Studijos užsienyje: patirtis, kurios lietuvė nepamirš

Kol vieni studentai tik nedrąsiai pasvajoja apie galimybę keletą mėnesių praleisti studijuojant ar atliekant praktiką užsienyje, kiti stengiasi išnaudoti visas progas ir dalį studijų praleisti svečiose šalyse.

Nors teko įveikti turimas baimes, Roma Šileikaitė pasirinko antrąjį variantą. Mergina dalyvavo „Erasmus+“ ir „Internship Indonesia“ mainų programose, kurios atvėrė galimybes studijuoti Čekijoje, o praktikas atlikti Samos saloje, Graikijoje bei egzotiškojoje Indonezijoje.

Į Indoneziją atvedė iššūkių troškimas

R. Šileikaitė prisimena, kad išvykti svetur ją paskatino siekis išsiugdyti pasitikėjimą savimi  ir noras įsitikinti, jog apsisprendimas palikti komforto zoną yra raktas į asmeninį tobulėjimą.

„Į pirmąją kelionę studijoms Čekijoje vykau su grupės draugu, todėl visada buvo su kuo bendrauti lietuvių kalba, o iškilus sunkumams visada turėjau žmogų, kuris galėjo padėti. Baiginėjantis semestrui suvokiau, jog to nepakanka, norėjau padaryti ką nors neįprasto ir norėjau tai įgyvendinti viena, kad išbandyčiau savo galimybių ribas. Taip pradėjau domėtis mainų programomis už Europos ribų.

Indonezija atrodė kaip svajonių šalis, bet netikėjau, kad įmonė praktikai pasirinks mane. Vis dėlto sulaukiau teigiamo atsakymo ir ilgai negalvojusi nusipirkau bilietus – nenorėjau, kad mano dvejonės ar aplinkinių nuomonė sulaikytų nuo šios kelionės“,  – prisiminimais dalijasi Kauno kolegijoje studijavusi R. Šileikaitė ir tikina, kad kelionės paliko begalę įspūdžių, leido praplėsti akiratį ir atsisakyti išankstinių nuostatų.

„Jei reikėtų išskirti keletą dalykų, manau, kad didžiausią įspūdį paliko žmonių pasaulio suvokimo įvairovė. Kuo daugiau šalių tenka aplankyti, tuo daugiau skirtingų kultūrų bei religijų galima pažinti. Tai padeda ugdyti toleranciją, į viską žvelgti plačiau, praplėsti akiratį ir nuomonę apie tam tikrus dalykus susidaryti pačiai, atsisakant turėtų išankstinių nuostatų.“

Svarbiausia – nepasiduoti baimėms ir dvejonėms

R. Šileikaitė prisipažįsta, kad apie baimes studijuoti ar atlikti praktiką užsienyje ne tik girdėjo iš aplinkinių, bet ir pati su jomis susidūrė, tačiau svarbiausia, anot pašnekovės, joms nepasiduoti.

„Buvau ganėtinai nedrąsi, vengdavau reikšti savo nuomonę, nors ir turėdavau ką pasakyti tam tikrais klausimais. Ne kartą įsitikinau, kad man baimes įveikti geriausiai padeda darymas to, ko bijau. Po keleto bandymų viskas tampa nebe taip baisu, atsiranda noras padaryti vis daugiau dalykų, kurie anksčiau atrodė kaip iššūkiai“, – pasakoja savo baimes išvykti įveikusi mergina ir išskiria keletą priežasčių, dėl kurių studentai dažniausiai atsisako dalyvauti tarptautinėse mainų programose.

„Viena pagrindinių priežasčių, mano nuomone, yra baimė išvykti vienam. Galiu patikinti, kad tai nėra taip blogai, kaip gali pasirodyti iš pradžių. Priešingai, keliavimas vienam leidžia greičiau susipažinti su naujais žmonėmis. Kita priežastis, su kuria teko susidurti ir man – neužtikrintumas dėl savo anglų kalbos. Nors šia kalba sklandžiai rašiau ir skaičiau, dažnai jaučiau baimę kalbėti, nes maniau, kad galbūt manęs nesupras, jei neteisingai suformuluosiu sakinį. Dar kita dalis studentų atsisako dalyvauti mainų programose, nes baiminasi ilgesniam laikui išsiskirti su savo antra puse, kadangi tai gali tapti nemenku išbandymu santykiams“, – priežastis vardija R. Šileikaitė ir ragina pamąstyti, ar pasidavus baimėms vėliau neteks graužtis dėl neišnaudotų galimybių.

„Pagalvokite, ar po keleto metų neteks nostalgiškai mąstyti apie studijų metus ir galvoti kas būtų, jei būtumėte pasinaudoję šia nuostabia galimybe. Neleiskite, kad baimės sustabdytu jus nuo naujų dalykų išbandymo. Taip pat patarčiau aklai nepasikliauti kitų studentų patirtimi, nes viskas priklauso nuo jūsų pačių“, – drąsina mergina.

Sukaupta tarptautinė patirtis palikdavo įspūdį ir darbdaviams

R. Šileikaitė pasakoja, kad sukaupta patirtis studijuojant ir atliekant praktikas užsienyje atkreipdavo darbdavių dėmesį, palikdavo jiems teigiamą įspūdį ir turėjo įtakos tolesnei karjerai.

„Studijos ir praktika užsienyje visada turėjo teigiamos įtakos darbo pokalbiuose ir dažnai palikdavo įspūdį darbdaviams. Kauno kolegijoje baigiau pardavimų ir marketingo vadybos studijas ir šiuo metu sėkmingai dirbu JAV logistikos įmonėje, finansų srityje. Iki tol teko išbandyti save dirbant su pardavimais, žmogiškaisiais ištekliais, užimant produktų grupės vadovės pareigas. Norėčiau visiems palinkėti, ypatingai socialinių mokslų studentams, nebijoti pokyčių, neapsiriboti tik viena sritimi ir mąstyti plačiau – taip atsivers daugiau galimybių ir patys nustebsite, kiek įdomių dalykų vyksta aplink jus“, – pasinaudoti mainų programų suteikiamomis galimybėmis skatina R. Šileikaitė.
 

Studijos ir praktika svetur išugdė pasitikėjimą savimi

Mergina prisipažįsta, kad nors galimybė pagyventi skirtingose šalyse paliko neišdildomus įspūdžius, tačiau svarbiausia akimirka, leidusi suprasti, kiek daug jai suteikė studijos ir praktikos užsienyje, buvo renginys, kuriame ji su pirmakursiais dalijosi savo patirtimi.

„Grįžusi iš trečiosios kelionės sulaukiau kvietimo dalyvauti renginyje, kuriame keletas studentų turėjo pasakoti apie savo tarptautines patirtis, taip siekiant sudominti pirmakursius dalyvauti mainų programose. Labai gerai pamenu išgąstį, kai atvykusi pamačiau pilną auditoriją studentų, kadangi visuomet turėjau baimę kalbėti didelei grupei žmonių. Man, kaip žmogui, kuris niekada nebūtų pagalvojęs, kad stovės prieš didelę auditoriją ir pasakos apie savo asmeninę patirtį, buvo neįkainojama akimirka, kuomet pradėjusi pristatymą pamačiau kaip studentai po truputį atsitraukia nuo savo telefonų ir pradeda nuoširdžiai klausyti, sutelkę dėmesį į mano pasakojamas istorijas ir net nenutuokdami, kokia nedrąsi buvau anksčiau. Tai ir buvo akimirka, kuomet supratau naudą, kurią man suteikė visos tos kelionės, kuriose kasdien turėjau susidurti su savo baimėmis ir jas įveikti“, – vieną įsimintiniausių akimirkų prisimena R. Šileikaitė.

„Esamiems studentams norėčiau palinkėti išsikelti tikslus ir pasiryžti leistis į kelionę, kurioje turėsite galimybę net tik pasisemti žinių, bet ir geriau pažinti save. Visiškai nesvarbu, kokia tai bus šalis, svarbiausia – kiek iš kiekvienos situacijos sugebėsite pasiimti patys“, – pokalbį, drąsindama studentus, užbaigia R. Šileikaitė.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder