties patale, ir jie yra nuo šmaikščių iki tragiškų ir gilių

(1)

Būdami žmonės, paskutiniams žodžiams dažnai priskiriame reikšmę. Ir dažnai mirties patale žmonės kalba apie mylimus žmones (arba jiems), išpažįsta savo didžiausius apgailestavimus ar baimes, pateikia gilias įžvalgas arba dalijasi kažkuo, kas paskutinėmis akimirkomis kažkaip atskleidžia jų tikrovę - guodžiančiais, tragiškais, filosofiniais ar net šmaikščiais, - rašo buzzfeed.com.

Neseniai slaugytojas apklausė: "Kokius labiausiai persekiojančius dalykus kas nors pasakė mirties patale?"

Atsakydami daugelis slaugytojų ar sveikatos priežiūros specialistų pasidalijo savo patirtimi, taip pat asmenys, kurie buvo šalia, kai artimas žmogus prieš pat mirtį mirė:

***

"Aš nesu slaugytoja, bet esu greitosios medicinos pagalbos medikė 911 skyriuje.

Gavome skambutį apie partrenktą ir pabėgusį žmogų, o policininkai į įvykio vietą atvyko pirmieji.

Kažkoks vaikinas ir jo mergina susimušė automobilių stovėjimo aikštelėje. Tai baigėsi tuo, kad jis ją pervažiavo, o tada užvažiavo ant jos atbuline eiga.

Jai buvo blogai, o jos gyvybinės funkcijos blogėjo. Įkėlėme ją į automobilį, o ji vis murmėjo: "Pasakyk mano mamai. Prašau, pasakykite mano mamai.

Suprantama, supratau, kad ji prašo, jog praneštume jos mamai, kad ji sužeista.

Tuo pasirūpina ligoninė, todėl išleidau tai iš galvos, kai ją tvarkėme.

Prieš mums atvykstant, ji susilpnėjo. Jie jos nebesugrąžino. Mano partnerė baigė tvarkyti dokumentus, o mes pasukome atiduoti jos piniginę personalui.

Budinti slaugytoja, kurią gerai pažinojau, skaitė nešvarų popieriaus lapą. Ji atrodė sutrikusi. Kai paklausiau, kas atsitiko, ji paprasčiausiai padėjo popieriaus lapą ant žemės.

Tai buvo laiškas, kurį įvykio vietoje paėmė šalia jos rankinės.

Ji buvo priimta į koledžą".

***

"Prieš pat močiutės mirtį jos širdies ritmas šoktelėjo iki 220-ies. Kai monitorius ėmė skambinti įvairiais pavojaus signalais, ji sušuko: "Ar aš dabar turėčiau nustoti kvėpuoti?!".

***

"Turėjau pasakyti savo močiutei, kad dializė suteiktų jai tik dar maždaug savaitę gyvenimo ir kad ji pati gali rinktis, bandyti ar ne.

Ji paklausė: "Ar aš mirsiu?" Aš atsakiau: "Taip".

Ji pažvelgė man į akis, šiek tiek nusišypsojo ir pasakė: "Kartais reikia daryti tai, ko nenori".

Ji užmerkė akis, suspaudė mano ranką ir miegojo, kol po dienos mirė".

***

"Nesu slaugytoja, bet mano senelis, sergantis sunkia Parkinsono liga, buvo apgyvendintas visą parą veikiančiuose slaugos namuose.

Mano mama ir senelė ketverius metus iš esmės nuolat juo rūpinosi, ir joms reikėjo poros savaičių pertraukos.

Jos lankė jį kas antrą dieną pamainomis, bet vieną dieną nuėjau viena.

Jis pažvelgė man tiesiai į akis ir pasakė: "Man reikia, kad parvežtumėte mane namo, kad galėčiau numirti, aš čia negaliu".

Bandžiau slaugytojoms ir savo šeimai sakyti viską, ką galėjau, kad jis grįžtų namo, bet nepasakiau to, ką jis man pasakė.

Po dvidešimt keturių valandų jis buvo skubiai nugabentas į greitąją pagalbą. Mirdamas jis pažvelgė į mane ir pasakė: "Neleisk, kad tau tai trukdytų", ir mirė."

***

"Turėjau pacientą, kurio atmintis silpnėjo jau daugelį metų. Keista, kad prieš pat paciento mirtį kartais staiga atrodo, kad jam viskas daug geriau.

Šiaip ar taip, jis manė, kad aš esu jo mirusi žmona.

Vaidinau ir tiesiog klausiausi, kol jis prisiminė savo sužadėtuves, vestuves, pirmąjį gimdymą ir keletą kitų prisiminimų.

Vienu metu jis sako: "O! Irena, štai tu! Atsiprašau, žinai, kad mano akys ne tokios geros kaip anksčiau.

Ką gi, ačiū, kad klausotės seno žmogaus pasakojimų. Tikiuosi, kad ir jūs kada nors turėsite puikių istorijų, kurias galėsite papasakoti. Aš jau einu, Irena. Tada jis išėjo."

***

"Prieš daugelį metų, kai buvau slaugos studentė, keturiasdešimtmetis vyras gulėjo mirties patale nuo nepagydomo vėžio, o šalia jo lovoje gulėjo verkianti žmona.

Jis pažvelgė į žmoną ir, panaudojęs paskutines jėgas, švelniai nušluostė jai ašaras ir paglostė skruostą.

Jis nusiėmė deguonies kaukę ir tarė: "Nesijaudink, meile, nebijok. Tai tik mirtis" ir netrukus mirė."

***

"Esu buvusi slaugytoja, dirbanti slaugos įstaigos demencijos skyriuje.

Mano tėtis jau važiuoja manęs pasiimti, - sakydavo ji kiekvieną kartą, kai ją tikrindavau, kol mirė praėjus maždaug savaitei po to, kai tai prasidėjo.

Kol dar buvo judri, ji tvarkydavo savo kambarį, sėdėdavo ant lovos krašto ir didžiąją dienos dalį tiesiog laukdavo."

***

"Savo slaugytojos karjerą pradėjau paliatyvaus gydymo skyriuje. Per pirmuosius tris mėnesius konstatavau septynias mirtis.

Vienas pacientas sirgo pažengusia demencija ir dažnai manydavo, kad dirba ligoninėje.

Jis dažnai duodavo mums, slaugytojoms ir slaugytojų padėjėjoms, užduotis ir darbus, nes manė esąs mūsų viršininkas.

Vieną dieną, netoli gruodžio pabaigos, jis manęs paklausė: "Kada Naujieji metai? Kurią dieną šiemet?

Aš jam sakau, kad Naujieji metai bus ateinantį antradienį.

Jis linkteli galva ir sako man, kad, jo manymu, po Naujųjų metų jam teks išeiti iš darbo.

Šis darbas jam darosi per sunkus, ir jis negali suspėti.

Atėjo laikas išeiti į pensiją.

Sakau jam, kad vertiname visą jo sunkų darbą, kad mums jo labai trūks, kai jo nebebus, ir kad jis buvo puikus darbuotojas, su kuriuo mums visiems patiko dirbti.

Tą antradienį, sausio 1 d., jis ramiai mirė miegodamas 2 val. nakties."

"Niekada nepamiršiu to pokalbio".

***

"Mano močiutė sugriebė slaugytojos ranką ir pasakė: "Manau, kad dabar mirsiu". Slaugytoja jai sakė, kad ne, kad jai sekasi daug geriau ir ji tikriausiai greitai išeis, bet mano močiutė išėjo, nespėjusi baigti sakinio."
"Ji žinojo." 

***

"Kaip aš paaiškinsiu šią netvarką? Paklausė rodydamas į savo užpakalį. Šis vaikinas pateko po automobilio avarijos. Jo darbo furgonas  apsivertė. Vaikinas buvo atvežtas visiškai sąmoningas, be jokio skausmo ar dezorientacijos.

Tačiau jis buvo visiškai sumaitotas per pusę nuo vidurių žemyn.

Jis niekaip negalėjo išgyventi, tačiau kraujagyslės turėjo būti užspaustos taip, kad jis nenukraujavo.

Gydytojai ir slaugytojos paaiškino jam situaciją ir pasiūlė jo šeimai ateiti atsisveikinti. Atrodė, kad jis gulėjo ant sofos ir žiūrėjo televizorių, apatinę kūno dalį užsidengęs antklode.

Kai tik suvokė, jis atsakė: "Kaip aš paaiškinsiu šią netvarką?".

Organizatorių nuotr.

***

"Esu slaugos studentė Kanadoje ir per paliatyviąją rotaciją turėjau pacientą, kuriam kitą dieną turėjo būti suteikta medicininė pagalba numirti.

Jis buvo pagyvenęs vėžiu sergantis pacientas. Jis man pasakė, kad yra "savamokslis dvasininkas, nieko oficialaus - tik namų tipo pamokslininkas", ir kad galiu jam išpažinti viską, ką noriu.

Aš su humoru jam pasiguodžiau ir pašnibždėjau kelias didžiausias savo paslaptis. Pagalvojau, kad kam tai rūpi? Juk rytoj jis mirs.

Jis man pasakė, kad viskas gerai, ir galėjau pasakyti, kad vertina tai, jog juo pasitikėjau. Jis taip pat pasakė man savo elektroninio pašto adresą ir pasakė, kad nors ir nesiųs laiškų, bet juos gaus."

***

"Likus maždaug dviem minutėms iki močiutės mirties, jai pasidarė aišku. Ji daugelį metų sirgo sunkia demencija. Ji atvėrė akis ir pasakė: "Radau Džeką". Džekas buvo mano senelis, kuris mirė prieš aštuonerius metus. Ji sakė, kad jie buvo baliuje su draugais.

Tada ji pasakė: "Turiu eiti, jis pakvietė mane šokti". Tada ji užgęso."

***

"Mano brolis mirštant negalėjo kalbėti, bet žvilgsnis į jo akis prieš mirties patale mane persekios amžinai. Kad ir ką jis matė... tai jį pribloškė kaip vaiką, pirmą kartą matantį Disneilendą. Niekada nesu matęs, kad žmogaus akys būtų tokios išplėstos. Spėju, kad jis vienu metu pamatė visą prakeiktą visatą".

***

"Aš nenorėjau. Po apsilankymo greitosios pagalbos skyriuje namo išleidome šį vidutinio amžiaus vyriškį. Vos tik nunešėme jį nuo lovos, jis tapo nereaguojantis ir be širdies plakimo.

Padarėme porą dirbtinio kvėpavimo serijų, ir jis ėmė atgyti. Jis porą kartų sumirksėjo, ir gydytojas, vykdantis kodavimą, juokaudamas pasakė: "Pone, jūs mums vos nenumirėte!".

Vyras liūdnai atsakė: 'Atsiprašau, nenorėjau to padaryti'. Tuomet jo širdis vėl sustojo, ir mes nebegalėjome jo atgaivinti".

***

24. "Mano pacientui buvo diagnozuotas vidutiniškai agresyvus, bet išgydomas gerklės vėžys. Išbandėme viską, ką galėjome sugalvoti, kad jis apsvarstytų, bet jis atsisakė bet kokio gydymo.

Po trijų mėnesių žmona liepė dviem suaugusiems sūnums nunešti jį į kabinetą penktadienį 16.50 val.

Buvau vienintelė slaugytoja pastate ir nuvedžiau jį į apžiūros kambarį. Jis buvo visiškai pilkas ir išblyškęs.

Kaskart jam įkvėpus galėjai girdėti, kaip arti pabaiga.

Tai nebuvo lygiai toks pat mirtinas riksmas, bet tiesiog žinojai, kad jo plaučiai pilni skysčio. Sūnūs pasodino jį ant kėdės.

Visi žinojome, kad niekas ilgiau nebeišlaikys vyro gyvo.

Jis patapšnojo man per šoną - tai buvo daugiausia, ką jis galėjo pajudinti, - ir sušnabždėjo: "Reikėjo jūsų visų paklausyti. Aš nenoriu mirti".

***

"Mano seneliai mirė trijų dienų skirtumu vienas nuo kito. Mano močiutei buvo diagnozuotas plaučių vėžys. Įpusėjus gydymui, ji mums pasakė, kad jaučiasi pilnavertė ir nutraukia gydymą, kad galėtų ramiai pasenti.

Ji ilgai gulėjo mirties patale - tai prarasdama, tai atgaudama sąmonę, dažnai nebendravo ir valgė tik ledo gabalėlius. Mano seneliui tai pakirto širdį.

Jis buvo sveikas ir nepriekaištingos formos. Vieną dieną jis buvo maisto prekių parduotuvėje ir jį ištiko širdies smūgis. Jis mirė per kelias minutes.

Po kelių dienų aš ir mano tėtis sėdėjome su močiute. Tėtis jai pasakė, kad senelis laukia jos, kai tik ji bus pasiruošusi, kad jai nereikėtų eiti vienai.

Mano močiutė ištarė pirmuosius žodžius po savaitės: Jis čia, su manimi, aš jį matau. Mano tėtis paklausė: "Ką jis dėvi?

Ji nusikvatojo: "Jis vilki mano mėgstamiausią pilką kostiumą, manau, kad mes einame į pasimatymą". Tą vakarą ji mirė".

***

"Būdama hospise mano senelė man pasakė: 'Šiame pasaulyje yra labai daug dalykų, kurie yra blogesni už mirtį. Paskui ji kalbėjo apie tai, kokia laiminga, kad gyveno tokį gyvenimą, kokį gyveno.

Niekada anksčiau taip nežiūrėjau į mirtį, ir šis pokalbis tikrai pakeitė mane ir mano požiūrį."

***

"Paskutiniai mano dėdės žodžiai prieš mirtį buvo: "Yra kaip yra". Žinau, kad tai tikrai įprasta, bet dabar dažnai tai kartoju. Tai yra tai, kas yra."

***

"Mano brolis buvo kartu su savo draugu, kai draugą ištiko didžiulis širdies smūgis. Laukiant greitosios pagalbos automobilio, vaikinas staiga sušuko: "O, jau eina", tada pažvelgė mano broliui į akis ir pasakė: "Buvo malonu tave pažinti".

Jis mirė mažiau nei po 30 sekundžių."

***

"Kai mano didysis dėdė gulėjo mirties patale, jis paprašė slaugytojos: 'Ei, gal galite padaryti man paslaugą ir nueiti paimti mano automobilio raktelius? Aš jau pasiruošęs važiuoti. Slaugytoja nuėjo pasiimti raktelių, o jis mirė, kol ji su jais grįžo".

***

"Buvo pagyvenęs vyriškis, kuris iš namų hospiso grįžo sirgdamas ketvirtos stadijos vėžiu. Skaidrumo akimirkomis jis išreikšdavo kaltę dėl skausmo, kurį kėlė savo artimiesiems.

Jis nė karto nesiskundė skausmu ir atsisakė vaistų nuo skausmo, nes "jų prireiks kažkam kitam".

Paskutinę naktį jis sakė: "Noriu, kad tai būtų paskutinė pamoka mano šeimai. Noriu parodyti jiems, kaip mirti oriai.

Po kelių akimirkų jis paklausė, ar galėčiau jam pasakyti, kad galima mirti - rasti ramybę ir poilsį.

Jis sakė, kad negali pakęsti minties, jog jo šeima matys jį mirštantį. Jis norėjo laikytis, nes buvo jų atrama, bet skausmas buvo per didelis. Jis buvo pasiruošęs.

Pasakiau jam, kad jam nereikia toliau kovoti dėl šeimos komforto. Jei jam iš tiesų skaudėjo ir jis buvo pasiruošęs išeiti, būtų gerai mirti. Jo šeima suprastų.

Kai daviau jam "sutikimą", jis pradėjo procesą: sunkus kvėpavimas, virpėjimas, o paskui mirties riksmas. Paskui jo nebeliko."

Organizatorių nuotr.

***

"Mama man pasakojo, kad paskutiniai močiutės žodžiai buvo: "Nori išgirsti anekdotą? Paskui kambarį užpildė tik ilgas pyptelėjimas."

***

"Dirbau slaugytojos padėjėja slaugos namuose. Mano darbo krūviui buvo priskirtas ponas ir vieną vakarą jis atrodė pasimetęs. Paaiškinau, ką darau, kad juo pasirūpinčiau, bet jis atrodė toks piktas ir sutrikęs.

Buvau naujokė, todėl nežinojau, ką daryti. Jis taip išsigando, kad paėmė savo deguonies vamzdelį ir bandė apvynioti jį man aplink gerklę, norėdamas mane uždusinti.

Aš išsilaisvinau, pasakiau slaugytojai, o ji man pasakė, kad sumišimas ir agresija yra įprastas reiškinys, kai žmonės miršta.

Nepaisant to, jam reikėjo priežiūros. Po kelių valandų nuėjau pas jį, o jis atrodė toks klusnus ir nugalėtas.

Jo akys prisipildė ašarų, kai jis pažvelgė į mane ir pasakė: "Labai atsiprašau už tai, ką padariau anksčiau, ponia, aš toks nesu.

Man labai gaila. Pasakiau jam, kad viskas gerai ir kad tiesiog norėjau, jog jam būtų patogu.

Jis padėkojo ir pasakė: "Einu namo". Jis vis kartojo ir skambėjo taip skubiai. Pagalvojau, kad jis vis dar sutrikęs. Po pusantros valandos jis mirė".

***

"Aš mirsiu. Aš žinau, kad mirsiu". Jis ėjo į labai įprastą, gana nedidelę operaciją. Laikiau jį už rankos ir sakiau, kad jam viskas bus gerai. Jis mirė netrukus po procedūros." 

***

"Išgirdau, kad mano pacientė kalbasi su savimi, todėl nuėjau jos patikrinti. Ji pasakė, kad kalbasi su savo mirusiu vyru, ir paklausė: "Jūs jo nematote? Jis sėdi ant kėdės".

Man nuo to per nugarą perbėgo šiurpas, o po kelių minučių ji užgęso".

***

"Žinai, kas juokinga? Visi sako, kad gyventi yra sunkiausia. Ne, mirti yra daug daug sunkiau nei gyventi".

Keturiasdešimtmetis vėžiu sergantis pacientas, kuris iki pat diagnozės nustatymo buvo neįtikėtinai aktyvus ir sportiškas, tai pasakė man būdamas hospiso klinikos studentas. Nuo to laiko tai man įstrigo."

***

"Dirbau slaugos namuose ir daugelis mirštančių žmonių matydavo savo sutuoktinius, kurie mirė prieš juos. Kartą viena miela senutė pasakė, kad kambaryje buvo jos vyras.

Kai jai pasakiau, kad galima eiti su juo, ji pasakė: "O Dieve mano, ne, aš jo nekenčiu! Aš jo bijau! Tada ji pradėjo verkti.

Viskas, ką galėjau padaryti, tai palaikyti ją už rankos ir pasakyti, kad aš jį išsiųsiu.

Ji labai greitai po to mirė su šypsena veide".

***

"Kai mano sesuo gulėjo mirties patale, ji rodydavo pirštu ir klausdavo, kas tie žmonės jos kambaryje, bet niekas daugiau ten nebuvo. Tada matydavau, kaip ji kalbėdavosi su tais nematomais žmonėmis.

Galiausiai paklausiau, apie ką ir su kuo ji kalbasi. Ji pasakė, kad kalbasi su mūsų seneliu, kuris mirė prieš 20 metų, ir kad jis jai sakė, jog yra ten, kad padėtų jai pereiti į kitą pasaulį.

Ji jam pasakė, kad nėra pasiruošusi pereiti, o jis jai pasakė, kad tai turi būti jos sprendimas. Kai ji bus pasiruošusi paimti jo ranką, jis ją perves į kitą pusę."

***

"Mano senelė susirgo, kai jai buvo apie 94 metus. Ji sirgo gripu ir labai stipriai karščiavo. Prisimenu, kaip ji verkė ir šaukė vardą Fricas: "Aš matau Fricą!".

Fricas buvo jos brolis, kuris mirė būdamas penkerių, beveik prieš šimtmetį".

***

"Praėjusį rudenį mirė mano sutuoktinio senelis. Jis buvo biologas ir mėgo gamtą. Prieš mirtį jis aiškino, kad matė kitą dimensiją ir kaip visa gyvybė yra susijusi.

Savo vaikams jis sakė, kad norėtų, jog jie vėl susitiktų, kaip molekulės, gėlėje.

Maniau, kad šie dalykai buvo gražūs ir gerai atspindėjo jo gyvenimą kaip žmogaus, kuris savo laiką skyrė gamtos ir jos stebuklų pažinimui."

***

"Šeimos draugas turėjo labai jauną dukterėčią, kuri mirė nuo vėžio. Paskutinėmis valandomis ją guodė tėvai, ir vienas iš paskutinių dalykų, kurių ji paklausė, buvo: "Kaip man mirti?".

***

"Kai mano senelis mirė, jis buvo visiškai išsekęs. Jis nebuvo nuoseklus, negalėjo kalbėti, išskyrus ankstyvą rytą, ir turėjo haliucinacijų, pavyzdžiui, apie mirusius šeimos narius.

Dauguma jo bendravimo buvo tik paranoja dėl slaugytojų, bandančių jį nužudyti. Buvau jaunas paauglys, todėl mama nelabai norėjo, kad būčiau šalia jo, kai jis toks buvo.

Kai paskutinį kartą jį mačiau, jo galvoje kažkas spragtelėjo. Jis tarsi prasibrovė pro nerealybės debesį galvoje, užmezgė tiesioginį akių kontaktą su manimi ir paėmė mane už rankos.

Ryžtas, štai kas svarbu, - tai viskas, ką jis pasakė, bet jis tarsi žinojo, kad mato mane paskutinį kartą.

Tarsi kas nors būtų pasakęs: 'Gerai, turi keturis žodžius, pasistenk, kad jie būtų svarbūs".

Iškart po to jis grįžo į pusiau vegetacinę būseną ir vėl ėmė murmėti. Netrukus po to jis mirė, ir tie žodžiai mane ištraukė per sunkiausias dienas."

"Tai buvo tarsi paskutinė jo pamoka, kurią jis man turėjo pasakyti. Man prireikė daug laiko, kad iš tikrųjų suprasčiau tuos žodžius, bet aš apsimetinėjau, kol tai padariau. Ačiū, seneli. Tu buvai geriausias." 

***

"Esu hospiso kapelionas ir kurį laiką dirbau ligoninėje. Buvo vienas dvasingas, nereligingas vyras, su kuriuo palaikiau gerą ryšį. Jis paprašė, kad ateičiau į jo kambarį.

Kai tai padariau, jis paliepė man pritūpti prie jo lovos ir šnibždėdamas kalbėjo: "Ar matote mano brolį kampe?".

Pasakiau jam, kad nematau, bet tikėjau, kad jis jį mato.

Jis buvo visiškai blaivus ir ramiai paaiškino, kad brolis buvo kampe ir kalbėjosi su juo, išsiaiškino viską ir priėjo prie atleidimo, ko jie negalėjo padaryti prieš brolio mirtį.

Jis nerimavo, kad slaugytojos pamanys, jog jis išprotėjo, ir bandys jį gydyti vaistais.

Kai patikinau jį, kad tikiu juo ir tiesiog noriu išklausyti, ką jis nori pasakyti, jis tęsė: Aš irgi matau Mirtį. Ji buvo automobilių stovėjimo aikštelėje, mačiau ją pro savo langą.

Su ja buvo mano brolis. Dabar ji yra kambaryje. Ji visa juoda, bet... ji nėra bjauri".

Jis buvo visiškai ramus. Po kelių dienų jis mirė".

***

 "Mano močiutė prieš pat mirtį pasakė: "Tegul tai baigiasi".

***

"Dirbu slaugos namuose, ir man labiausiai įstrigo toks: 'Mano vaikai paliko mane čia mirti. Tegul tau taip neatsitinka, sūnau".

***

"Man viena moteris sumišusi pasakojo, kad jos vyras "dingo" po ilgus metus trukusio smurto šeimoje. Nesupratau, ką ji turėjo omenyje, todėl pareiškiau užuojautą ir paklausiau, kur, jos manymu, jis dingo.

Ji atsakė tik: "Po žeme". Po to daugiau nieko neklausinėjau ir daugiau niekada jos nemačiau.

Matyt, ji netrukus mirė."

***

"Aš esu greitosios pagalbos gydytojas. Vieną senutę ištiko didelis širdies smūgis ir ji atsisakė gydytis, todėl mes pasirūpinome, kad ji jaustųsi patogiai, suleisdami jai morfijaus nuo dusulio.

Jai mirštant - aš buvau su ja ir šeima, teikdamas paguodą - jos dukra pasakė: "Tiesiog paleisk, mama".

Senolė paskutinį kartą atvėrė akis, pažvelgė į dukrą ir tarė: "Kaip manai, ką aš bandžiau padaryti?".

Po kurio laiko ji mirė".

Organizatorių nuotr.

Jei patiko straipsnis, nepamirškite pasidalinti su draugais Facebook!

Taip pat skaitykite:

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder