„Neringos vartai“ persikels ant kopos

(1)

Ketvirtadienį buvo išmontuota daugeliui važiuojančių keliu Smiltynė-Nida puikiai žinoma, net 50 metų stovėjusi žymaus pusiasalio menininko Eduardo Jonušo (1932-2014) sukurta skulptūrinė kompozicija „Neringos vartai“.

Neringos savivaldybė pranešė, kad meninę kompoziciją negailestingai paveikė laikas ir gamtos jėgos, tad vietinė valdžia iniciavo jos replikos sukūrimo darbus, kuriuos atliks tautodailininkas, žinomas vėtrungių meistras Vaidotas Bliūdžius iš Švėkšnos.

„Vakarų ekspresui“ Neringos vicemeras Narūnas Lendraitis sakė, kad naujai atgimę „Neringos vartai“ bus perkelti ant Meškos Galvos kopos ir stovės netoli automobilių stovėjimo aikštelės, pažintinio tako į apžvalgos aikštelę.

„Formaliai vienas iš Neringos ilgaamžių simbolių stovėjo net ne mūsų savivaldybės, o Klaipėdos miesto žemėje, netoli posūkio į Naująją perkėlą. Kitaip tariant, šiuo objektu turėjo rūpintis kaimynai. Sunku ir pasakyti, kaip šių dviejų savivaldybių ribos atrodė 1972-aisiais, kai E. Jonušas šią kompoziciją sukūrė. Dabar mes ją perkeliame jau į savo teritoriją“, - teigė politikas.

Įdomu tai, kad minėtas, šio krašto simbolius (bures ir vėtrunges) įkūnijantis meno kūrinys – pirmasis E. Jonušo darbas gyvenant Nidoje.

Šis Neringos miesto garbės pilietis, apsigyvenęs pusiasalyje, tapo Kuršių nerijos senųjų gyventojų kuršininkų kultūrinio ir dvasinio palikimo gaivintoju ir atkūrėju.

Jis Neringai gražino krikštus ir vėtrunges, kartu su bendraminčiais pagal iš Vokietijos archyvų gautus brėžinius 1993 m. atstatė kurėną, pavadintą „Kuršiu“ ir plaukiojančiu iki šiol.

Menininko skulptūrinę kompoziciją sudarė trys skirtingų formų juodai dažyto ąžuolo medinės dalys – burės. Ant kiekvienos burės - metalinės vėtrungės, dažytos mėlyna, raudona ir balta spalvomis.

Skulptūros „Neringos vartai“ replika turės būti tiksli originalios skulptūros kopija, išlaikant visus parametrus, medienos rūšį bei spalvinę gamą. Metalinės burių vėtrungės bus numontuotos nuo originalios skulptūros ir panaudotos replikoje.

Numatoma, kad skulptūra į Neringą, ant Meškos Galvos kopos sugrįš ateinančių metų pavasarį.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder