Interviu televizijai duoda Klaipėdos universiteto prof. Vasilijus Safronovas. Ugnės Aleksandros Untulytės nuotr.

Paskelbta profesoriaus Kazio Pakšto premija

Rugsėjo 11 d. Klaipėdos laive-muziejuje „Sūduvis" įvyko spaudos konferencija, kurios metu buvo pristatyta nauja prof. Kazio Pakšto (1893-1960) premija, skirta skatinti studentus tyrinėti Lietuvos santykio su jūra temas.

„Idėja kilo jau gana senokai, tačiau visko katalizatoriumi tapo pastarųjų metų konferencijos istorinėmis temomis, kurias organizavo karinių jūrų pajėgų laivynas ir Klaipėdos universitetas. Taip pat prie premijos idėjos prisidėjo ir Klaipėdos krašto atgavimo data. Pastebime, jog jūrų tyrimų mokslinis laukas bei studentai vis pamiršta jūrines temas, todėl pasvarstę nusprendėme, jog premija galėtų paskatinti akademinį jaunimą daugiau domėtis jūrine problematika" – „Vakarų ekspresui" pasakojo Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė.



„Apsvarstėme savo komandoje ir nusprendėme, jog galbūt premija galėtų paskatinti studentus domėtis jūrine problematika. Šiandien mes skelbiame premijos gimimą" – sakė O. Žalienė. - Kazys Pakštas – geografas ir keliautojas, įdomi Lietuvos visuomenės asmenybė, kuri ne tik „atnešė" į Lietuvą modernios geografijos pradmenis, bet ir propagavo jūrinės Lietuvos idėją.

Apie K. Pakštą daug kalbėjo Romualdas Adomavičius, Lietuvos jūrų muziejaus direktorės pavaduotojas bei rinkinių vyr. kuratorius: „Mes norime žmonėms parodyti K. Pakštą kaip mokslininką, kuris tikrai buvo labai progresyvus. Jo idėjos buvo tuometinės, įkvėptos modernaus mokslo. Mokslininkas bandė jas pritaikyti ir Lietuvoje. Viena iš jo pagrindinių  minčių buvo ta, jog jūrą, kaip geopolitinį faktorių, turi pažinti visa Lietuva. Būtent Lietuva turi statyti laivyną, kurti jūrų departamentą/ ministeriją ir taip padėtų Lietuvai tapti stipresne valstybe".  

Interviu televizijai duoda Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė. Ugnės Aleksandros Untulytės nuotr.

Interviu televizijai duoda Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė. Ugnės Aleksandros Untulytės nuotr.



Žymus geografas taip pat buvo ir idealistas, kuris dalinosi vakarietiškomis idėjomis, aktualiomis net ir šiomis dienomis: „K. Pakštas buvo paskelbęs dešimt Lietuvos jūreivinių uždavinių. Faktiškai beveik visi jau yra įgyvendinti, tačiau kai kuriuose vis dar trūksta įdarbio. Pavyzdžiui, pastatyti Šventosios uostą arba mokyklų programose pritaikyti skyrių, skirtą Lietuvos jūreivystei bei istorijai" .

 Interviu televizijai duoda Lietuvos jūrų muziejaus direktorės pavaduotojas, rinkinių vyr. kuratorius Romualdas Adomavičius Ugnės Aleksandros Untulytės nuotr.

Interviu televizijai duoda Lietuvos jūrų muziejaus direktorės pavaduotojas, rinkinių vyr. kuratorius Romualdas Adomavičius

Ugnės Aleksandros Untulytės nuotr.



„Daugelis pirmą kartą apie jūrą sužinojo būtent iš K. Pakšto" – sakė R. Adomavičius. -  Manau, jog ši Lietuvos jūrų muziejaus iniciatyva tikrai yra savalaikė ir sukels interesą. <...>Lietuvos akademinėje bendruomenėje tikrai trūksta darbų apie Lietuvos santykį su jūra. Premija būtent ir buvo įsteigta tam, jog sukeltų susidomėjimą. <...> Šiuo metu magistro darbų bei disertacijų tikrai yra, bet, aišku, interesas turi prasidėti nuo bakalauro, nuo pirmosios pakopos. Būtų gerai jei atsirastų papildomas postūmis, kuris skatintų rinktis tokias temas" – premijos idėją pristatė Klaipėdos universiteto profesorius Vasilijus Safronovas.

Kairėje stovi Lietuvos muziejaus direktorė Olga Žalienė, o dešinėje – Klaipėdos universiteto prof. Vasilijus Safronovas. Ugnės Aleksandros Untulytės nuotr.

Kairėje stovi Lietuvos muziejaus direktorė Olga Žalienė, o dešinėje – Klaipėdos universiteto prof. Vasilijus Safronovas. Ugnės Aleksandros Untulytės nuotr.

Paklaustas, kodėl studentai nesirenka jūrinių temų savo darbams, profesorius atsakė, jog tokios temos įprastai nėra aktualios studentams: „Žmonės, kurie stoja studijuoti geografiją, istoriją, ekonomiką, renkasi tokias temas, kurios kalba apie tai kas vyksta žemyne. Apie santykį su jūra rašo tikrai mažiau. Jeigu atsiras temų įvairovės, tai manau, jog ši premija pasieks savo tikslą".

Prie stalo Kazio Pakšto atvirlaiškius rodo Lietuvos jūrų muziejaus direktorės pavaduotojas, rinkinių vyr. kuratorius Romualdas Adomavičius. Ugnės Aleksandros Untulytės nuotr.

Prie stalo Kazio Pakšto atvirlaiškius rodo Lietuvos jūrų muziejaus direktorės pavaduotojas, rinkinių vyr. kuratorius Romualdas Adomavičius. Ugnės Aleksandros Untulytės nuotr.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder