Naujam ministrui – politinio nardymo pamokos

(1)

„Man labai palengvėjo, kai sužinojau, kad ministru taps mano pasiūlytas kandidatas. Nors iš pradžių buvo nerimo – dabar esu užtikrintas“ – kalbėjo nuo tribūnos nueinantis dabar jau buvęs sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Išgirdęs, kad su naujuoju ministru bei ištikimu bendražygiu Aurimu Pečkausku jiedu vizualiai panašūs, A.Dulkys pajuokavo: „Kad tik prezidentas mūsų nesumaišytų“.

Panašu, kad ir vykdoma sveikatos politika išliks tokia pati. Ministro portfelį perėmęs A.Pečkauskas tvirtina: „Reformų nestabdysiu.“

Intriga iki paskutinės minutės

Premjerei Ingridai Šimonytei pateikus sveikatos apsaugos viceministro Aurimo Pečkausko kandidatūrą perimti sveikatos apsaugos ministro pareigas ir prezidentui Gitanui Nausėdai pasirašius dekretą, nuo rugpjūčio 6-osios A.Pečkauskas pradėjo eiti pareigas. A.Dulkys sveikatos apsaugos ministro pareigas ėjo trejus metus ir septynis mėnesius.

Tiesa, patikimi šaltiniai savaitraščiui atskleidė, kad intriga dėl kandidato į sveikatos apsaugos ministrus buvo sėjama iki paskutinės minutės. Mat ministrų kabineto sudėtyje dar sprendimo priėmimo išvakarėse esą buvo įrašyta A.Dulkio pavardė. 

Vis dėlto nuspręsta į konfliktą su prezidentu, kuriam, kaip oficialiai deklaruojama, neįtiko pastarojo vykdoma politika, nesivelti ir Vyriausybėje rotaciją atlikti. Kaip teigia šaltiniai, iš prezidento lūpų nuskambėjo Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko Antano Matulo pavardė, kuris esą būtų geriausias perimti ministro pareigas.

 Savo ruožtu A.Dulkys sugebėjo įtikinti premjerę, kad stipriausias kandidatas – jo bendražygis dabar jau buvęs sveikatos apsaugos viceministras A.Pečkauskas.

Visuomenei pristatant naująjį ministrą sunkiai ašaras tramdęs ir už nueitą kelią bendražygiams dėkojęs A.Dulkys, įpėdiniui siuntė palaikymo ir padrąsinimo žinutes: „Linkiu nepamiršti, kad politika yra žaidimas, o pasakymas, kad nežaidžiu politikos – taip pat yra žaidimo dalis“, – atvirai karčia patirtimi dalijosi jis. 

Kad jo proteguotas naujasis ministras įtiko prezidentui ir premjerei, A.Dulkiui tėra dar vienas įrodymas, kad jo sprendimais pasitikima.

„Esu komandinis žmogus. Galiu garantuoti: tai, kas čia vyksta, yra mūsų vieningas veikimas su šalies premjere“, – tikino buvęs ministras.

A.Pečauskas, paklaustas, ar nebijo aštraus I.Šimonytės rimbo, mat ji garsėja kaip reikli vadovė, sako nekritikuojami tik tie, kurie nieko nedaro.

Baimės nekelia, kaip kalbėta, ir premjerės ypač mėgstamos lenteles ir diagramos.

Narplioja mįslę

Nors oficialiai deklaruojama, kad A.Dulkys kadenciją anksčiau laiko baigia dėl prastai valdomos politikos, konkrečiai nėra įvardinti faktai, liudijantys neišpildytus lūkesčius Vyriausybei.

 Pačiam A.Dulkiui nuostabą kelia ir tai, kad jo diegiamos sveikatos reformos buvo palaikomos ir paties prezidento.

Savo ruožtu medikų bendruomenė svarstė, kokia gi katė perbėgo skersai kelio tarp A.Dulkio ir prezidento. Iš praeities prisiminta istorija, esą Valstybės kontrolėje susikirto vienu metu dirbusių A.Dulkio ir G.Nausėdos sesers Vilijos Stirbienės keliai. 

Tuomet A.Dulkys gynėsi, jog ši versija – pramanas, patikslindamas, kad jie yra dirbę gretutiniuose departamentuose, pavaldumo santykiuose niekuomet nebuvo, trinčių nepatyrė.

Dėl kadencijos pabaigos anksčiau laiko A.Dulkys tikino jau ir pats nesupratęs, kokiame žaidimų verpete yra atsidūręs.

„Pastaruosius du mėnesius su kiekviena diena ėmė vis mažiau darytis aišku, kas čia ką ir kodėl keičia. Jokios reformos nestabdomos, nėra įvardinta nė vieno ministro įsakymo, nė vieno 

Vyriausybės nutarimo, kuris būtų įvardintas kaip klaidingas ir jį reikia keisti. Abstraktus temos cirkuliavimas be faktų – kaip šuo ėmęs vizginti uodegą ar ši šunį – tampa nebeaišku, kur priežastis, o kur pasekmė“, – kaip kuriami asmeniškumai, kaprizai ar net sąmokslo teorijos, kalbėjo buvęs ministras, girdėjęs versiją esą tai – keršto planas, kad įdarbino vadinamąjį Pranešėją Tomą Gailių.

Paklaustas, apie artimiausius planus, A.Dulkys sakė dabar esantis it baltas popieriaus lapas. Pirmiausia visą dėmesį skirs šeimai ir atostogoms.

A.Pečkauskas saugo šeimos privatumą

 „Prieš trejus su puse metų priimdamas sprendimą eiti viceministro pareigas aiškiai supratau, kad tampu viešas asmuo. Baimės dėl praeities ar abejonių dėl skaidrumo neturiu. Keliauju atviru lapu“, – užtikrintai L.S. sakė naujasis ministras A.Pečkauskas.

Nors jo pirmtakas išsakė nuogąstavimus, kad politikoje yra daug intrigų ir politinių žaidimų, A.Pečkauskas dėl to ramus: „Apie intrigas negalėčiau patvirtinti. Baimės dėl galimo susidorojimo neturiu. 

Atėjau nuoširdžiai dirbti dėl Lietuvos žmonių, sveikatos apsaugos sistemos ir tą priimu kaip pareigą, kurią tikiuosi atvesti iki galo“, – ryžtingai nusiteikęs kalbėjo pašnekovas, nepanoręs atskleisti, kokiomis aplinkybėmis sužinojo, kad yra siūlomas į ministro postą. 

Kaip patikimi šaltiniai nurodo, žinia A.Pečkauskui buvusi it perkūnas iš giedro dangaus.

„Nuo šiandienos nesu naujokas. Dar prieš apsispręsdamas tapti viceministru dėl to informavau šeimą. Buvo tartasi tarpusavyje, kad įvertintume visas rizikas“, – pridūrė jis.

Tiesa, atvirauti apie asmeniškumus naujasis ministras nėra linkęs. Kaip kalba jį geriau pažįstantys, A.Pečkauskas – šeimos žmogus, neseniai susilaukęs antrojo vaikelio. 

„Darbinis gyvenimas turėtų būti atsietas nuo šeimos. Stengsiuosi, kad mano šeimos privatumas būtų išlaikytas“, – teigė ministras.

Komandos nekeis, reformų nestabdys

A.Pečkauskas tvirtina A.Dulkio įsivažiavusių reformų nestabdysiantis. Ko gero, ministerijos vykdoma politika taip pat išliks tokia pati. 

Mat kartu su naujuoju ministru darbą toliau tęs A.Dulkio suburta politinė pasitikėjimo komanda.

A.Pečkauskui dabar svarbu užtikrinti pradėtų darbų tęstinumą, taip pat gilinti dialogą su profesinėmis bendruomenėmis bei savivaldybėmis, kurios pertvarko sveikatos paslaugų teikimą.

„Sveikatos apsaugos sistema yra viena didžiausių sistemų, teikianti viešąsias paslaugas, todėl būtina geriau atliepti tiek profesinių bendrijų, tiek pacientų, tiek savivaldybių lūkesčius. Tam bus skiriamas esminis dėmesys. 

Kaip pagrindinius artimiausius darbus įvardinčiau susitarimo su medikų profesinėmis bendruomenėmis pasiekimą dėl socialinių garantijų ir atlygio pokyčių bei Privalomo sveikatos draudimo fondo biudžeto paruošimą kitiems metams – nuo šių sprendimų priklausys, kaip sėkmingai sveikatos apsaugos sistema funkcionuos kitąmet“, – teigė naujasis sveikatos apsaugos ministras.

Postą paliekantis A.Dulkys akcentuoja, kad per beveik ketverius darbo metus pavyko įgyvendinti ne vieną sisteminę pertvarką, kuri duos kokybinį postūmį per artimiausius dešimt metų. 

„Nebijau akcentuoti, kad prisiėmiau atsakomybę už būtinus, bet nepopuliarius sprendimus sveikatos apsaugos srityje. 

Nors beveik dveji pandemijos metai sujaukė suplanuotą politinę dienotvarkę, tačiau ir per šį laiką pavyko įgyvendinti ne vieną pertvarką: sukurta Nacionalinė greitosios medicinos pagalbos tarnyba, įvesta nauja pacientų pavėžėjimo paslauga, Klaipėdoje sukurtas trečias universitetinis mokslo ir medicinos centras, pertvarkytos už visuomenės sveikatą atsakingos institucijos, atėjo nauja vadovų karta į ministerijai pavaldžias įstaigas, savivaldybėse pradėti kurti sveikatos centrai, kurie gerokai išplės regionuose teikiamas medicinos paslaugas. 

Politinės dėlionės būna nenuspėjamos, tad Aurimui linkiu pasvertų sprendimų ir kantrybės – sveikatos apsaugos sistema gyvena deficito režimu, tad reikia daug išminties derinant skirtingus interesus“, – sakė A.Dulkys.

Jis naujajam ministrui pristatė ir paliko sveikatos apsaugos sistemos problemų medį. Analitiniame įrankyje, kuris atvaizduotas grafinio medžio pavidalu, nusakomos esminės sveikatos apsaugos problemos, jų priežastingumo ryšiai ir padariniai. 

Per 200 kritinių situacijų identifikuota apklausus įvairius sveikatos apsaugos sistemos dalyvius. Šių situacijų sprendimas prisideda prie geresnės, labiau subalansuotos sveikatos apsaugos sistemos būklės. 

A.Dulkys tikisi, įrankis padės ne tik naujajam ministrui, bet ir būsimiems sveikatos apsaugos politikos formuotojams bei įgyvendintojams priimti pagrįstus ir argumentuotus sprendimus, gerinančius sveikatos apsaugos sistemos padėtį.

Jei ne miške, tai ant motociklo 

37-erių A.Pečkauskas nuo 2021 metų gegužės mėnesio ėjo sveikatos apsaugos viceministro pareigas, kuravo farmacijos politikos, sveikatos draudimo bei asmens sveikatos sritis. 

Anksčiau jis užėmė Respublikinės Kauno ligoninės direktoriaus medicinai pareigas, dirbo LSMU Kauno klinikose, vienoje Londono ligoninių. A.Pečkauskas yra baigęs Lietuvos sveikatos mokslų universitetą (LSMU), čia įgijęs gydytojo anesteziologo-reanimatologo specializaciją. 

Maža to, ministras turi pedagoginės darbo praktikos, yra dėstęs LSMU, yra keliolikos mokslinių straipsnių autorius, kartu su kolegomis parašęs medicinos vadovėlį, aktyviai veikė nevyriausybinėse organizacijose.

Sveikatos stiprinimui pirmenybę teikiantis pats ją stiprina bėgiodamas, o neseniai įveikė ir pirmąjį maratoną. Jei norėtumėte jį sutiki, juokauja ministras, tą galėtumėte padaryti veikiausiai mūsų miškuose.

Tiesa, pomėgių A.Pečkauskas, kaip L.S. anksčiau yra sakęs, turi daugiau negu laiko jiems puoselėti: „Vertinu aktyvų laisvo laiko leidimą gryname ore, gamtoje. 

Mėgstu važinėti dviračiu, bėgioti, tiesiog vaikščioti po mišką.“

Aštresniems potyriams patirti – išsipildžiusi vaikystės svajonė – motociklas. „Ant jo po sudėtingos darbo dienos pralėkus viskas vėl stoja į vietas. Atradau kalnų džiaugsmą ir alpinizmo užuomazgas – per pastaruosius porą metų pasiekta ir beveik šešių kilometrų viršukalnių. 

Su bendraminčiais buvome sumanę įkopti į aukščiausią Europos viršukalnę – Elbruso kalną, Kaukazo kalnyne“, – supažindina su pomėgiais naujasis sveikatos apsaugos sistemos vedlys.

Vienas klausimas

Ar esate patenkinti premjerės sprendimu A.Dulkį keisti A.Pečkausku?

Lietuvos medikų sąjūdžio vadovė Auristida Gerliakienė:

- Ir taip viskas aišku, kad tai – ne premjerės sprendimas. Prasidėjo rinkiminis šou. Lengviausias būdas pakelti save nieko nedarant – kritikuoti kitą. Kai kurios politinės partijos tuo ir užsiima. Kažkaip į tai juk reikia reaguoti. 

O kad tos pačios politinės partijos, žinodamos, kokios yra problemos, visiškai neprisiima jokios atsakomybės už tų problemų nesprendimą, kada turėjo tokią galimybę – buvo valdančioje koalicijoje, – prisidėjo prie dabartinių problemų. Tai, kas vyksta, vertinu kaip šou.

Kad darbus perima A.Pečkauskas – logiškas sprendimas. Jis dalyvavo visuose procesuose, todėl bent jau nenugrybaus. Nors padaryti kažko negali, nepadarys ir nesąmonių.

Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas Kęstutis Štaras:

- Gerai, kad ministrą pakeitė žmogus iš artimos aplinkos. Jei ateitų iš išorės, įsigilinti į pradėtus darbus būtų be galo sudėtinga. Vykdant reformą iškiltų problemų. 

Dabar, tikiuosi, bus darbų tęstinumas. Sistema sudėtina, todėl nemanau, kad yra įmanoma padaryti ką nors daugiau per tuos keletą mėnesių, kurie liko.

 Vis dėlto Gydytojų vadovų sąjunga turime pasiūlymų. Stengsimės pasakyti, kas buvo ne taip. Gal bus galima dar kai ką pataisyti? O kas buvo gerai, tikimės, toliau bus daroma. 

Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas:

- Labai! Nors nesame prieš A.Dulkį, jis dirbo tai, ko nelabai išmanė. Švelniai tariant, nežinojo, kaip veikia sveikatos apsaugos sistema, todėl jam čia buvo sunku. Vis dėlto pasisakiau, kad keitimas nereikalingas, nes liko tik keli mėnesiai. Kam čia išsidirbinėti? 

Jei būtų buvusi kita kandidatūra, būtų dar didesnė tragedija, bet A.Pečkauskas bent jau dar labiau reikalų nesugadins. Jis praktiškai vienintelis ten dirba ir dabar ten liko vienas. Yra keletas momentų, kuriuos bandysime kartu susėdę koreguoti…

O fokusų pridarė buvusi viceministrė Danguolė Jankauskienė. Per ateinančias vyriausybės kadencijas juos reikės kaip nors išsivalyti. Stengsimės išvalyti tą smėlio dėžę. Dabar reikia kažkaip išgyventi.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder