Pirmasis ledas kelia ne tik džiaugsmą

Nors jau kelias dienas pajūrį spaudžia tikrai žiemiškas šaltukas, gausesnio stintų pasirodymo laukiantys poledinės žūklės mėgėjai priversti iš nekantrumo trypčioti krante. Kuršių marios „durų“ jiems dar neatvėrė. Tačiau mažesnius uostamiesčio vandens telkinius sukausčiusį ledą jau spėjo išbandyti žiemos pramogų išsiilgę klaipėdiečiai.

Ant ledo rado moksleivius

Socialiniame tinkle paviešintos nuotraukos ir „Vakarų ekspreso“ straipsnis apie jaunųjų klaipėdiečių nuotykius ant pirmojo ledo sukaustytų miesto vandens telkinių neprasprūdo pro Klaipėdos miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus Kontrolės ir prevencijos poskyrio darbuotojų akis.

Trečiadienį jie apsilankė prie minėtų vandens telkinių ir tikrino, ar saugiai elgiamasi ant ledo. Patikrinime dalyvavo ir Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pareigūnai.

Pasak Kontrolės ir prevencijos poskyrio vedėjo Lino Lapinsko, atlikta pirmoji žvalgyba. Nuvykta ir prie Kuršių marių.

„Pažiūrėjome, kokia yra reali situacija. Mariose ledas sulaužytas, tad kol kas nėra jokios galimybės ant jo lipti. Todėl, apžiūrėdami pakrantę, neradome jokių pėdsakų, kad kas nors bent būtų bandęs tai daryti“, - teigė L. Lapinskas.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, trečiadienį Kuršių mariose, ties Vente ir ties Nida, stebėtas dreifuojantis ledas.

O štai mažieji uostamiesčio vandens telkiniai jau yra užšalę. Ir juos dengia gana storas ledas.

"Ant poros telkinių, esančių arčiau mokyklų, radome kelis čiuožinėjančius vaikus, taip pat Žardės tvenkinyje ir Draugystės parko tvenkiniuose. Matėme, kaip vieni vaikai ateina, kiti išeina. Moksleivius įspėjome ir jie nuo ledo nulipo.

Nors ledas ir storas, vaikai neturėtų vieni ant jo būti.

Ypač keturiolikos metų neturintys mažamečiai, apskritai be suaugusiųjų priežiūros ant ledo negalintys lipti. Informuosime mokyklų administracijas, kad pakalbėtų ne tik su moksleiviais, bet ir jų tėvais. Perspėtų apie gresiančius pavojus.

Kadangi ledas jau yra gana storas, negalime kategoriškai drausti ant jo lipti. Kiek šiuo metu tų pramogų žmonėms yra likę. Tačiau svarbu elgtis atsargiai. Tėvai turi žinoti, kur eina ir ką veikia jų vaikai, nepalikti mažamečių be priežiūros.

Žardės tvenkinyje yra properšų, kurios, kiek žinoma, visą žiemą neužšąla. Prie jų ledas yra plonas ir nesaugus", - tikino L. Lapinskas.

Analogiškų, kartu su ugniagesiais, rengiamų patikrinimų uostamiestyje gali būti surengta ir daugiau. Viskas priklausys nuo oro sąlygų.

Stebi žvejus

Valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba atidžiai seka ne tik meteorologų prognozes, bet ir žvejų socialinių tinklų paskyras.

Poledinės žūklės mėgėjai jose jau dalinasi ežerų ir kitų šalies vidaus vandenų nuotraukomis, spėlioja, kada bus galima žvejoti ant ledo.

Visus Lietuvos žvejus labiausiai dominas vienas klausimas - kada prasidės jų „atlaidai“ ir tvirtas ledas pagaliau sukaustys poledinės žūklės Meka laikomas Kuršių marias.

Ugniagesiai žvejus įspėja, kad šiuo metu ledas nėra saugus. Vandens telkinius padengus sniegui, jis greit sušalo, bet ledas dar nėra gerai susiformavęs ir ant jo lipti labai pavojinga.

Visi šie perspėjimai nėra laužti iš piršto. Poledinė žūklė yra tarsi nevaldoma stichija, kuri kartais smogia labai skaudžiai. Gyvybes gelbėjantiems specialiųjų tarnybų atstovams lieka tik guostis, kad tai yra sezoninis reiškinys.

Tačiau kiekvieną žiemą poledinės žūklės mėgėjai, lyg sirenų dainas išgirdę jūreiviai, traukia ant užšalusių vandens telkinių.

Ir negalėtume jiems priekaištauti, jei ne sveiku protu nesuvokiamas neatsargumas, kai ant netvirto ledo lipama nebranginant nei savo, nei kitų gyvybės. Apie saugų bent 7 centimetrų storio ledą niekas net negalvoja. Juk bailiams lieka tik kilbukai.

Galima neabejoti, kad ir šią žiemą bus žvejų, kurie jokių perspėjimų negirdės, o nuo traškančio ir skilinėjančio ledo spruks tik pamatę jame netikėtai prasmegusį šalimais meškerę įmerkusį kolegą.

Ne veltui sakoma, kad niekas nepasikeis ir poledinės žūklės mėgėjai lips ant ledo, kol tik jo bus. Gelbėtojai juokauja, kad net pati gamta bei pasaulinis atšilimas rūpinasi, kad bent Lietuvoje jie tai gali daryti vis rečiau.

Per dešimt šių metų mėnesių ugniagesiams gelbėtojams 358 kartus teko dirbti vandenyje ir ant ledo. Šių darbų metu jie ištraukė 97 skenduolius (pernai - 110), iš jų 3 vaikus (3), bei išgelbėjo 36 gyventojus (17).

O kur dar daugybė nelaimėlių, kurie, neatlaikius plonam ledui, iš ledinio vandens išsikapanojo patys ar buvo išgelbėti šalia žvejojusių kolegų. Galima neabejoti, kad nelaimių būtų kur kas daugiau, jei ne dėl karantino praėjusią žiemą apribotas judėjimas šalies viduje.

Pačioje praėjusios žiemos pabaigoje tragiškai nelaimei Kuršių mariose neleido įvykti Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pareigūnai. Paskutinėmis vasario dienomis ties Kairių kariniu poligonu, apie pusantro kilometro nuo kranto, tirpstantis ledas neatlaikė poledinės žūklės mėgėjo. Jis įlūžo ir ėmė skęsti.

Pagalbos šauksmą išgirdę kiti žvejai iškvietė ugniagesius. Šie suspėjo pačiu laiku. Operatyviai, bėgdami, ledu nusigavo iki nelaimėlio ir jį sėkmingai ištraukė iš vandens. Ant gelbėjimo rogių paguldytas 61 metų vyras partemptas į krantą ir perduotas jo jau laukusiems greitosios medicininės pagalbos brigados medikams.

Išsilaikyti virš vandens apie 40 minučių žvejui padėjo smaigai. Tai buvo jau ketvirtas tą mėnesį įlūžęs ir išgelbėtas žmogus.

Šių metų vasario viduryje patikrinę ant Kuršių marių Malkų įlankos ir Danės upės ledo susėdusį 231 poledinės žūklės mėgėją, Klaipėdos policininkai nubaudė 12 specialių smaigų neturėjusių vyrų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder