Purpurinių dobilų šėlsmas: vieni mėgaujasi, kiti laukia derliaus

Važiuojant magistraliniu keliu nuo Kretingos Šiaulių link grožiu pavergia kiek akys užmato Kretingos prieigose liepsnojanti purpurinė dobilų jūra. 

Žmonės lipa iš automobilių, braido, gulasi, uosto, tarp žiedų pozuoja, fotografuojasi, vaizdais plačiai dalijasi viešojoje erdvėje. Kooperatyvo „Žemaitijos aruodai“ vadovo Vygando Kumpio „Pajūrio naujienos“ paklausė, kokius jausmus šios emocijos sukelia jam ir kooperatyvo ūkininkams, šiuos dobilus auginantiems? Ar nepyksta, nepatiria dėl to nuostolių?

– Kur kas daugiau džiaugsmo teikia tai, kad šie mūsų kooperatyvo nario pasėti purpuriniai dobilai puikiai laikosi sausringą pavasarį ir tikrai atliks savo technologinį bei agronominį darbą. Mačiau viešas malonias žmonių reakcijas. Smagu, kai pasėlis ne tik atlieka ūkinę funkciją, bet sukuria ir socialinę grąžą aplinkiniams.

Neneigsiu fakto, kad mėgėjai dobiluose nusifotografuoti daro žalą ūkininkui, todėl norėčiau jiems palinkėti džiaugtis tik akimis ir širdimi. Deja, žemės ūkis yra gamyba po atviru dangumi, ir ne nuo visų žalų galima apsidrausti ar apsitverti. Neįsivaizduoju, kokius medžiotojus reiktų sodinti į bokštelius, kad saugotų lauką ir tuos „fotomenininkus“ iš ten išbaidytų.

– Kiek ploto užima gražioji dobiliena?

– Šis, 40-ies hektarų, laukas turbūt tik labiausiai matomas, tačiau vien Kretingos rajone mūsų kooperatyvo nariai purpurinių dobilų yra pasėję daugiau negu 350 hektarų.

– Kada prasideda sėja ir kada laikas derlių nuimti?

– Savo nariams rekomenduojame purpurinius dobilus sėti nuėmus žieminių ar vasarinių varpinių javų derlių. Konkrečiai šis laukas yra apsėtas 2022 metų rugsėjo pradžioje, nukūlus vasarinių kviečių derlių. Dobilus kooperatyvo narys kuls sėklai, o padaugintas sėklas vėl parduos mūsų kooperatyvui, taigi nauda – dviguba. Ne vėliau kaip iki liepos 10 dienos kūlimo darbai turėtų būti pabaigti.

– Kokios veislės – ankstyvieji ar vėlyvieji – yra šie dobilai? Kokie jų skirtumai?

– Tai Čekijoje išvesta veislė „Signal“. Mūsų kooperatyvo „Žemaitijos aruodai“ kolektyvas per keletą metų išbandė įvairias purpurinių dobilų veisles, ir specialistų nuomonė vieninga: „Signal“ kol kas pasirodė geriausiai, nes stabiliai žiemoja, atlaikė ne vieną pavasarinę šalną, vienodai ankstyva, kaip ir kiti purpuriniai dobilai, o ir akiai atrodo miela.

– Kokiems tikslams auginami dobilai ir kodėl būtent purpuriniai, o ne baltieji?

– Kooperatyvo narių valdose auginami ir kitų spalvų dobilai, visi jie turi savo teigiamų ir neigiamų savybių. Purpuriniai dobilai, be estetikos, idealiai tinka tarpiniams pasėliams ruošiantis žiemai, gerokai pailginant kombainų kūlimo sezoną ir žieminių pasėlių sėjimo laiką. Taip pat jie tausoja dirvos drėgmę, fiksuoja daug gamtinio azoto, pagerina dirvos struktūrą ir padeda ūkiams atitikti naująsias Europos Sąjungos Žalinimo direktyvas.

– Kuo purpuriniai pranašesni už mums įprastus raudonuosius ir baltuosius?

– Kaip sakiau, jie nukuliami iki liepos 10-osios, t.y. net anksčiau negu žieminiai miežiai ar žieminiai rapsai, nereikia šienauti pirmosios žolės, sėklos stambesnės negu kitų veislių dobilų, yra vienmečiai.

– Kam jūsų bendrovė parduoda dobilų sėklas? Ar jos brangios? Ar auginti purpurinius dobilus tinka bitininkams?

– Žemės ūkio kooperatyvas „Žemaitijos aruodai“ sertifikuotomis žolių ir dobilų sėklomis pirmiausia aprūpina kooperatyvo narius, likusią produkciją parduoda vakarų Europos sėklų didmeniniams prekeiviams pagal jų pateiktas pirkimo specifikacijas. Kaina svyruoja, tačiau bent pastaruosius porą sezonų yra daug mažesnė nei baltųjų ar raudonųjų dobilų. Kiek pastebime, bitės šiuos augalus tikrai mėgsta.

– Ar neįnoringa ši kultūra? Nebijo šalčio, sausros, lietaus pertekliaus? Kiek ir kokios priežiūros jai reikia? Kokiomis trąšomis tręšti?

– Dobilai nereikalauja ypatingos priežiūros. Kaip pastarosiomis dienomis matome, su sausra ir šalnomis tvarkosi puikiai. Nors ankstesniais metais yra buvę, kad dalį žiedynų pažeidė vėlyvos pavasarinės šalnos, tai atsiliepė derliaus iš hektaro kiekiui.

– Kokio derlingumo tikitės šiemet?

– Ten, kur nenubraidys gamtos mylėtojai, galima būtų galvoti apie 600–700 kg/ha. Pernai dalį laukų buvo pažeidusi pavasarinė šalna, todėl iš pažeistų laukų byrėjo apie 300 kg/ha.

– Kelintus metus jūsų kooperatyvo nariai augina purpurinius dobilus?

– Įvairius dobilus kooperatyvo nariai augina nuo 2007 metų, taigi kolektyvinės patirties turime nemažai. O būtent purpurinius kuls trečius metus.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder