Plastikos chirurgas apie 3 baimes planuojant plastinę operaciją – įvertinti reikia ne tik norą būti gražesniais
Tačiau nepriklausomai nuo to, ar tikslas yra funkcinis, ar estetinis – dominuoja 3 pagrindinės baimės, susijusios su rizika ir galutiniu rezultatu. „Nordclinic“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Andrius Pajėda atkreipė dėmesį, ką būtina žinoti ir įvertinti mąstantiems apie operaciją.
Išskyrė du pacientų tipus – vienam iš jų apsispręsti kur kas lengviau
Funkcinės ir grožio procedūros turi skirtingus tikslus, o pacientai – savitas vizijas ir pasiryžimą operacijai.
Pasak plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo Andriaus Pajėdos, numetus daug svorio ir turint kabantį pilvą sudėtinga atlikti kasdienius darbus, funkcijas, komfortiškai judėti, kompleksuojama nusirengti paplūdimyje.
Kasdien kenčiant didžiulį fizinį ir emocinį diskomfortą persipildo kantrybės taurė, žmonės kreipiasi dėl plastinės operacijos jau apsisprendę, įvertinę rizikas, nes nebegali kentėti.
Kita grupė pacientų yra ieškantys procedūrų, galimybių pasitobulinti, tačiau nežinantys, ko tiksliai nori. Pavyzdžiui, nepatinka nosis, tiesiog norėtų, kad ji būtų kitokia. Nežinant tikslo, operaciją atlikti netikslinga ir rizikinga, nes būtų nusivylimas – kam to reikėjo?
Kartais „meškos paslaugą“ atlieka forumai, diskusijos, kur asmenine patirtimi dalijasi kiti žmonės.
Tai iškreipia realybę, nes kiekviena situacija, tikslai ir būdai, kaip pasiekti norimą rezultatą yra skirtingi, todėl pirmas svarbiausias dalykas turėtų būti suformuluoti tikslius klausimus, baimes ir pasitarti su specialistu.
Dėl ko labiausiai nerimaujama prieš plastinę operaciją?
- Operacija iškreips bruožus
Ši baimė yra itin dažna, kai atliekamos veido atjauninimo plastinės operacijos. Tai suprantama, juk veidas yra jautri, matoma sritis, todėl svarbu pažymėti, kad tokios operacijos skirtos ne tam, kad veidas taptų neatpažįstamas, o atrodytų labiau pailsėjęs, atjaunėjęs.
Vieno braižo, tipo, gydytojo A. Pajėdos teigimu, pagal kurį chirurgai atlieka operacijas – nėra, todėl mitas, kad kiekvienas chirurgas atlieka operacijas pagal vieną šabloną. Itin svarbu vadovautis ne tik internete matomais darbų pavyzdžiais, bet ir realiu situacijos įvertinimu priklausomai nuo lūkesčių.
- Vizija nebūtinai atitiks realų rezultatą
Dar viena dažna baimė yra tai, kad vizija, kurią susikūrėme, nebūtinai atitiks realybę.
Pavyzdžiui, jei naudojamas argumentas apie implantus, kad draugė turi tokio dydžio, pacientė norėtų tokio paties - šio lūkesčio nebūtinai pavyks įgyvendinti, nes žmonės yra skirtingi, turi skirtingas proporcijas, dydžius, ūgį, krūtinės ląstą, odos elastingumą, jiems turi būti taikomas individualus gydymas ar operacija.
Tačiau nereikėtų baimintis, jei neįmanoma įgyvendinti būtent šio lūkesčio, svarbiausia išsiaiškinti, koks rezultatas tiktų – kad būtų pagrįstas, galbūt kuklesnis rezultatas, bet ilgalaikis, nekeliantis streso.
Pats svarbiausias dalykas yra atvirumas, kad būtų galimybė suprasti poreikius ir gyvenimo aplinkybes, juk žmogus geriausiai žino savo kūną.
- Skausmo ir komplikacijų tikimybės baimė
„Tai labai natūralios baimės, juk žmogus, kuris nebijo, nėra pilnai pasvėręs rizikų. Todėl labai svarbu įvertinti šias baimes su gydytoju ir pasikalbėti apie gyvenimo būdą, nes komplikacijų riziką didina rūkymas, gretutinės ligos.
Rizikų visiškai panaikinti neįmanoma, nes operacijų metu išlieka infekcijos, rando rizika, mūsų tikslas konsultacijos metu ir kalbantis apie procedūras, pasikalbėti apie galimas komplikacijas ir maksimaliai sumažinti jų tikimybę“, – sakė plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Andrius Pajėda.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad rūkymas ypač kenksmingas, kai atliekama veido pakėlimo operacija, todėl 4-6 savaitės prieš operaciją reikia mesti rūkyti, kad rizikos susilygintų su bendra populiacija.
Moteris dažnai neramina klausimas, ar po krūtų korekcijos bus galima maitinti kūdikį. Pasak gydytojo A. Pajėdos, moteris gali maitinti, tačiau svarbu įvertinti minimalią komplikacijų tikimybę, ar dedant implantą nėra pažeidžiamas spenelio ir liaukos vientisumas arba neprasideda infekcija. Jei moteriai neramu, reikėtų luktelti, kol visi vaikučiai bus pažindyti ir tada daryti operaciją.
Po sėdmenų didinimo operacijos visuomet yra baimė, kad sėdmenys gali atrodyti nenatūraliai arba kamuos kojos tirpimas dėl užspausto nervo.
Svarbu žinoti, kad jei moteris liekna, daug sportuojanti, sėdmenų pakėlimo operacija yra rizikinga, nes implantas gali pakeisti formą. Kitu atveju reikia įvertinti individualią situaciją - ši operacija vis labiau populiarėja ir yra saugi.
Atliekant veido pakėlimo operacijas moterys baiminasi gijimo laikotarpio. Pasak gydytojo A. Pajėdos, tai natūralus etapas, kai pirmąsias kelias savaites patiriamas stresas dėl mėlynių, tačiau tinimas greitai praeina, o tuomet džiugina ir rezultatas.
Svarbu ne tik įvertinti rizikas, bet ir pasirūpinti prevencija
Net ir įvertinus lūkesčius ir baimes, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Andrius Pajėda atkreipia dėmesį, kad prevencija yra itin svarbus dalykas, kuriuo būtina pasirūpinti planuojant operaciją.
Chirurgija turi tam tikras rizikas ir gali būti netikėtų organizmo reakcijų, tad reikėtų galvoti apie scenarijus, kas bus, jei bus blogai, ar gydytojas, klinika mane priims, kad suteiktų pagalbą?
Ar padės išspręsti bėdas, nes tos problemos 99.99 proc. atvejų išsprendžiamos, tačiau reikalinga reakcija. „Jei operacija daryta kitoje šalyje, yra sudėtinga, net ir kitas miestas gali sukelti rūpesčių, tad reikia įvertinti aplinkybes, pagalvoti, ar žmogus jaučiasi saugus, jei įvyktų netikėta reakcija?
Taip pat ir apie keliones į kitas šalis po operacijos – svarbu apgalvoti, ar ten bus prieinama medicininė priežiūra. Būtina galvoti apie prevenciją, saugumą, o apie baimes atvirai pasikalbėti su gydytoju. Tuomet bus išvengta ir komplikacijų, ir įgyvendinti lūkesčiai bei svajonės“, – sakė gydytojas A. Pajėda.
Rašyti komentarą