Tailando kelionių ekspertas įvardija 15 nerašytų kelionių po šalį taisyklių

„2024 Readers' Choice Awards“ išrinktas viena mėgstamiausių šalių, Tailandas dažnai atsiduria kelionių sąrašų viršūnėse kaip šalis, garsėjanti svetingumo kultūra. Dėl turizmui palankios politikos ir iš dalies dėl HBO serialo „ Baltasis lotosas“ trečiojo sezono sėkmės Tailandas dar niekada nebuvo toks populiarus, ir susidomėjimas juo nemažėja. Tačiau už besišypsančio pirmojo įspūdžio slypi sudėtingas kultūrinis kodeksas, paremtas dviem pagrindinėmis vertybėmis: „graengjai“, instinktas vengti primesti kitiems, ir ‚namjai‘, dosnus širdies išliejimas. 

 „Jai“ reiškia širdį, o nuoširdžios vertybės atitinkamai persmelkia kasdienį gyvenimą ir lemia viską - nuo atsitiktinio bendravimo su pardavėjais iki galimų gilesnių mainų.

Gimiau ir užaugau Tailande, lankiau tarptautinę mokyklą Bankoke, o paskui išvykau į užsienį ir galiausiai gyvenau trijuose žemynuose. Orientavimasis tarp kultūrų tapo antrąja prigimtimi, o kodų keitimas - norma. Kartais reikia išvykti, kad pamatytum vietą naujomis akimis, ir nuo to laiko parašiau kelis gidus apie Tailandą, fotografavau jo pakrantes gamtosauginėms kampanijoms, ne kartą grįžau ir dirbti, ir stebėtis - jaučiu, kad mane traukia namo.

Atsižvelgdamas į sudėtingą Tailando kultūrinį gobeleną, štai ką, mano nuomone, turėtų žinoti keliautojai, sąmoningai, jautriai ir maloniai leidžiantys į kelionę po Šypsenų šalį.

1. Atsakykite wai

Wai - maldą primenantis gestas su nusilenkimu - yra įprastas Tailando pasisveikinimas. Atsisveikinkite su juo - ypač su vyresniaisiais ir vienuoliais - ir taip parodykite pagarbą. Kuo aukštesnis wai, tuo oficialesnis gestas. Nors apsikabinimai vis dažniau pasitaiko emigrantų ir tarptautinėje aplinkoje, tradiciniai tailandietiški pasisveikinimai paprastai vengia fizinio prisilietimo, nes tai rodo kultūrinę pagarbą asmeninei erdvei.

2. Nusiaukite batus

Prieš įeinant į namus, šventyklas, masažo salonus ir net kai kurias kavines bei parduotuves įprasta nusiauti batus - beveik galima pajusti virpulį, kai kas nors netyčia įeina į namus su batais! Jei abejojate, pažvelkite žemyn: Prie įėjimo esanti batų eilė - tai ženklas, kad batus reikia padėti šalia kitų.

3. Apsirenkite kukliai, ypač prie šventyklų

Nors Tailando paplūdimiai gali atrodyti laisvesni, Tailando kultūra apskritai yra konservatyvi, todėl geriausia apsirengti pagarbiai, kai tyrinėjate ne tik smėlį, bet ir šventyklas bei religines vietas. Šventyklos yra ne tik turistų lankomos vietos - tai šventos erdvės. 

Apsirenkite kukliai, dengdami pečius ir kelius. Jei esate moteris, nešiokitės šaliką arba sarongą, kad papildomai prisidengtumėte, venkite liesti vienuolius ir, užuot sėdėję sukryžiuotomis kojomis, atsisėskite suglaudę kojas į vieną pusę.

4. Saugokite kojas (ir galvą)

Pėdos laikomos žemiausia kūno dalimi. Niekada nesiremkite jomis į žmones ar statulas ir tikrai nesiremkite jomis į stalus ar kėdes. Ir atvirkščiai, galva yra švenčiausia. Nelieskite niekieno galvos, ypač vyresnio ar pagyvenusio žmogaus.

5. Valgykite kartu su kitais

Valgymas tikriausiai yra mėgstamiausia Tailando pramoga. „Ar valgėte?“ - tai mūsų vietinis pasisveikinimas, lygiavertis pasisveikinimui ‚Kaip sekasi?‘. Nors judriuose miestų centruose vis dažniau valgoma pavieniui, tradiciškai valgymas yra bendruomeninis reikalas.

Jei norite valgyti kaip vietiniai, užsisakykite kelis bendrus patiekalus, patiekiamus šeimyniniu principu kartu su puodu ryžių. Palaukite, kol šeimininkas pradės, ir, prieš patiekiant sau, patiekite jam. Bendru šaukštu semkite ryžius į savo lėkštę ir tik tada ant jų dėkite patiekalų asorti - taip galėsite paragauti visko po truputį! 

Šaukštą laikykite dešinėje rankoje, o šakutę - kairėje - šakutė naudojama maistui nukreipti į šaukštą, o ne tiesiogiai valgyti. Peiliai reikalingi retai, o lazdelės paprastai patiekiamos prie makaronų patiekalų.

Atminkite, kad neimkite paskutinio kąsnio, jei jums jo nepasiūlo, ir jei stalo galva primygtinai reikalauja mokėti, leiskite jam - tai pagarbos ir hierarchijos ženklas.

6. Neapsiribokite tik pad thai

Spoileris: tajai retai valgo pad thai. Pasak legendos, garsiausias mūsų patiekalas iš tikrųjų buvo Tailando vyriausybės išradimas, išrastas per 1930 m. kampaniją, kuria siekta skatinti nacionalinį identitetą ir spręsti maisto trūkumo problemą. 

Ministras pirmininkas Plaekas Phibunsongkhramas propagavo šį makaronų patiekalą kaip patriotinę alternatyvą ryžiams, naudodamas vietinius ingredientus, ir stūmė jį kaip šiuolaikinio tailandiečių identiteto simbolį. 

Nors ir skanus, tai tik šalies kulinarinio ledkalnio viršūnė. Keliaukite toliau ir atraskite visą Tailando virtuvės gelmę ir įvairovę. Keletas alternatyvų? Išbandykite pad see-ew, pad kra-pow arba dubenėlį valčių makaronų, kuay tiew rua.

7. Išmintingai rinkitės gatvės maistą

Apie Tailando gatvės maistą sklando legendos, o jo pasirinkimas, atrodo, yra begalinis. Rinkdamiesi vietą pasitikėkite tailandiečiais: Mažiau kreipkite dėmesį į tai, kas parašyta meniu (kai kurie aprašymai gali būti išties keistoki), o daugiau į tai, ką jums sako jūsų pojūčiai. 

Ar atrodo apetitiškai? Ar kvepia šviežiai? Ar vietiniai gyventojai tai valgo? Judriuose prekystaliuose paprastai patiekiami šviežesni patiekalai. Rinkitės virtus produktus ir venkite žalių, nebent pažįstate pardavėją. Leiskite savo pojūčiams - ir skrandžiui - būti jūsų vedliu.

8. Turėkite grynųjų pinigų

Kreditinės kortelės priimamos tik didesnėse įstaigose ir dažnai su 3 % antkainiu. Turėkite grynųjų pinigų mažesniais nominalais. Arbatpinigiai nėra privalomi, bet tai malonus gestas, ypač SPA centruose ir restoranuose. Palikite kelias monetas arba sąskaitą papildykite smulkiais banknotais, kurių nepraleisite.

9. Geranoriškai derėkitės

Gyvose Tailando turgavietėse derybos yra įprastas dalykas. Jei iš to paties pardavėjo perkate kelis daiktus, galite siekti sumažinti kainą keliais batais, tačiau derėkitės atsargiai ir pagarbiai. Šypsokitės ir juokitės, bet niekada nebūkite agresyvūs. 

Nepamirškite, kad jūsų šalies valiuta čia greičiausiai turi didelę perkamąją galią, o daugelis pardavėjų yra šeimos įmonės. Dauguma tailandiečių turi daug namajų ir mielai suteiks jums gerą pasiūlymą, jei deramasi sąžiningai.

10. Laikykite meilės apraiškas privačiomis

Tailandas yra konservatyvesnis, kai kalbama apie viešą meilės demonstravimą. Laikytis už rankų galima, tačiau bučiniai ar glamonės viešumoje gali sulaukti nemalonių žvilgsnių, ypač šventyklose ar kaimo vietovėse.

11. Dauguma masažų neturi laimingos pabaigos

Nepaisant žiniasklaidos vaizdų ir netikslių popkultūros juokelių, tradicinis tailandietiškas masažas yra rimta gydymo praktika, o ne erotinė patirtis; tailandietiškas terminas „ masažuotojas ‚ pažodžiui reiškia ‘masažo gydytojas“. Nemanykite, kad automatiškai siūloma įtaigios paslaugos. Jei abejojate, atkreipkite dėmesį į rausvas arba raudonas lemputes; jų buvimas reiškia, kad tai kitokio pobūdžio įstaiga, nors jos darbuotojai vis tiek nusipelno tokios pat pagarbos.

12. Būkite atviri lyčių ir seksualumo klausimais

Tailandas dažnai suvokiamas kaip LGBTQ+ matomumo prieglobstis - ir daugeliu atžvilgių jis toks yra. Ši šalis neseniai pirmoji Pietryčių Azijoje įteisino tos pačios lyties asmenų santuokas, be to, ji jau seniai garsėja savo energingais kabaretų šou, kuriuose švenčiama spalvinga lytinių tapatybių įvairovė, ir plačiai visuomenėje paplitusiu kathoey (tailandietiškai - „ladyboys“, kuriuos daugelis laiko trečiąja lytimi) pripažinimu.

Tačiau matomumas ne visada reiškia visišką lygybę. Iššūkių vis dar esama, o tai, kas keliautojams gali atrodyti nauja ar žavinga, daugeliui tailandiečių gali būti kasdienė patirtis. Venkite daryti prielaidas ar užduoti įkyrius klausimus apie kieno nors lytinę tapatybę, kad ir kaip geranoriškai tai darytumėte. 

Net tailandiečių kalba atspindi šį kintamumą; pavyzdžiui, žodis „gerbėjas“ yra bevardis terminas, apimantis viską nuo „vaikino“ iki „merginos“. Smalsumas yra sveikintinas dalykas, bet būtinai išlaikykite pagarbą ir diskretiškumą.

13. Gerbkite religiją ir karališkąją šeimą

Nors Tailandas yra konstitucinė monarchija, lèse-majesté įstatymai reiškia, kad juokauti apie karališkąją šeimą yra ne tik kultūriškai netinkama, bet ir galimai baudžiama pagal įstatymus. Gerbkite bet kokius karaliaus, karališkosios šeimos ar Budos atvaizdus.

14. Išmokite keletą tajų kalbos frazių

Kaip ir visose kelionių vietose, išmokti kelias pagrindines frazes, pavyzdžiui, „sawasdee ka/krap“ (labas, moteriškos/vyriškos giminės) ir „khob khun“ (ačiū), labai pravers. Net jei jūsų tarimas nebus tobulas, vietiniai gyventojai įvertins jūsų pastangas.

15. Būkite tylūs ir mandagūs

Ar kada nors girdėjote tailandietį šaukiant? Mes žinome, kad šypsomės, net kai mums nepatogu, esame nusiminę ar liūdni. Tajai linkę kalbėti tyliai ir vengia viešai rodyti nepasitenkinimą. 

Šaukdami, pypsėdami ar prarasdami saiką, galite „prarasti veidą“, o tai laikoma kultūriniu nusižengimu. Net ir piko valandomis arba kai eismas chaotiškas, retai išgirsite garsinį signalą. Būkite ramūs, arba sabai-sabai, - juk esate Tailande.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.