Rinkimai įsibėgėja, aktyvumas auga, rinkėjų eilės banguoja

(3)

Antradienį prasidėjus išankstiniam balsavimui LR prezidento rinkimuose ir referendume dėl dvigubos pilietybės šalies piliečiai balsuoja ženkliai aktyviau nei balsavo iš anksto 2019 metų prezidento rinkimuose. Klaipėdoje rinkėjams Savivaldybės patalpose gali tekti net truputį palaukti eilėje, ypač jei atvyks balsuoti pietų metu.

Klaipėdos miesto apygardos rinkimų komisijos pirmininkas Viktoras Greičius kruopščiai suskaičiuoja kiekvieną balsuoti atvykstantį rinkėją.

Vien per pirmąją dieną į Klaipėdos savivaldybės administracijos pastatą (Liepų g. 11) išreikšti savo pilietinę valią atvyko 1 744 rinkėjai.

„Daugiausia tai kitų savivaldybių gyventojai. Jaunimas dažniausia klausia, ar gali balsuoti, jei yra registruotas kitoje savivaldybėje“, - sako V. Greičius ir primena, kad balsuoti gali visi šalies piliečiai bet kurioje apylinkėje, pakanka turėti tik asmens tapatybės kortelę ar pasą.

Tradiciškai balsuoti atėjusiems jauniems, neseniai metų sulaukusiems, rinkėjams, kuriems šie rinkimai yra pirmieji, rinkimų komisijos nariai įteikia LR Konstitucijos egzempliorių.

Balsuoja aktyviau

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, pirmąją išankstinio balsavimo dieną Respublikos prezidento rinkimuose ir referendume dėl pilietybės išsaugojimo iš viso balsavo daugiau kaip 40,6 tūkstančio rinkėjų. Tai yra 1,7 procento nuo bendro visų rinkėjų skaičiaus.

Prieš penkerius metus, 2019 m., vykusiuose Respublikos prezidento rinkimuose pirmąją balsavimo iš anksto dieną balsavo beveik 17 tūkst. rinkėjų (rinkėjų aktyvumas - 0,7 proc.).

Pirmąją išankstinio balsavimo dieną aktyviausi buvo Neringos savivaldybės gyventojai. Antradienį jau balsavo beveik 8 proc. iš 4 600 rinkėjų sąrašuose esančių kurorto gyventojų.

Klaipėdos mieste sąrašuose yra 120,1 tūkst. rinkėjų. Tai 7,4 tūkstančiais mažiau nei 2019 metais vykusių rinkimų metu, kai uostamiestyje buvo 127,4 tūkst. rinkėjų.

Tačiau dauguma rinkėjų toli neišvyko ir persikėlė gyventi į Klaipėdos rajoną, nes rajone per penkerius metus rinkėjų skaičius padidėjo 6,3 tūkst. - nuo 46,8 tūkst. iki 53,1 tūkst.

Klaipėdos rajono gyventojai pirmąją dieną balsavo aktyviau nei miesto. Pirmąją dieną rajone rinkėjų aktyvumas siekė 1,38 proc. (738 rinkėjai), Klaipėdoje - 1,24 proc. (1 494 rinkėjai).

Lyginat su 2019 metų prezidento rinkimais, aktyvumas ženklai didesnis, nes tuomet pirmąją dieną balsuoti atėjo tik 0,72 proc. klaipėdiečių ir 0,65 proc. Klaipėdos rajono rinkėjų.

Eilė juda greitai

Pasak V. Greičiaus, trečiadienį Klaipėdoje atvykstančių balsuoti srautas dar labiau padidėjo. Ypač ryte, kai balsuojančiųjų buvo net 5 kartus daugiau nei antradienio rytą.

„Gyvename prie jūros, eilės kaip bangos - ateina ir nuslūgsta, juda greitai“, - į kausimą, ar rinkėjams tenka palaukti eilėje, atsako Viktoras Greičius.

Jis patvirtina, kad tradiciškai rinkėjų srautai yra didesni tuomet, kai darbovietėse prasideda pietų metas. Tačiau sako, kad komisija su darbu susitvarko, o jei reikėtų pagalbos, tai yra pasiruošę ir papildomai komisijos narių iš miesto apylinkių.

O štai Klaipėdos rajono rinkimų apygardos komisijos pirmininkas Zigmas Bitinas sako, kad jei Klaipėdoje susidarytų eilės, rinkėjai gali atvykti į Gargžduose savivaldybės administracijos pastate įsikūrusią išankstinio balsavimo apylinkę.

„Tokia situacija buvo per pernai vykusius savivaldos rinkimus, kelios dešimtys rinkėjų tikrai buvo atvykę iš Klaipėdos balsuoti pas mus“, - prisimena jau tris dešimtmečius Klaipėdos rajone rinkimus organizuojantis Z. Bitinas.

Jis šypsosi, kad tuomet žmonės iš Klaipėdos nuvažiuodavo į Gargždus, balsuodavo, grįždavo į Klaipėdą, o ten eilė buvo tik įpusėjusi.

Padėti Klaipėdai, jei prireiktų, Gargždai nusiteikę ir šiemet. Pirmomis dienomis rinkėjų srautas Gargžduose nebuvo labai didelis. Antradienį balsavo - 489, trečiadienį buvo tikimasi iki 700 rinkėjų.

Z. Bitinas taip pat pastebi, kad ne visi rinkėjai išankstiniame balsavime ima referendumo dėl dvigubos pilietybės balsavimo biuletenį, anot jo, „pirmąją dieną tokių buvo gal 3“.

Ketvirtadienis yra paskutinė išankstinio balsavimo diena. Rinkimų apygardos dirba nuo 7 iki 20 val.

Jei prezidento rinkimai vyktų šiandien, už ką balsuotumėte?

 • Gitanas Nausėda 27 %
 • Ignas Vėgėlė 17 %
 • Ingrida Šimonytė 15 %
 • Eduardas Vaitkus 13 %
 • Remigijus Žemaitaitis 11 %
 • Giedrimas Jeglinskas 3 %
 • Dainius Žalimas 3 %
 • Andrius Mazuronis 2 %
 • Savo kandidato nematau / man neaktualu 9 %

Šaltinis: Portalo www.ve.lt balsavimas. Gegužės 8 d. (3 900 balsų).

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

 • HTML žymės neleidžiamos.
 • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder