Pensininkai išsigando: dalis gali netekti teisės vairuoti

(8)

Pensininkai sunerimo dėl naujos tvarkos, kad laiku nepasitikrinusiems sveikatos automatiškai bus stabdomas vairuotojų pažymėjimų galiojimas. Vairuotojo pažymėjimas visada pratęsiamas dešimčiai metų, tačiau medicininė pažyma vyresniems pratęsiama trumpesniam laikotarpiui. 

76 metų senjoras Rimantas automobilį vairuoja jau 40 metų ir teigia, kad yra padaręs tik viena nedidelę avariją.

„Aš turiu medicininę pažymą, bet įtariu, kad ji, ko gero, pasibaigusi“, – kalbėjo LNK pašnekovas.

Nėra paslaptis, kad nemažai senjorų gali nesužiūrėti, ar turi galiojančią medicininę pažymą, leidžiančią vairuoti.

„Kiti yra ramūs, turi išsiėmę teises, jos galioja 10 metų. Kiek žinau, tai ta medicininė pažyma yra penkeriems metams išduodama“, – LNK kalbėjo pensininkų sąjungos „Bočiai“ atstovė Vilija Tūrienė.

Beje, tiems, kas jau sulaukė 70 metų, vairuotojo medicininė pažyma pratęsiama tik dvejiems metams. O sulauks 80 metų – tik vieneriems.

„Šeimos gydytoja man nieko nesakė, ji turbūt džiaugiasi, kad aš netrukdau jai. Ir aš nedrįstu trukdyti“, – LNK sakė senjoras Rimantas.

Nuo 2024 metų tiems, kurie laiku nepasitikrins sveikatos, automatiškai nustos galioti ir vairuotojo pažymėjimas. Sustabdžius policijai, grėstų bauda. O padarius avariją su negaliojančiu vairuotojo pažymėjimu, gali būti, kad žalos neatlygins ir draudimo bendrovės.

Senjorai nauja tvarka yra pasipiktinę.

„Didžiausias avarijas ir kelių įvykius lemia ne senjorai, juk jie labai atsargiai ir rūpestingai važinėja, nesėda už vairo, jeigu blogai jaučiasi. O čia yra tie jauni kelių ereliai, kurie viršija greitį, sėda ir išgėrę už vairo“, – kalbėjo pensininkų sąjungos „Bočiai“ atstovė.

Senjoras Rimantas kėlė klausimą – ar kas bent įsivaizduoja, kaip bus apkrauta sveikatos sistema.

„Tai čia reikės atskirą polikliniką statyti“, – sakė jis.

„Regitros“ atstovai teigia, kad susieti sveikatos ir vairuotojo pažymėjimus buvo būtina. Esą dabar yra daug spragų, kai žmonės vairuoja, nepasitikrinę sveikatos.

„Pavyzdys galėtų būti toks paprastas – aš išsilaikiau, turiu B kategorijos vairuotojo pažymėjimą. Atvažinėjau uos devynerius metus, liko dar metai laiko galiojančios sveikatos pažymos, ir nusprendžiau ateiti laikyti egzamino motociklui.

Tai išsilaikiau egzaminą, pasikeičiau, likus galioti vieneriems metams sveikatos pažymą ir toliau dešimt metų važinėju“, – LNK sakė „Regitros“ direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas.

 Pensininkai išsigando: dalis gali netekti teisės vairuoti
© DELFI / Josvydas Elinskas
„Regitra“ ragina senjorus atidžiau sekti, kada pasibaigs medicininės pažymos galiojimas.

„Iš tikrųjų, vyresnio amžiaus žmonės tai yra labiau aktualu, nei jauniems. Nes jauniems retas atvejis, kad medicininė sveikatos pažyma yra išduodama mažiau nei maksimaliam laikui“, – sakė jis.

Tačiau būna, kad ir jaunesniems gydytojai leidžia vairuoti trumpiau nei dešimt metų.

„Jeigu paminėti iš jaunesnio amžiaus, tai tikriausiai būtų kaip pirmo tipo cukrinis diabetas, kuris gali daryti įtaką regėjimui. Ir, aišku, tam tikros širdies kraujagyslių sistemos ligos“, – LNK sakė Šeškinės poliklinikos antrojo šeimos skyriaus vedėja Rima Račkienė.

O senjorai, dėl dažnesnio sveikatos patikrinimo pykti, pasak gydytojų, neturėtų. Esą sveikata vyresniame amžiuje gali pablogėti labai greitai ir labai netikėtai.

„Kuo amžius yra vyresnis, tuo tos ligos gali greičiau progresuoti. Ir regėjimas, pavyzdžiui, prieš metus žmogus matė daug geriau, nei kad mato po kelių metų, ar net po pusės metų“, – LNK sakė R. Račkienė.

Lietuvoje vairuotojo pažymėjimą turi beveik 200 tūkst. pensinio amžiaus žmonių.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder