Tradiciniai kūčiukai su aguonomis: kaip juos paversti palankesniais sveikatai?

Už lango spustelėjęs šaltukas, papuošti namai ir žėrinčios girliandos primena, kad gražiausios metų šventės jau visai čia pat. Todėl daugelis suskubo pakuoti ne tik paskutines Kalėdų dovanas, bet ir ruošti vaišes artėjančiai Kūčių vakarienei.

Šventinis stalas neįsivaizduojamas be daugybės tradicinių gėrimų ir patiekalų. Vienas jų – kūčiukai, kuriuos įprasta patiekti su saldžiu aguonpieniu arba spanguolių kisieliumi. Anot mažmeninės prekybos tinklo „Rimi" duonos ir kepinių technologo Mahmoud Idir, nors lietuviai labiausiai mėgsta tradicinius kūčiukus, pagamintus iš kvietinių miltų, noriai išbando ir įvairias naujoves.  

Populiariausi  tradiciniai kūčiukai su aguonomis 

Likus kelioms dienoms iki didžiųjų metų švenčių prekybos centai ir pirkėjai joms ruošiasi pilnu pajėgumu. Anot mažmeninės prekybos tinklo „Rimi" duonos ir kepinių technologo Mahmoud Idir, vienas populiariausių kepinių, be kurio lietuviai neįsivaizduoja Kūčių vakarienės, – švieži ir kvapnūs tradiciniai kūčiukai su aguonomis. 

„Kūčiukai ant švenčių stalo lietuviams ne ką mažiau svarbus kepinys nei juoda duona ir dažnai yra susijęs su ilgametėmis tradicijomis bei iš kartos į kartą perduodamais receptais. Nedideli, miltiniai mielinės tešlos kepiniai mėgstami tiek kietesni, valgant juos išbrinkintus saldintame vandenyje, aguonpienyje ar spanguolių kisieliuje, tiek minkštesni – kramsnojant kūčiukus vienus, kaip užkandį. Pačiu populiariausiu pirkėjų pasirinkimu jau daug metų išlieka tradiciniai kūčiukai su aguonomis", – sako M. Idir. 

Jis priduria, kad kūčiukų receptūrų yra ne viena, bet jų gamyboje dažniausiai naudojami kvietiniai miltai. Tuo tarpu kūčiukų kepimo ir gaminimo laikas priklauso nuo paruoštos tešlos kiekio, tad kepimo procesas gali užtrukti nuo valandos iki kelių.

„Pasigaminti kūčiukus namuose nėra sudėtinga, jiems reikia vos kelių ingredientų – miltų (dažniausiai naudojami kvietiniai), mielių, vandens, šlakelio aliejaus, aguonų ir šiek tiek cukraus bei druskos. Tiesa, kūčiukų kepimas reikalauja nemažai kantrybės.

Užmaišyta tešla turi būti puri ir tąsi, nelipti prie pirštų. Be to, paruoštą ją svarbu palaikyti namų temperatūroje bent pusantros ar dvi valandas, kad mielės padėtų tešlai iškilti. Tuomet belieka pakilusią tešlą iškočioti į virveles, supjaustyti jas maždaug 1–2 cm dydžio gabalėliais ir kepti orkaitėje", – patarimais dalijasi duonos ir kepinių ekspertas. 

Kviečia išbandyti ir naujus skonius

Nors dažniausiai kūčiukai kepami iš kvietinių miltų, prekybos tinklas „Rimi" kviečia išbandyti ir iš kitokių miltų iškeptus bei įvairiais priedais pagardintus kūčiukus.

„Prekybos centruose šiais metais pristatėme naujovę – su cinamonu, medumi ir speltos miltais iškeptus kūčiukus. Nors šie kūčiukai yra šiek tiek tamsesni ir kiek kitokio skonio nei įprasti, tačiau jie atrodo daug šventiškiau. Iš pirkėjų taip pat sulaukiame gerų atsiliepimų.

Kiekvienais metais stengiamės pagaminti kažką naujo, ieškome įdomesnių skonių ir išbandome dešimtis skirtingų receptų, kol atrandame tą, kurį pasiūlome savo klientams. Pavyzdžiui, pernai prekybos lentynose pirkėjai galėjo rasti kūčiukų ir su šalavijo sėklomis", – pasakoja M. Idir. 

Duonos ir kepinių technologas džiaugiasi, kad pirkėjai renkasi prekybos centre iškeptus kūčiukus: „Pirkėjai renkasi mūsų vietoje keptus, rankų darbo, ypač šviežius gaminius. Kartais kūčiukų net nespėjame sudėti į lentynas, pirkėjams juos atiduodame dar šiltus ir kvapnius, ką tik ištrauktus tiesiai iš krosnies. Jau ne vienus metus kepame šį šventinį patiekalą, o sugrįžtantys pirkėjai tik įrodo, kad atliepiame jų skonio lūkesčius." 

Primena, kad kūčiukus skanauti gali ne visi 

Tuo tarpu „Rimi" sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė atkreipia dėmesį, kad įprotis Lietuvoje mėgautis kūčiukais dar gerokai iki Kūčių vakarienės yra sunkiai suderinamas su sveikatai palankios mitybos principais. 

„Kūčiukai yra tapę kasdieniniu patiekalu dar toli iki Kūčių. Iš tiesų tai yra specifinis šio vakaro patiekalas, kuris turėtų būti skanaujamas šventinės vakarienės metu. Be to, tradiciniai kūčiukai dažniausiai yra ruošiami iš aukščiausios rūšies kvietinių miltų, tad asmenys, kurie yra alergiški kviečiams arba netoleruoja glitimo, deja, kūčiukų skanauti negali. Visiems kitiems – vienas kitas kūčiukas per šventes puikiausiai tiks", – sako E. Gavelienė.

Gydytoja dietologė teigia, kad kūčiukų maistingumą galima padidinti aukščiausios rūšies kvietinius miltus pakeičiant viso grūdo ar migdolų miltais. „Tai – alternatyva žmonėms, kurie netoleruoja kvietinių miltų. Tačiau nėra taip, kad pakeitus miltų rūšį tokie kūčiukai taps daug sveikesni už tradicinius – pakeitus vieną ingredientą patiekalas stebuklingai netaps sveikatai palankesniu.

Kaip ir kituose kepiniuose, kūčiukuose vis tiek gausu kalorijų, yra šiek tiek pridėtinio cukraus, tad svarbu jais mėgautis retkarčiais, o nevartoti didesniais kiekiais. Suvalgomo maisto kiekio matymas leis mėgautis tradicijomis ir puikiais šventiniais įspūdžiais", – primena gydytoja dietologė.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder