PASIRINKIMAS. Vyrišką suvirintojo profesiją renkasi ir merginos.  Klaipėdos Pauliaus Lindenau mokymo centro nuotr.

Nyksta ribos tarp moteriškų ir vyriškų specialybių

(2)

Norėdami greičiau rasti darbą, profesines mokyklas moksleiviai pradėjo rinktis baigę aštuonias klases. Teigiama, kad beveik nebeliko specialybių skirstymo į moteriškas ir vyriškas, nes pasirinkimą lemia ne lytis, o polinkis amatui.

Šią savaitę atvirų durų dienos vyks keturiose uostamiesčio mokymo įstaigose: Klaipėdos turizmo mokykloje - balandžio 8-13, Klaipėdos technologijų mokymo centre - balandžio 10-13, o Klaipėdos Pauliaus Lindenau ir Klaipėdos Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centruose - balandžio 12-13 dienomis.

Į mokyklas kviečiami atvykti ne tik moksleiviai, bet ir suaugę žmonės, siekiantys įgyti naują profesiją. Lankytojų lauks vykdomų mokymo programų, įrangos ir praktinio mokymo dirbtuvių pristatymas, informacija apie naujas profesijas, stojimo sąlygas, apgyvendinimo galimybes, stipendiją, neformalų švietimą, pameistrystę, „Erasmus+“ programos siūlomas galimybes, edukacijos praktinio mokymo dirbtuvėse bei paskaitos.

„Vakarų ekspresas“ domėjosi, kokios profesijos šiuo metu populiariausios, kokią pridėtinę vertę gauna aštuonias klases baigę moksleiviai, planuojantys rinktis gimnazijų klases profesinėse mokyklose.

Populiariausios specialybės

Klaipėdos Pauliaus Lindenau mokymo centro direktorius Egidijus Skarbalius teigė, kad, pagal praėjusių metų statistiką, matyti, kad šiuo metu labiausiai populiarios yra inžinerinės specialybės - pavyzdžiui, elektriko.

„Elektrikų poreikis pastaraisiais metais išaugo trigubai. Noriai renkamasi ir laivo elektriko, atsinaujinančios energetikos įrenginių montuotojo, suvirintojo, santechniko profesijas, populiarios ir jūrų uosto krovinių logisto, laivo stiuardo programos. Laivo stiuardo programa, atverianti vartus į viso pasaulio jūras ir vandenynus, yra viena naujausių mūsų centre. Vos tik paskelbėme, kad vieninteliai Lietuvoje pradėsime rengti stiuardus, sulaukėme labai didelio susidomėjimo ne tik iš moksleivių, bet ir asmenų, jau turinčių profesiją“, - sakė E. Skarbalius.

„Kadangi mūsų centre branduolį sudaro inžinerinės, jūrinės specialybės, natūralu, kad vaikinų mokosi daugiau nei merginų (apie 90 proc. vaikinų, apie 10 proc. merginų. - Autor. past.). Dažniausiai merginos mūsų centre siekia tapti jūrų krovinių logistėmis, laivų stiuardėmis. Tačiau ir vadinamosios vyriškos specialybės sulaukia jų dėmesio. Pavyzdžiui, turėjome merginas, kurios mokėsi suvirintojo ar ŠVOK sistemų montuotojo profesijų. Profesijų tikrai neskirstome pagal lytis, durys atviros visiems - svarbu noras ir motyvacija“, - akcentavo direktorius.

PROFESIJA. Išskiriama tik konditerio specialybė, kurią labiau renkasi merginos. Klaipėdos turizmo mokyklos nuotr.
PROFESIJA. Išskiriama tik konditerio specialybė, kurią labiau renkasi merginos. Klaipėdos turizmo mokyklos nuotr.

Anot Klaipėdos Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centro direktoriaus pavaduotojo ugdymui Antano Jurevičius, jau keleri metai populiariausios specialybės yra apdailininko, masažuotojo, paramediko, slaugytojo padėjėjo, motorinių transporto priemonių kroviniams vežti vairuotojo. Kiekvienais metais yra suformuojama po kelias grupes norinčiųjų mokytis šių specialybių. 2024-aisiais mokslo metais bus komplektuojamos grupės ir į naujas mokymo programas: maketuotojo, natūralios kosmetikos gamintojo ir ikimokyklinio ugdymo pedagogo padėjėjo.

„Merginos dažniausiai renkasi įgyti masažuotojo ir slaugytojo padėjėjo kvalifikacijas, o vaikinai - apdailininko, baldžiaus, motorinių transporto priemonių kroviniams vežti vairuotojo, kompiuterinio projektavimo operatoriaus kvalifikacijas. Beveik vienodai vaikinų bei merginų renkasi ekspeditoriaus ir paramediko profesinio mokymo programas. Bet po kelias merginas yra ir “vyriškose„ mokymo programose, siekiančių įgyti apdailininko, baldžiaus, motorinių transporto priemonių kroviniams vežti vairuotojo kvalifikaciją. Taip, kaip ir yra vaikinų, besimokančių masažuotojo mokymo programoje. Riba tarp “moteriškų„ ir “vyriškų„ specialybių yra nykstanti“, - sakė A. Jurevičius.

Laima Dvarionienė, Klaipėdos turizmo mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui, sakė, jog labiausiai paklausios profesijos jų mokykloje yra virėjo, apskaitininko, biuro administratoriaus, padavėjo ir barmeno.

„Tiek merginos, tiek vaikinai specialybes renkasi panašiai vienodai. Galime išskirti tik konditerio specialybę, kurią labiau renkasi merginos. Išnykusias pardavėjo, kelionių pardavimo agento, kaimo turizmo organizatoriaus specialybes mokykloje pakeitė naujai atsiradusios: sporto organizacijos veiklos administratoriaus, renginių ir poilsio paslaugų organizatoriaus, biuro administratoriaus“, - atviravo L. Dvarionienė.

Lytis pasirinkimo nelemia

Klaipėdos technologijų mokymo centro direktoriaus pavaduotoja ugdymui Dalia Brazdauskienė įsitikinusi, kad šiandien jau nebėra „moteriškų“ ar „vyriškų“ specialybių, nes moksleiviai renkasi tai, kam turi polinkį, kas jiems yra patrauklu ir įdomu.

„Tiek inžinerijos, tiek grožio ar kompiuterijos srityse mokosi ir merginos, ir vaikinai. O mokymo įstaigoje populiariausios - multimedijos techniko, kompiuterinių tinklų aptarnavimo techniko, kirpėjo, kosmetiko, transporto priemonių remontininko, interjero apipavidalintojo, fotografo profesinio mokymo programos“, - sakė D. Brazdauskienė.

Šiemet centras vykdys naujas profesinio mokymo programas: natūralios kosmetikos gamintojo, dekoratyvinio apželdinimo darbuotojo, kompensuosiančias nunykusias smulkiojo verslo organizatoriaus ir sekretoriaus specialybes.

Visose keturiose profesinėse mokyklose yra gimnazijos klasės, kuriose gali mokytis mokiniai, baigę aštuonias klases. Technologijų pamokose jaunuoliai turi galimybę susipažinti su įvairiomis profesijomis ir jas „pasimatuoti“, rinkdamiesi skirtingų programų modulius. Taip sudaromos sąlygos besimokantiems lengviau pasirinkti profesiją po 10 klasės baigimo bei pasitrumpinti mokymąsi profesinėje mokykloje, nes 9-10 klasėje įgytos kompetencijos yra užskaitomos 11-12 klasėse.

„Beje, profesinio mokymo programų modulius gali mokytis kiekvienas, besimokantis įprastose gimnazijose. Tai labai patogu, nes vietoje technologijų pamokų jie gali rinktis mūsų siūlomus modulius. Įprastos pamokos mokykloje tikrai nenukentės, nes mokymosi tvarkaraštis bus individualiai suderintas“, - patikino Klaipėdos Pauliaus Lindenau mokymo centro direktorius E. Skarbalius.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder