Neringoje lietuvė kirto Rusijos sieną: rusų pareigūnai ją tardė 6 valandas

(23)

Praėjusio šeštadienio popietę Nidoje jauna mergina Greta D. išėjo pasivaikščioti ir nuėjo į Rusijos Kaliningrado pusę. Rusijos pusėje ją sulaikė uniformuoti pareigūnai ir paleido tik po 6 valandų apklausų, portalui tv3.lt pasakoja mergina.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių pasienio rinktinės viešųjų ryšių specialistė Asta Šimkuvienė portalui tv3.lt patvirtino informaciją apie pėstute į Rusijos Kaliningrado sritį nuėjusią merginą. Pasak jos, šiuo metu dėl įvykio atliekamas patikrinimas įstaigos viduje. Nuo platesnių komentarų viešųjų ryšių specialistė susilaikė. 

Į Kaliningrado sritį nuėjusi Greta D. sako, kad Valstybės sienos apsaugos tarnybos Nidos pasienio kontrolės punktas neveikia, todėl išėjusi pasivaikščioti ji nesutiko nė vieno pasieniečio, nebuvo jokių įspėjamųjų ženklų, kad eiti toliau negalima, buvo tik kelio ženklas, draudžiantis pravažiuoti automobiliams. Nidos pasienio kontrolės punktas iš tiesų neveikia nuo 2020 m. kovo 16 d., tai yra nuo pirmojo karantino.

Nors neturėjo nei paso, nei vizos, tik ID kortelę, bei žinojo, jog toliau priekyje driekiasi Rusijos Federacija, mergina vis tiek praėjo neveikiantį Lietuvos kontrolės punktą ir atsidūrė Kaliningrade, o ten ją sulaikė Rusijos pareigūnai. Mergina mano, kad Lietuvos pasieniečiai turėjo ją apsaugoti nuo patekimo į Rusiją. Neoficialiais duomenimis, Lietuvos pasieniečiai fiksavo Gretą D. stebėjimo sistemomis. 

„Aš norėjau paklausti informacijos Lietuvos punkte, ar reikia vizos. Aš ėjau tiesiai, visiškai nesislapstydama, ne paplūdimiu ar miškais. Maniau, vis tiek kameros pamatys, sustabdys, pasakys, kad čia eiti negalima ir tiesiog apsisuksiu bei grįšiu atgal. Bet Nidos punkte, Lietuvos pasienyje visiškai nebuvo jokių žmonių. Aš barbenau į būdelę, beldžiausi paklausti informacijos, jos nesulaukiau, ėjau toliau, o pamačiusi Kaliningrado ženklą aš pasukau žvyrkeliu į dešinę link jūros. Sakau, daugiau jau neisiu, nes prasideda Rusijos Federacija, neturiu nei paso, nei vizos.

Ir tada, matyt, pamatė mane per kameras, kad vaikštinėja mergina. Manęs jau turėjo nepraleisti pro Lietuvos pasienį, bet aš praėjau, manęs niekas nematė. Ir tada ten Rusijos pasienyje mane pasikvietė, sako: ateikit čia, ko jūs čia ieškot, kaip jūs čia atsidūrėt, kaip jūs praėjot Lietuvos pasienį. Aš pasakiau, kad ten nebuvo jokių žmonių, tiesiog paėmiau ir praėjau“, – pasakojo mergina. 

Kodėl taip pasiėlgė, Greta D. paaiškinti negalėjo. Anot pašnekovės, Rusijos pasieniečiai ją sulaikė šeštadienį, apie 17 val., o paleido – apie 23 val. Kalbėdama su portalu ji pasakojo nelabai gerai kalbanti rusiškai, todėl su rusų pasieniečiais bendravo naudodama telefono programėlę. Rusų pasieniečius ji apibūdino kaip normalius, tačiau vėliau iš Kaliningrado į užkardą atvyko rimtesnis pareigūnas su vertėju, kuris tardė iš esmės. Greičiausiai tai galėjo būti buvo Rusijos Federalinės saugumo tarnybos atstovas, mat merginą jis kaltino, jog ji esanti Lietuvos šnipė.

Valstybės saugumo departamentas ne kartą yra perspėjęs Lietuvos visuomenę, kad vykstant į Rusiją ar Baltarusiją Lietuvos piliečiai gali sulaukti nepageidaujamo slaptųjų tarnybų dėmesio, gali būti verbuojami arba šantažuojami, į telefono aparatus gali būti įdiegiama kenkėjiška programinė įranga. 

„Po to buvo atsiųstas iš Kaliningrado policijos ar milicijos vadas, jis sako, čia tu esi agentė, Lietuva tave atsiuntė šnipinėti ir panašiai. Po to pradėjo tikrinti, ar aš negabenu jokių narkotikų, sprogmenų, ar neturiu ginklų, iškratė visus daiktus, paėmė mano telefonus, viską išžiūrėjo, atėmė dokumentus ir liepė laukti, kol jie viską išsiaiškins, ką toliau daryti“, – teigia pašnekovė. 

„Kurie dirbo pasienyje, tai buvo tokie gerai nusiteikę darbuotojai. O tas, kuris atvažiavo iš Kaliningrado su vertėju, tai mačiau, kad čia kažkas bus negero. Jis buvo labai piktas. Matyt, šeštadienio vakaras, žmonės nedirba, ypač rusai, mane galėjo uždaryti ir spręsti tik pirmadienį. Bet ėmėsi viską spręsti jau tada. Ir tas piktas iš Kaliningrado pradėjo klausinėti, su kuo atvažiavau, ką aš čia veikiu, kokiu tikslu, pradėjo aiškinti, kad esi agentė, pasakyk telefono numerius, parodyk, ką turi rankinėje, iškratė piniginę, rankinuką, nuvedė į kitas tarnybines patalpas, tikrino, ar neturiu narkotikų, liepė batus nusimauti, merginos galvos odą išžiūrėjo, o telefonai buvo palikti apklausos kambary. Aš sakau, ar galiu neštis kartu telefonus, nes nenoriu palikti be priežiūros ir jie sakė, kad palik telefonus čia ir eik“, – pasakojo mergina. 

Pasak jos, sugrįžus iš apžiūros kambario rusų pareigūnai jai liepė savo telefonuose suvesti kombinacijas ir nusirašė aparatų identifikavimo numerius. Rusai merginai aiškino savo versiją, kad ji tikriausiai buvo sutarusi su Lietuvos pasieniečiais, neva ją, kaip kokią naivuolę, praleis pro sieną. 

Galiausiai, rusai išrašė pašnekovei baudą, kuri siekia apie 2000 rublių. Tai sudaro apie 35 eurus.

Paklausta, ar sulaukė iš rusų pareigūnų kokių prašymų ar pasiūlymų, ji atsakė neigiamai, bet teigė, kad rusai jai minėjo, jog ji kurį laiką bus stebima. 

Paskui Rusijos pasieniečiai pasienyje perdavė merginą Lietuvos pareigūnams. „Tada mane išvežė į Neringos sienos apsaugos punktą ten apklausti. Tada rašiau pasiaiškinimą, kodėl taip dariau, kas ten buvo, ką ten veikiau. Ir jie mane paleido“, – sako pašnekovė.  Neoficialiais duomenimis, pasieniečiai kol kas šį incidentą vertina kaip netyčinį, bet daugiau informacijos paaiškės po aplinkybių patikrinimo.

Kaip tik šiuo metu tarp Lietuvos ir Rusijos tvyro didžiulė įtampa. Dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje Vakarų valstybės, tarp jų ir Europos Sąjunga, įvedė beprecedentes sankcijas. Pagal ketvirtąjį Europos Sąjungos sankcijų paketą nuo birželio 17-osios Lietuva nebepraleidžia iš Rusijos į Kaliningrado sritį plieno ir juodųjų metalų tranzito, nuo liepos 10-osios dienos turėtų nebepraleisti cemento ir alkoholio.

Rusijai pradėjus eskaluoti padėtį Europos Komisija, neoficialiais duomenimis, planuoja patikslinti sankcijų išaiškinimą taip, jog sankcionuojamų prekių tranzitas iš Rusijos į Kaliningradą galėtų vykti per Europos Sąjungą, nors Lietuvos pusė mano, kad taip sudaromos sąlygos Maskvai išvengti dalies sankcijų. Pagal Lietuvos sampratą, tokiu veiksmu būtų tarsi nusileidžiama Rusijai, kuri neteisėtai pradėjo karą Ukrainoje, žudo žmones, grobia teritorijas.  

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder