Tyrimas: kada vyrai gyvena ilgiau negu moterys?

Atliktas tyrimas leido suabejoti ilgai vyravusiu įsitikinimu, kad moterys gyvena ilgiau už vyrus, praneša „The Guardian“.

 

Du šimtmečius trukusioje visų žemynų analizėje padaryta išvada, kad nors bendra vyrų gyvenimo trukmė trumpesnė nei priešingos lyties atstovų, jie turi „didelę tikimybę pergyventi moteris“.

Pasak Danijos mokslininkų, 25-50 proc. vyrų pergyveno moteris, ir jie pabrėžė, kad vidutinės gyvenimo trukmės apibendrinimas gali būti „supaprastintas matas“.

Žurnale „BMJ Open“ paskelbtame tyrime buvo nagrinėjami 199 šalių vyrų ir moterų beveik 200 metų gyvenimo trukmės duomenys.

Jame padaryta išvada, kad didelė tikimybė, jog vyrai pergyvens moteris, ypač tie, kurie yra vedę arba turi išsilavinimą.

„Vyrai, kurie yra vedę arba turi universitetinį išsilavinimą, yra linkę pergyventi moteris, kurios yra nevedusios arba neturi vidurinės mokyklos diplomo“, – teigė autoriai.

Analizė taip pat parodė, kad išsivysčiusiose šalyse tikimybė, kad vyrai pergyvens moteris, mažėjo iki XX a. septintojo dešimtmečio, o vėliau visose populiacijose ji palaipsniui didėjo.

Vidutinės tikėtinos gyvenimo trukmės skirtumų didėjimą ir mažėjimą daugiausia lėmė rūkymas ir kiti elgsenos skirtumai.

Tyrime teigiama, kad „aklai interpretuojant vidutinės tikėtinos gyvenimo trukmės skirtumus, kartais gali būti iškreiptai suvokiama tikroji [gyvenimo trukmės] nelygybė“.

Nors vyrų vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė paprastai yra trumpesnė nei moterų, o vyrų mirtingumas paprastai yra didesnis visais amžiaus tarpsniais, vyrai vis tiek turi didelę tikimybę pergyventi moteris.

Mokslininkai pasiūlė, kad geresnis matas galėtų būti abiejų lyčių gyvenimo trukmės tyrimas skirtingose šalyse.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder