Streso hormonas: gydytojas papasakojo, kodėl kortizolis "šokinėja" ir kaip jį sugrąžinti į normalią būseną

Kas yra atsakingas už hormoną kortizolį, koks yra jo padidėjimo ar sumažėjimo pavojus ir ką daryti, jei jis nekontroliuojamas.

Kortizolis yra antinksčių gaminamas hormonas, kuris veikia visą organizmą, įskaitant medžiagų apykaitą.

Šio hormono nukrypimas nuo normos turi įtakos mūsų sveikatai ir gyvenimo kokybei.

Terapeutė Marina Pavlenko savo komentare papasakojo, kas turi įtakos šio "kaprizingo" hormono kiekiui ir ar įmanoma jį normalizuoti be vaistų.

Kas yra kortizolis ir nuo ko priklauso jo lygis?

 "Dažniausiai kortizolis vadinamas "streso hormonu", - sako gydytoja Marina Pavlenko.

- Jis leidžia organizmui funkcionuoti streso sąlygomis, veikia riebalų, angliavandenių, baltymų apykaitą, kraujospūdžio lygį ir vidaus organų veiklą".

Kaip jau minėta, kortizolį gamina antinksčių žievė - poriniai sekreciniai organai, esantys viršutinėje inkstų dalyje.

 Šis hormonas labai jautriai reaguoja į bet kokius, net ir minimalius pokyčius organizme - reaguodamas į juos, jo lygis pakyla arba sumažėja.

Sutrikus kortizolio gamybai organizme (kai jo gaminama daugiau arba mažiau nei įprastai), galima stebėti gana neigiamą poveikį, kuris veikia visą organizmą.

Mažas arba didelis kortizolio kiekis organizme gali sukelti medžiagų apykaitos nepakankamumą.

Visų pirma šis hormonas gali turėti įtakos kūno svoriui, kraujospūdžio lygiui, lytinio potraukio lygiui ir riebalų apykaitai.

"Sutrinka visa medžiagų apykaitos sistema, - aiškina terapeutas.

Kortizolio kiekis didelis arba mažas - kokia gali būti priežastis?

Pasak Pavlenko, yra keletas veiksnių, kurie gali turėti įtakos kortizolio kiekiui organizme:

Pavyzdžiui, patį kortizolį išskiria antinksčiai, tačiau jo gamybai įtakos turi adrenokortikotropinis hormonas, kuris gaminamas smegenyse;
stresas - stresinėje situacijoje organizmas stengiasi "išgyventi", todėl išskiria streso hormonus, kad prisitaikytų prie tam tikrų sąlygų, ir vienkartinis stresas nesukelia jokio žalingo poveikio, tačiau esant lėtiniam stresui gali prasidėti komplikacijos;

Vartojant vaistus - pavyzdžiui, jei žmogus vartoja kai kuriuos hormoninius preparatus, tuos pačius kortikosteroidinius vaistus arba yra ilgai vartojami chemopreparatai, imunomoduliuojantys, imunostimuliuojantys vaistai.

Ekspertas taip pat pažymėjo, kad dažnai hormono gamybos sutrikimas gali būti tuo atveju, jei žmogus sunkia forma sirgo kokia nors virusine ar bakterine infekcija. Tam įtakos gali turėti ir perneštas koronavirusas.

Kaip normalizuoti kortizolio kiekį

Kaip sumažinti kortizolio kiekį (arba prireikus jį padidinti)? Gydytojas paaiškino, kad tai priklauso nuo to, ar tai jau ne tik kortizolio kiekio sutrikimas, bet ir su juo susijusios ligos.

Tam tikrais atvejais reikia vartoti vaistus. Tuo pačiu metu, jei yra nedidelių svyravimų nuo normos, galima pabandyti rasti priežastį ne pačių antinksčių veikloje, o antrinėje, kitų procesų fone.

Marina Pavlenko pataria atkreipti dėmesį į tam tikrus niuansus: pavyzdžiui, jei žmogus neseniai sirgo, pavyzdžiui, kokia nors infekcija, arba jam paūmėjo lėtinė patologija.

Tokiu atveju po 2-3 savaičių būtina pakartotinai atlikti kortizolio analizę, nes nedideli hormono svyravimai gali būti susiję su šiais procesais.

"Jei analizę atlikote tada, kai neturite problemų su kitais organais - tuomet esant nedideliam svyravimui ji taip pat gali normalizuotis", - sako gydytojas. Kad "kaprizingasis" hormonas taptų normalus, ekspertas pataria atkreipti dėmesį į porą dalykų:

Dienos ir nakties režimas

"Hormono gamyba labai pasikeis, jei jūsų darbo diena bus nereguliari", - pažymi gydytojas. - Kalbame apie atvejus, jei, pavyzdžiui, nepakankamai miegate arba turite sutrikusią dienotvarkę, t. y. kiekvieną dieną užmiegate skirtingu laiku".

Mityba

Antinksčių funkciją blogai veikia riebus ir rūkytas maistas, taip pat stresą provokuojantis maistas - didelis kofeino kiekis, alkoholis, ypač didelio laipsnio ir dideliais kiekiais, ir psichostimuliatoriai - "tas maistas, kuris sukelia psichologinio sužadinimo reakcijas".

Tai daugiausia kavos pupelės, šokoladas, kuriame yra daug kakavos, kai kurios arbatos, tam tikras kofeino kiekis yra ir koloje.

Pratimai

Teigiamai veikia kortizolio lygį ir leidžia jį normalizuoti.

Tai iš tikrųjų viskas banaliai paprasta: reikia sureguliuoti savo režimą, racionaliai maitintis ir suteikti organizmui fizinį krūvį.

Ir, žinoma, norėdami išsivaduoti nuo lėtinio streso, stenkitės, jei įmanoma, sumažinti neigiamą informacinį poveikį.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder