Migrantų stovykloje – gąsdinanti realybė: kastų sistema, išnaudojimo, taip pat ir seksualinio, atvejai (10)

Nevyriausybinės paramos organizacijos vis garsiau kalba apie sudėtingą nelegalių migrantų situaciją stovyklose. Smurto, reketo, išnaudojimo atvejų daugėja, policija pradėjo ikiteisminį tyrimą ir dėl plėšimo. Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius LNK laidoje „Labas vakaras, Lietuva“ teigė, jog visą problematiką komitetas aptarė trečiadienį posėdyje.

Parlamentaro teigimu, didžiausios problemos – Rūdninkų stovykloje.

„Vienas iš probleminių aspektų, kuris buvo aptartas – situacija Rūdninkų stovykloje. Daugelio vertinimu ji šiuo metu yra pati problematiškiausia, ten yra apgyvendinti į Lietuvą atvykę vyrai. Yra pateiktos informacijos apie tam tikra prasme besiformuojančią kastų sistemą, išnaudojimo, tame tarpe ir seksualinio, atvejus“, – teigė politikas.

T. V. Raskevičius aiškino, jog tokie atvejai susidaro pagrinde dėl to, kad stovyklose asmenys apgyvendinami daugiausia lyties pagrindu.

„Vieniši vyrai yra atskiriami nuo motinų su vaikais, nuo šeimų. Ir jie apgyvendinami vienoje vietoje. Šią problemą spręsti reikia „zonuojant“ apgyvendinimo vietas. Skirtingų etninių ar tautinių pagrindu pasižymintys migrantai ar jų grupės turėtų gyventi ne kartu, o tam tikrose atskirose laikino apgyvendinimo vietų zonose. Tokiu būdu tokių atvejų būtų galima išvengti“, – sakė Seimo narys.

Žmogaus teisių komiteto vadovas sakė posėdyje išgirdęs Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pažadą, jog perkeliant asmenis iš laikinų apgyvendinimo stovyklų į nuolatinio apgyvendinimo vietas žiemos sezonui, bus atsižvelgiama į šią situaciją.

„Kad tokių besiformuojančių problemų židinių būtų galima išvengti“, – LNK sakė T. V. Raskevičius.

Politikas kalbėjo, jog mes patys mokomės iš savo klaidų.

„Svarbu tam tikrus probleminius aspektus įvardinti garsiai, juos pripažinti“, – sakė Žmogaus teisių komiteto vadovas T. V. Raskevičius.

Policija praneša, jog pradėjo tyrimą dėl galimo plėšimo Rūdninkų stovykloje. T. V. Raskevičiaus teigimu

„Kalbėdami apie (neteisėtų migrantų, aut. p.) apgyvendinimo vietas mes turime suprasti, jog tai yra uždaro tipo institucija. Ten skirtingi žmonės gyvena ilgą laiką kartu. Ir ten yra, kaip įkalinimo įstaigose girdime apie įvairias praktikas, tai tam natūrali tendencija yra formuotis ir migrantų apgyvendinimo vietose. Labai svarbu tas praktikas atpažinti ir imtis visų priemonių jas užkardyti“, – LNK dėstė T. V. Raskevičius.

Komiteto pirmininkas LNK eteryje taip pat užsiminė ir apie grupes migrantų, kurie atėję iki Lietuvos sienos į ją patekti nebenori.

„Aptarėme šį klausimą ir komiteto posėdyje. VSAT pateikė informacijos apie vieną šiuo metu pasienyje esančią grupę, ji susideda iš 9 žmonių. Tikėtina, jog tai Somalio piliečiai – 7 moterys, 2 vyrai. Baltarusijos pasieniečiai į Baltarusijos teritoriją tų žmonių neįleidžia, Lietuvos pasieniečiai jiems teikia vandenį, maistą. Tačiau tie žmonės į Lietuvos teritoriją įžengti nenori tikriausiai suprasdami, kad 6 mėnesiu terminui jie bus apgyvendinti laikino apgyvendinimo vietoje. Ir tos situacijos labai probleminės ir žmogaus teisių požiūriu labai jautrios.

Bet džiaugiuosi mūsų pareigūnais, kurie tiems žmonėms teikia pagalbą. Žinome apie analogiškas situacijas Latvijos ir Lenkijos pasienyje. Tai man atrodo, kad Lietuvos pareigūnai elgiasi kur kas lanksčiau ir oriau“, – savo poziciją dėstė T. V. Raskevičius.

Žmogaus teisių komiteto pirmininkas kalbėjo, jog patys žmonės turi priimti sprendimą.

„Dar turime galvoti apie psichologinę ir emocinę pareigūnų būklę. Nes turime suprasti, kad jie neleidžia žmonėms patekti į mūsų šalies teritoriją, tą daro saugodami mūsų valstybės sieną. Jų darbo krūvis yra padidintas, tiems pareigūnams turi būti teikiama priežiūra, emocinė ir psichologinė pagalba“, – LNK laidoje „Labas vakaras, Lietuva“ sakė T. V. Raskevičius.

Raktažodžiai
Visai kaip pas lietuvius kalejime
Darka, 2021-09-13 07:30
Spreskit, musu gyventoju problemas!kiek gatvese gyvenanciu, ne visi prasigere,kai kurie ir dirbe,suklyde. Skurstanciu ,senoliu.
Rita, 2021-09-12 17:51
Spreskit, musu gyventoju problemas!kiek gatvese gyvenanciu, ne visi prasigere,kai kurie ir dirbe,suklyde. Skurstanciu ,senoliu.
Rita, 2021-09-12 17:51
Sidebar placeholder