Miniatiūrų parkai žengia ir į Lietuvą: pirmasis netoli Palangos – apgaubtas paslapties

(1)

Lietuvoje netrukus bus galima aplankyti visame pasaulyje populiarius miniatiūrų parkus, kuriuose – geografines vietoves simbolizuojantys žinomiausių pastatų ar infrastruktūros objektų maketai.

Archyvų nuotr.

 A.Ziabkaus nuotr.

Važiuojantys keliu iš Klaipėdos į Palangą prieš posūkį į Nemirsetą jau atkreipė dėmesį į aptvertoje teritorijoje matomus garsiausių pasaulio statinių maketus.

Kas čia kuriama? Atidžiau įsižiūrėjus galima įžvelgti daugiau nei metro aukščio Australiją simbolizuojantį garsųjį Sidnėjaus operos teatro pastatą, Egipto simbolį – faraonų piramides ir Sfinkso skulptūrą.

Pro tinklinę tvorą įžiūrimi ir kitų garsių pasaulio pastatų maketai: Italijos sostinėje Romoje esantis Koliziejus, Vasilijaus Palaimintojo soboras Maskvoje, Japonijos šventykla, Tadž Mahalo mauzoliejus Indijoje, Triumfo arka Berlyne. Sklype įrengiami nedideli tvenkiniai, grindžiami pėsčiųjų takai.

Galima drąsiai spėti, kad netoli Palangos greitai atsiras vienas pirmųjų Lietuvoje miniatiūrų parkų.

12 hektarų ploto žemės sklype parką kuria savo originaliomis idėjomis pagarsėję Klaipėdos verslininkai Vita ir Andrius Aušros, kurie netoli Klaipėdos – Radailių kaime yra atidarę Dinozaurų parką.

Tačiau kuriamas miniatiūrų parkas kažkodėl yra apgaubtas paslapties. „Lietuvos ryto“ kalbinta V.Aušrienė, paprašyta pasakoti apie šeimos sumanymą, kažkodėl mįslingai tylėjo.

Į vaizdo kameromis stebimą privačią teritoriją neleidžiama įvažiuoti. Prie parko buvęs darbininkas žurnalistui net bandė uždrausti fotografuoti iš toliau, nors visa teritorija apjuosta perregima tvora.

Teritorija baigiama įrengti

Užtat gerokai atviresni buvo Ukmergės rajono savivaldybėje 7 hektarų ploto buvusio sovietinio karinio miestelio teritorijoje kuriamo miniatiūrų parko statytojai.

Kaip papasakojo rajono savivaldybės Strateginio planavimo, investicijų ir verslo plėtros skyriaus vedėjo pavaduotoja Rima Boškevičienė, idėja Ukmergėje kurti miniatiūrų parką kilo dar prieš 12 metų.

Per tą laiką nuveikta nemažai – atlikta galimybių studija, išanalizuota kitų tokių parkų patirtis Europoje ir rašomi projektai gauti Europos Sąjungos finansavimą.

Savivaldybė yra gavusi pinigų pirmajam etapui, tad jau baigiama įrengti parko infrastruktūra: pagal parengtą projektą ruošiamas teritorijos reljefas, sodinami želdiniai, klojami takai, kasamas Nemuno upę vaizduosiantis kanalas, Baltijos jūrą simbolizuosiantis tvenkinukas su fontanu.

Trūksta tik pačių pastatų maketų.

Bus atkartota Lietuva

Būsimame 1,65 hektaro ploto miniatiūrų parke bus vaizduojama Lietuva – ją atspindės visas šalies savivaldybes simbolizuojantys statiniai, kuriuos turėjo pasiūlyti pačios savivaldybės.

Visa parko teritorija geografiškai atkartos Lietuvą: aukščiau bus kilstelėta Aukštaitija, bus atkartoti žinomiausi mūsų šalyje esantys kalnai.

Lietuvą išraižančiomis svarbiausiomis geležinkelių trasomis važinės traukiniai, greitkelis Vilnius–Klaipėda virs plačiausiu pėsčiųjų taku

Nors galutinai dėl visų pastatų dar nėra apsispręsta, jau dabar žinoma, kad iš 60 čia atsirasiančių statinių pasiūlyta net 18 įvairių maldos namų maketų, 7 dvarai, 6 muziejai, po 3 rūmus, pilis.

Miniatiūrų parke paskiras savivaldybes simbolizuos trys geležinkelio stotys, du tiltai, uostas, aikštė, dvi elektrinės ir net fabrikas.

Laukiama paramos

Kol kas ieškoma finansavimo maketų gamybai.

„Pagaminti visų 60 pastatų maketus mūsų rajono biudžetas nepajėgus, todėl tikimės, kad prie jų pagaminimo prisidės ir savo simbolius pasiūliusios pačios savivaldybės.

Juo labiau kad šios miniatiūros neabejotinai didins turistų srautus į tuos kraštus“, – sakė R.Boškevičienė.

Anot jos, nelygu pasirinkto pastato dydis, sudėtingumas ir norimo pavaizduoti komplekso statinių skaičius, vieno statinio maketo gamyba gali kainuoti nuo keleto iki keliasdešimties tūkstančių eurų.

Ukmergiškiai jau yra pasigaminę jų rajoną simbolizuosiantį prezidento Antano Smetonos vasaros rezidencijos pastatą.

Miniatiūrų parką visuomenei planuojama atverti iki kitų metų pabaigos. Iki to laiko čia turėtų atsirasti pirmosios pastatų miniatiūros ir jų turėtų vis daugėti.

Baltijos šalyse kol kas nėra

Brangiai kainuojančių miniatiūrų parkų nėra daug net ir Vakarų Europos šalyse. Kol kas jų neturi ne tik Lietuva, bet ir Latvija, Estija.

Arčiausiai Lietuvos miniatiūrų parkų yra Lenkijoje. Didesni ar mažesni pasaulio ir Lenkijos architektūros šedevrus atkartojantys tokie parkai yra Vroclave, Klodzke, netoli Vadovicių.

Lenkijos teritoriją vaizduojantis naujausias miniatiūrų parkas prieš trejus metus buvo atidarytas Baltuvo mieste. Čia hektaro teritorijoje galima apžiūrėti 49 senovines kaimyninės šalies pilis.

Archyvų nuotr.

Lietuvoje netrukus bus galima aplankyti visame pasaulyje populiarius miniatiūrų parkus.

Archyvų nuotr.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder