Probacijos tarnyba – ne tik priežiūra, bet ir pagalba

(1)

Kretingoje veikia Lietuvos probacijos tarnybos Klaipėdos regiono skyrius, kuris vykdo nuteistųjų priežiūrą laisvėje – kontroliuoja jų elgesį bausmės laikotarpiu. Be nuteistųjų priežiūros ir kontrolės, ši tarnyba vykdo ir nuteistųjų resocializaciją – elgesį keičiančiomis programomis siekia keisti nusikaltusių asmenų mąstymą ir elgesį, motyvuodami daugiau nenusikalsti, o gyvenimo tikslų siekti teisėtais būdais ir priemonėmis.

Netampa našta valstybei

„Vasario 11-ąją yra minima bausmių vykdymo sistemos pareigūnų profesinė šventė, todėl ta proga siekiame atkreipti visuomenės dėmesį į šios profesijos atstovų sudėtingą ir atsakingą kasdieninį darbą“, – kalbėjo Lietuvos probacijos tarnybos Klaipėdos regiono skyriaus vyriausioji specialistė Živilė Budginienė.

Probacijos veikla yra tiesiogiai susijusi su bausmei keliamų tikslų įgyvendinimu, todėl pagrindinė probacijos pareigūnų funkcija – tinkamai įvykdyti teismo skirtą nuosprendį, kad būtų pasiekti bausmės tikslai – žmogus suprastų savo veiksmų pasekmes ir ateityje nedarytų nusikaltimų.

„Probacija – tai antra galimybė asmeniui: liekant laisvėje, keisti savo gyvenimo būdą, elgesį ir daugiau nebenusikalsti. Be to, neizoliavus asmens, jis netampa našta valstybei ir nepraranda socialinių ryšių“, – paaiškino Ž. Budginienė.

Jei nusikaltusiam asmeniui nebuvo paskirtas realus laisvės atėmimas, o skirta alternatyvi laisvės atėmimui bausmė, tai dar nereiškia, kad, išėjęs iš teismo salės, jis galės elgtis, kaip nori. „Teismo paskirtą laiką toks asmuo bus prižiūrimas ir stebimas probacijos pareigūnų“, – įvardino vyriausioji specialistė.

Kretingos rajone per metus buvo prižiūrima daugiau negu pusantro šimto asmenų – 156. „Lyginant prižiūrimų asmenų skaičių nuo 2018 metų, galime pasidžiaugti, kad šis skaičius mažėja. Tais metais priežiūrą vykdėme 274 asmenims“, – palygino Ž. Budginienė.

Šiuo metu probacijos pareigūnų priežiūroje yra apie 60 Kretingos rajono gyventojų. Iš jų – 11 asmenų, kuriems paskirta intensyvi priežiūra, ir jų buvimo vieta stebima elektroninėmis stebėjimo priemonėmis.

Į probacijos pareigūnų priežiūrą paprastai patenka asmenys, teisme išgirdę sprendimus dėl padarytų nusikalstamų veikų, tokių, kaip: vagystės, smurto atvejai, tarp jų ir smurtas artimoje aplinkoje, vairavimas pavartojus alkoholio, viešosios tvarkos pažeidimai, finansiniai nusikaltimai.

Vairuoja neblaivūs

Kai asmenys vairuoja neblaivūs ir alkoholio matuoklis užfiksuoja daugiau negu 1,5 promilės, jiems taikoma baudžiamojo poveikio priemonė – draudimas naudotis specialia teise vairuoti transporto priemones.

Šie vairuotojai taip pat patenka į Probacijos tarnybos priežiūrą ir yra stebimi, kad per teismo jiems paskirtą laikotarpį nesėstų už vairo, priešingu atveju jų gali laukti griežtesnės teisinės pasekmės už šio draudimo nesilaikymą.

Šiuo metu tokių asmenų įskaitoje yra 115, tarp jų – 8 moterys. „Per pastaruosius kelerius metus šis skaičius išlieka stabilus. Pastebėjome, kad tokių vairuotojų amžius jaunėja, vis labiau nevengia vairuoti ir neblaivios moterys“, – pokyčius apibendrino pareigūnė.

Dėmesys – smurtavusiems

„Turbūt esame viena nedaugelio tarnybų Lietuvoje, kuri dirba ne su smurto aukomis, o su pačiais smurtautojais“, – kad didelis dėmesys Probacijos tarnyboje yra skiriamas asmenims, smurtavusiems artimoje aplinkoje, sakė Ž. Budginienė.

Jie sudaro beveik trečdalį visų įskaitoje esančių asmenų. Vis dėlto per pastaruosius dvejus metus smurtavusiųjų artimoje aplinkoje skaičius mažėja, lyginant su 2018–2020 metais.

„Esame įsitikinę, kad šio skaičiaus mažėjimą lemia mūsų įstaigoje vedamos elgesio pataisos programos, per kurias didelis dėmesys skiriamas teisės pažeidėjų motyvavimui keisti savo probleminį, smurtinį elgesį“, – teigė Ž. Budginienė.

Įvykdę smurtinį teisės pažeidimą artimoje aplinkoje asmenys gali būti nuteisti arba atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės, paskiriant baudžiamojo poveikio priemonę – dalyvavimą smurtinį elgesį keičiančiose programose.

Probacijos tarnybos specialistams įvertinus jų motyvaciją, teisės pažeidimo pobūdį ar pakartotinio nusikaltimo padarymo riziką, turimus smurtinio elgesio keitimo programų resursus ir teismo sprendimo dalyvauti smurtinį elgesį keičiančiose programose trukmę, jie yra nukreipiami dalyvauti atitinkamoje smurtinio elgesio keitimo programoje.

Lietuvos probacijos tarnybos Klaipėdos regiono skyriuje asmenims, smurtavusiems artimoje aplinkoje, vedamos tokios elgesio pataisos programos: motyvacinė elgesio pataisos programa „Elgesys–Pokalbis–Pasikeitimas“, bihevioristinė-kognityvinė elgesio pataisos programa „Tik tu ir aš“ ir intervencinė programa smurtavusiems šeimoje.

Elgesį keičiančių programų užsiėmimus veda probacijos tarnybos resocializacijos pareigūnai, psichologas, socialiniai partneriai ir savanoriai asmenys.

„Esant poreikiui mūsų tarnyba teikia socialinę, psichologinę pagalbą ir nukentėjusiems nuo smurto asmenims, – atkreipė dėmesį Ž. Budginienė. – Programos tikrai veiksmingos.

Tai rodo pakartotinai nusikaltusių už analogiškas veikas ir sugrįžtančių į Probacijos tarnybos įskaitą asmenų mažėjantys skaičiai. Iš visų smurtavusių artimoje aplinkoje tik apie 15 proc. jų sugrįžta dėl panašios veikos padarymo.“

Problema – priklausomybė nuo alkoholio

Didžiausia prasikaltusių asmenų problema, dėl ko jie įvykdo nusikaltimus – priklausomybė nuo alkoholio. Spręsdami tokių žmonių problemas probacijos pareigūnai, bendradarbiaudami su Visuomenės sveikatos biuru, į pagalbą pasitelkia priklausomybės konsultantą, turintieji priklausomybių taip pat yra siunčiami į Psichikos sveikatos centrą, Priklausomybės ligų centrą, bendradarbiaujama ir su įvairiais reabilitacijos centrais.

Programa „Tik tu ir aš” – pirmoji smurtinį elgesį keičianti programa, kuri Lietuvoje buvo taikoma darbe su asmenimis, smurtavusiais artimoje aplinkoje. Programa yra individuali. Jos pagrindas yra kognityvinio elgesio terapija.

Ši programa skirta asmenims, kurie yra motyvuoti keisti savo probleminį elgesį ir reikalauja didelio paties teisės pažeidėjo įsitraukimo. „Tai yra sunkus darbas, apimantis mokymąsi, įgūdžių lavinimą ir praktikavimą, namų darbus“, – tikino Ž. Budginienė.

Dar viena programa, vedama Probacijos tarnyboje, – intervencinė programa smurtaujantiems šeimoje. Per užsiėmimus analizuojamos smurto formos, atliekamos smurtinio elgesio atvejo teorinės analizės, mokomasi atpažinti smurtinį elgesį sukeliančius dirgiklius, ugdomi pykčio kontrolės įgūdžiai, mokomasi konstruktyviai reikšti jausmus.

„Probacijos pareigūnai vienareikšmiškai atlieka didelį ir svarbų, deja, ne visada matomą darbą ir taip prisideda prie visuomenės saugumo. Nes keičiant nusikaltusiųjų probleminį elgesį, ir visuomenė apsaugoma nuo pakartotinių nusikalstamų veikų padarymo“, – apibendrino Ž. Budginienė.

Ne visiems probuojamiesiems pavyksta pasiekti pokyčių – kai kuriems būna per didelis iššūkis pakeisti savo įprastą gyvenimo būdą. Dėl to, užfiksavus pažeidimus, Probacijos tarnyba reaguoja ir kreipiasi į teismą dėl bausmės pakeitimo griežtesne bausme ar dėl pasiuntimo atlikti laisvės atėmimo bausmę.

„Kiekviena diena šiame darbe atneša kažką naujo – naujus iššūkius, naujas žinias, patirtį ir problemas. Daugybė skirtingų gyvenimų, iššūkių, kuriuos turime padėti įveikti savo prižiūrimiesiems, kad jie galėtų gyventi savo bendruomenėse, kaip visaverčiai nariai, susigrąžinę visuomenės pasitikėjimą.

Deja, šis kelias nėra lengvas, jame judama žingsnis po žingsnio, neretai su manipuliacijomis, nesėkmėmis, atkryčiais ir dažnai lėčiau negu norėtųsi. Šių dienų visuomenei reikia greitų rezultatų. Tačiau pokyčiui visada reikia daug laiko. Mūsų misija – kurti saugesnę visuomenę, padedant žmogui keistis“, – tikino Probacijos tarnyboje apie 19 metų dirbanti pareigūnė Ž. Budginienė.

---

Probacijos tarnyba vykdo probuojamųjų – asmenų, kuriems laisvės atėmimo bausmės vykdymas atidėtas ir lygtinai paleistų iš laisvės atėmimo vietų, asmenų, kuriems paskirta viešųjų darbų ir laisvės apribojimo bausmės, baudžiamojo ir auklėjamojo poveikio priemonės, – priežiūrą.

Pareigūnai taip pat vykdo intensyvią priežiūrą – nuteistojo buvimo vietos kontrolė elektroninėmis stebėjimo priemonėmis, kai uždedama apykojė.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder