Remiantis nauju tyrimu, artimieji ir draugai palieka „cheminį pėdsaką“ smegenyse, šis ryšys beveik išnyksta po ilgo išsiskyrimo laikotarpio.
Tai gali suteikti vilties tiems, kurie susiduria su širdies skausmu ar mylimo žmogaus netektimi, o tai rodo, kad smegenys gali atsistatyti, kad liktų laiko ieškoti naujo partnerio.
JAV Kolorado Boulder universiteto (CU Boulder) mokslininkai tyrime, kuris praėjusią savaitę buvo paskelbtas žurnale Current Biology, išanalizavo dopamino vaidmenį prerijų pelėnų smegenyse, naudodami neurovaizdo technologiją.
Preriniai pelėnai yra tarp 3–5 procentų žinduolių, kurie užmezga monogamiškus ryšius, ilgai būna kartu ir sielvartauja praradę partnerį.
Vienas iš tyrimo aspektų nagrinėjo dopamino vaidmenį smegenyse, kai partneriai yra kartu. Pagal vieną scenarijų prerijų pelėnas turėjo paspausti svirtį, kad pasiektų savo partnerį, arba perlipti per tvorą, kad prie jų patektų.
Jutiklis užsidegtų, kai aptiktų dopaminą, kuris yra neuromediatorius ir hormonas, kuris vaidina vaidmenį kuriant malonumo jausmą.
Tyrėjai išsiaiškino, kad kai prerijų pelėnas stumia svirtį arba lipa per sieną, kad galėtų būti su savo partneriais, jutiklis užsidegs itin sparčiai, – sakė CU Boulder absolventė Anne Pierce, kuri buvo pagrindinė tyrimo autorė.
Tas pats atsitiko, kai jie uostė ar prisiglaudė vienas prie kito, tačiau, priešingai, jutiklis pritemdavo, kai kitoje sienos ar durų pusėje vietoj graužiko partnerio buvo atsitiktinis pelėnas.
„Kaip žmonės, visą mūsų socialinį pasaulį iš esmės apibrėžia skirtingo laipsnio selektyvus noras bendrauti su skirtingais žmonėmis, nesvarbu, ar tai būtų jūsų romantiškas partneris, ar jūsų artimi draugai“, – Zoe Donaldson, CU Boulder elgesio neurologijos docentė ir vyresnioji knygos autorė.
„Šis tyrimas rodo, kad kai kurie žmonės mūsų smegenyse palieka unikalų cheminį pėdsaką, kuris skatina mus išlaikyti šiuos ryšius laikui bėgant“.
Tyrėjai taip pat ištyrė, kas atsitinka po ilgo išsiskyrimo laikotarpio.
Prieš sujungdami prerijų pelėnų partnerius, jie keturias savaites, t.y. ilgą graužiko gyvenimo trukmę, skyrė jiems.
Jie nustatė, kad kai pora vėl buvo kartu, dopamino antplūdis beveik išnyko.
„Mes manome, kad tai yra tarsi atstatymas smegenyse, leidžiantis gyvūnui tęsti ir potencialiai užmegzti naują ryšį“, – sakė Donaldsonas.
Reikia daugiau tyrimų, kad būtų nustatyta, kaip šis atradimas pritaikomas žmonėms, tačiau mokslininkai mano, kad tai gali turėti įtakos žmonėms, kurie stengiasi tęsti ankstesnius santykius.
„Tikimės, kad suprasdami, kaip sveiki ryšiai atrodo smegenyse, galėsime pradėti ieškoti naujų gydymo būdų, kurie padėtų daugeliui žmonių, sergančių psichikos ligomis, kurios turi įtakos jų socialiniam pasauliui“, – sakė Donaldsonas.
Šaltinis: www.euronews.com
Rašyti komentarą