Ne paslaptis, kad kiaušinių dažymas svogūnų lukštais ir žolelėmis yra vienas populiariausių marginimo būdų Lietuvoje. Žali kiaušiniai yra apdengiami sudrėkintomis žolelėmis, kad geriau priliptų, ir stipriai surišami nedideliame marlės ar moteriškų pėdkelnių gabalėlyje. Tuomet kiaušiniai yra panardinami į svogūnų lukštų pripildytą puodą ir verdami tol, kol pasiekia norimą išvirimo lygį, o vėliau yra atsargiai išgriebiami iš puodo ir išvyniojami – tokiu būdu atsiskleidžia įmantrūs pavasario raštai ir sodriai oranžinė, ruda bei raudona spalvos.
Tačiau norėdami ant savo Velykų stalo matyti daugiau spalvų, lietuviai vis dažniau eksperimentuoja ir su kitomis natūraliomis kiaušinių marginimo priemonėmis, kurias nesunkiai randa savo namų virtuvėje arba įsigyja artimiausioje „Lidl“ prekybos tinklo parduotuvėje.
Juodi margučiai – ne vienas būdas spalvai išgauti
Daugelis lietuvių žino, kad raudonasis kopūstas margučius gali nudažyti sodriai mėlyna jūros spalva, burokėliai – raudona, o geltonieji obuoliai bei pankoliai – sodriai žemiška žalia spalva. Tačiau kas pasakė, kad per Velykas margučiai turi būti puošiami tik ryškiomis ir vaivorykštę primenančiomis spalvomis? Prekybos tinklas „Lidl“ siūlo išbandyti net keturis natūralius juodų margučių dažus, kurie puikiai tiks dažyti rudo ar dėmėto lukšto kiaušinius bei į jūsų šventę atneš dar nematytų kūrybiškumo vėjų.
Medžio žievė. Įvairūs augalai, jų šaknys, lapeliai, stiebai ir žiedai nuo seno naudojami audiniams dažyti, tačiau tam tikros augalų dalys gali pasitarnauti ir marginant kiaušinius Velykoms. Sakoma, kad visa medžio galia slypi jo žievėje, o spalvos taip pat, todėl ąžuolo, riešutmedžio ar juodalksnio žievę naudokite dažydami margučius juoda spalva.
Keliaudami po mišką arba parką susiraskite nuvirtusį medį ar nulūžusią jo šaką ir nulupkite didelę saują žievių, grįžę namo žieves gausiai užpilkite vandeniu ir leiskite užvirti. Jau išvirtus kiaušinius nuovire laikykite nuo 30 min. iki 1-2 valandų arba netgi per naktį – tokiu būdu naudodami tą pačią tradicinę priemonę galite išgauti net kelias skirtingas juodos spalvos variacijas.
Šeivamedžio uogos. Gamtoje slypi ne viena natūralaus kiaušinių marginimo paslaptis, tad juodą margučių spalvą galima išgauti taip pat keliais skirtingais būdais. Išvirkite tirštą šeivamedžio uogų (galite naudoti tiek šaldytas uogas, tiek uogienę) nuovirą ir jame panardinkite jau išvirtus kiaušinius. Laikykite per naktį, kad spalva būtų ryškesnė, o įvairiems raštams išgauti kiaušinius papildomai apsukite lipnia juostele, apriškite siūlu ar įmaukite į kojinę.
Kinrožės žiedai. Juoda spalva velykiniai kiaušiniai nusidažys net tuomet, jeigu dažymui naudosite visai ne juodos spalvos natūralias priemones, pavyzdžiui, džiovintus kinrožės žiedus. Ketvirtį puodelio džiovintų kinrožės žiedlapių sudėkite į puodą ir užpilkite 2 puodeliais verdančio vandens. Leiskite nuovirui prisitraukti, jį nukoškite ir žiedus išmeskite, o vietoje jų į puodą sudėkite jau išvirusius kiaušinius. Laikykite pernakt ir išimkite Velykų rytą, nuplaukite po tekančiu vandeniu ir leiskite nudžiūti.
Aktyvuota anglis. Nenusiminkite, jeigu Velykų išvakarėse po ranka neturite nei vieno aukščiau minėto natūralių dažų varianto – savo namų vaistinėlėje paieškokite aktyvuotos anglies tablečių. Kadangi jos saugios naudoti žmonėms, aktyvuotą anglį galite drąsiai naudoti ir juodų kiaušinių dažymui. Trečdalį puodelio aktyvuotos anglies užpilkite vandeniu, užvirkite ir leiskite burbuliuoti apie 10 minučių. Tuomet į nuovirą atsargiai panardinkite kiaušinius ir laikykite šaldytuve iki būsite pasiruošę juos valgyti.
„Lidl“ atkreipia dėmesį į tai, kad margučių spalvos bus sodresnės, jeigu juos mirkysite spalvą suteikiančiame nuovire su šiek tiek acto; maišykite tokiu santykiu – 2 šaukštai acto kiekvienam litrui nuoviro.
Natūralioms spalvoms – ekologiški kiaušiniai
Nenustebkite, kai tikėjęsi iš puodo su nuoviru ištraukti vienos spalvos kiaušinius, Velykų rytą išvysite visai kitokį vaizdą. Galutinė margučio spalva dažant natūraliomis priemonėmis priklauso ne tik nuo nuoviro stiprumo, bet ir paties kiaušinio lukšto spalvos. Pavyzdžiui, ąžuolo žievės nuovire šviesaus lukšto kiaušinių spalva bus ryškesnė, o tamsesnio lukšto kiaušinis pasipuoš sodresniu ir tamsesniu atspalviu.
Visgi, kur kas svarbiau nei kiaušinių lukšto spalva yra dedeklių vištų laikymo sąlygos, pažymi prekybos tinklas, tad kiaušinius verčiau rinkitės ne pagal spalvą, o galvodami apie gyvūnų gerovę. Norėdami sužinoti, kokiomis sąlygomis laikomos kiaušinius sudėjusios vištos, atkreipkite dėmesį į ant kiaušinių esančio kodo pirmąjį skaitmenį. 0 reiškia tai, kad vištos yra laikomos ekologiškame ūkyje; 1 žymi laisvai laikomų vištų kiaušinius; 2 – ant kraiko laikomų vištų kiaušinius; 3 žymi narvuose laikomų vištų kiaušinius. Vištų laikymo būdą taip pat galima rasti tiesiog ant kiaušinių pakuotės.
Tvarioms Velykoms „Lidl“ rekomenduoja rinktis tik laisvai arba ant kraiko laikomų vištų kiaušinius. Dar geresnis pasirinkimas šventiniams pusryčiams – ekologiški kiaušiniai, kuriuos dedančios vištos laikomos geriausiomis sąlygomis. O margindami tokius kiaušinius natūraliais dažais šventes sutiksite išties tvariau.
Rašyti komentarą