Naujųjų išvakarėse – teršalai Danės upėje: paskelbta ekstremali situacija

Šiąnakt pareigūnai Danės upėje aptiko taršą naftos produktais. Dėl Danės upėje pasklidusių teršalų penktadienį sušauktas Klaipėdos savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos posėdis, nutarta skelbti ekstremalią situaciją, BNS patvirtino miesto meras Vytautas Grubliauskas.

Pasak mero, taip nuspręsta pamačius, kad incidento padarinių nepavyks likviduoti per 24 valandas.

„Posėdžio metu paaiškėjo, kad neužtenka skelbti ekstremalų įvykį, akivaizdu, kad per 24 valandas incidento pasekmių eliminuoti nepavyks, todėl skelbiama savivaldybės lygio ekstremali situacija“, – po posėdžio BNS sakė V. Grubliauskas. 

Ekstremalią situaciją numatoma atšaukti likvidavus incidento padarinius.

„Kol kas sunku pasakyti, kada tai bus padaryta. Teršalus iš upės šalinti trukdo tai, kad didžioji dalis jų susikaupę ant ledo lyčių, o turima technika ir pajėgumai neleidžia dirbti greičiau. Dirbama su specialiu kaušu, gali būti, kad teks dirbti ir rankomis“, – kalbėjo miesto meras.

Paskelbė naktį

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas penktadienio naktį paskelbė, jog Danės upėje yra aptiktas didelis teršalų kiekis. Teršalai buvo nusidriekę nuo Danės upės žiočių link marių ir Biržos tilto. Nuo Danės upės sklido stiprus naftos kvapas.

"Ryte apie 7-8 val. aš buvau įsitikinęs, kad neskelbiant ekstremalios situacijos ar ekstremalaus įvykio, situacijos nesuvaldysime, tačiau kai tapo šviesiau, matant visą vaizdą, apimtis, vis tik buvo nuspręsta, kad kol kas ekstremalių situacijų valdymo komisijos posėdžio kviesti nereikia.

Darbiniam susitikimui buvo susirinkę tarnybų, kurios dalyvauja šiame procese atstovai: priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pareigūnai, aplinkosaugininkai, miesto ir uosto astovai", - penktadienį vykusioje spaudos konferencijoje kalbėjo Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas.

Pasak jo, tikėtina, jog teršalai į Danės upę pateko iš marių, tačiau kokie tai teršalai, iš kur tiksliai atkeliavo ir kiek jų išsiliejo, kol kas neaišku. Tyrimą atlieka Aplinkos apsaugos agentūros darbuotojai.

"Nuo pat nakties labai operatyviai, sklandžiai ir profesionaliai visi surėmę pečius bandome kiek įmanoma tą situaciją suvaldyti. Sunkumas yra tame, kad didžioji dalis teršalų atkeliavo su ledo lytimis ar ant jų, kas labai apsunkina situacijos suvaldymą, tačiau tikiuosi, kad rasime sprendimus.

Technika, kurią turi gelbėtojai, ne visiškai atliepia situacijos poreikį, tad ieškoma papildomos technikos. Reikalingi ir konteineriai ledams, kurie bus ištraukti ir išvežti", - dėstė meras.

Klaipėdos Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Marius Garbenis pasakojo, jog siekiant suvaldyti teršalų plitimą Danės upėje yra pastatytos boninės ir absorbuojančios boninės užtvaros.

"Operacija prasidėjo naktį, šiuo metu darbuojasi 12 pareigūnų, naudojamos 6 boninės užtvaros, kurios nuolat keičiamos, priklausomai nuo teršalų kiekio. Taip pat šiuo metu yra žiūrima, kur rasti techniką, kad būtų galima iškelti ledus. Iškėlus ledus bus su specialiu skysčiu neutralizuojami ir skaidomi naftos produktai bei surenkami", - sakė M. Garbenis.

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdybos laikinai viršininkės pareigas einanti Laura Dagilienė tikino, jog kol kas taršos šaltinis nenustatytas, o šiuo metu aplinkosaugininkai apžiūrinėja krantines.

"Manome, kad gali būti išsiliejusio naftos produkto apie 200-300 l., tačiau koks tai teršalas taip pat nežinome. Aplinkos apsaugos agentūros darbuotojai 4 val. ryte atvyko iš Šiaulių ir paėmė mėginius, kad nustatyti koks tai teršalas, kokia koncentracija. Šiuo metu vyksta tyrimas", - sakė L. Dagilienė.

Tikimasi, jog teršalų šaltinį ir kokie teršalai yra pasklidę Danės upėje, pavyks nustatyti per kelias ateinančias dienas. Prognozuojama, kad teršalų šalinimo darbai iš Danės upės gali būti vykdomi ne vieną dieną.

Sidebar placeholder