Sulčių spaudėjai nesulaukia klientų su obuoliais antplūdžio

Šiemet ne visur obuoliai svarina vaismedžių šakas – jų derlius skiriasi ne tik šalies regionuose, bet ir rajono seniūnijose. Apie 2–3 savaites vėlavo ir obuolių sezonas. Sulčių spaudėjai nesupranta, ar dėl to nesulaukia klientų, ar visi pradėjo taupyti. „Tokio prasto sezono dar nebuvo, bet taip yra visoje Lietuvoje“, – sakė sulčių spaudėjas Gintaras Padroštis.

Dešimt kartų didesnis derlius

Ne visi rajono sodininkai šiemet patenkinti obuolių derliumi. Antai Barbora Petkevičienė iš Tilvikų kaimo nelinksmai žvelgia į savo apytuštį sodą – užderėjo tik vėlyvųjų veislių. Nei sulčių spausti, nei obuolių sūrių gaminti šiemet neturi iš ko.

Ekologinio sodo šeimininkai Janina ir Antanas Drungilai iš Šukaičių kaimo Veiviržėnų seniūnijos obuolių derliumi nesiskundžia – užderėjo ir ankstyvieji, ir vėlyvesni. „Pagal tai, kad šį rudenį ne visur jų yra, tai mūsų sode neprastai užderėjo. Šiemet dešimt kartų daugiau nei pernai.

Antaninių obuolių praėjusiais nebuvo, o jų turguje žmonės prašo“, – šypsojosi Antanas.

Dviejų hektarų mišriame Drungilų sode – ne tik vaismedžiai, bet ir vaiskrūmiai puoselėjami. Dalies obelų šakos nusvirusios nuo obuolių. Gerai užderėjo Auksiai.

Neįprastai paraudę antaniniai – turguje pirkėjai negali patikėti, kad raudonšoniai gali būti šios veislės obuoliai. „Nuo saulės paraudo, – šypsojosi sodininkas. – Obuolių kokybė nebloga, o galvojom, kad pavasaris šaltas – nieko gero nebus.“

Savo sode Drungilai laiko kelias bičių šeimas. Sodininko manymu, bitės apie 30 proc. padidina derlingumą. „Užsienyje sodininkai samdo bitininkus – prašo į sodus atvežti bičių šeimų“, – kalbėjo A. Drungilas.

„Trijų santvarkų“ kompozicija

Pasak sodininko, šiemet mažiausiai užderėjo trešnės. „Gerai, kad sodas mišrus – mažiau rizikos: vis kas nors uždera“, – šypsojosi A. Drungilas.

Jis patenkintas, kad šiemet obuoliai paklausūs: kelis šeštadienius prie jo rikiavosi eilutė pirkėjų. Ekologiškų kriaušių, obuolių kilogramas kainuoja 1–1,5 euro. „Yra žmonių, kurie nori geros produkcijos ir negaili pinigų, – patikino sodininkas. 

– Betgi dabar viskas brangsta – jeigu neuždirbsi, į turgų nenuvažiuosi: vieta Klaipėdos turguje dvigubai pabrango, o dar kuro ir kitos išlaidos.“

Anot A. Drungilo, dabar turguje mažai kas prekiauja savo užauginta produkcija. Taigi jo sodo gėrybes graibsto klaipėdiškiai. Jis pastebėjo, jog dauguma sodininkų – vyresnės kartos. „Visgi ateitis priklauso jaunimui, – įsitikinęs šukaitiškis.

– Ir aš būdamas jaunas negalvojau apie sodininkystę, o dabar tęsiu tradiciją.“Į namus atvykusiems pirkėjams jis rodo savo sodo „trijų santvarkų“ obuolius ir prašo atspėti, kurie tarpukariu, sovietmečiu ar nepriklausomybės sulaukus sodintų obelų.

Blogas sezonas – nepelningas

„Įprastai sulčių spaudimo bumas būdavo rugsėjo viduryje – spalio pradžioje. Šiemet pradėjome spausti prieš dvi savaites, tačiau dirbome tik tris kartus. Nėra taip buvę – pačiais blogiausiais metais spausdavome kas antrą dieną.

Bet tokia pati situacija visoje šalyje“, – kalbėjo Gargžduose, Aušros gatvėje, veikiančios šiuolaikiškos spaudyklos savininkas G. Padroštis. – Daug žmonių skambina, bet tiek nesulaukiame, kiek būdavo anksčiau, nors esame pritraukę nuolatinių klientų.“

Jis su kolegomis stebisi, svarsto, kodėl taip nutiko: ar šiemet taip prastai užderėjo obuoliai, ar visi pradėjo taupyti?

„Blogas sezonas – nepelningas“, – neslėpė ir dituviškis Vilmantas Vaičekauskas, prieš dešimtmetį pirmasis Klaipėdos rajone atidaręs modernią sulčių spaudimo gamyklėlę „Sulčių namai“.

Jis pridūrė, kad tuomet klestėjo, o dabar egzistuoja. „Šį sezoną dirbame minimaliai – nė pusės pajėgumų neišnaudojame“, – sakė dituviškis.

V. Vaičekausko manymu, tai yra dėl to, kad soduose neužderėjo obuoliai. „Mūsų paslaugos pabrango tik 20 centų – reikėjo daugiau branginti, bet pabūgome, kad nesulauksime klientų, – sakė verslininkas. – Sulčių spaudimo „mada“ nepraėjo – žmonės nori pasigaminti sulčių iš savo sodo vaisių – sveikų ir skanių.“

Jis nepraranda vilties, juolab kad pastarosiomis dienomis padaugėjo darbo. Koks bus šis sezonas, paaiškės spalio pabaigoje.

Paslaugas priversti branginti

G. Padroščio sulčių spaudyk­loje kainos irgi pakilo: vakuuminiu būdu fasuojamų sulčių pakuotės pabrango 20–30 centų, palyginti su praėjusiais metais, nekaitinat, pilant į kliento tarą – 10 centų už litrą.

„Energetiniai resursai suėda didelius pinigus. Palyginti su praėjusiu sezonu, elektra pabrango 4 kartus, dvigubai – pakuotės, dyzelinis kuras, – dėstė G. Padroštis.

– Bet neatsiperka – turėtume padidinti euru, kaip tai padarė sulčių spaudėjai Vilniaus krašte.“

Devintą sezoną veikianti sulčių spaudykla Gargžduose konkurentų neturi, bet klientų šiemet stebėtinai mažai. „Nesamdome darbuotojų – dirba tik šeima“, – sakė verslininkas.

Šį sezoną klientų poreikiai tokie patys kaip ir anksčiau – spaudžia obuolius su kriaušėmis, kurių daug užderėjo, taip pat su moliūgais, morkomis. Tačiau pabrangus apelsinams šių sulčių pageidaujančiųjų sumažėjo, kaip ir svarainių.

Šiemet verslininkas nesulaukia ir atvežamų obuolių, kuriuos pirkdavo. „Už kokybiškus krituolius mokėtume po 10–15 centų už kilogramą“, – kalbėjo G. Padroštis.

Tačiau verslininkas atkreipia dėmesį, kad reikalai dar gali pasitaisyti: juk obuolių sezonas vėluoja – obuoliai dar nevisiškai sunokę. Kokie turi būti sunokę? „Kai perpjovus obuolį matai rudas sėklas“, – šyptelėjo verslininkas. O tada gal prasidės sulčių spaudimo bumas.

Virginija LAPIENĖ

Autorės nuotr.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder