Naujas Seimas ketina užbaigti pirmąją savo sesiją

Seimo nesužavėjo 13-osios pensijos senjorams iniciatyva

Seimas atmetė iniciatyvą senyvo amžiaus žmonėms kartą per metus periodiškai mokėti vienkartinę išmoką. 13-oji pensija neįveikė pateikimo stadijos ir buvo atmesta.

Už tai numatantį Periodinės solidarumo išmokos įstatymo projektą, kurį ketvirtadienį Seimui per opozicinę darbotvarkę pateikė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė Rimantė Šalaševičiūtė, po pateikimo balsavo 32 Seimo nariai, prieš 29, susilaikė 18 parlamentarų.

Ši išmoka, kuri vadinama 13-ąją pensija, būtų skirta asmenims, kurių pajamos yra mažesnės už vidutinę socialinio draudimo senatvės pensiją ir kurių pajamos didėja mažiausiai net ir gaunant kompensacijas.

Kritiškai šią idėją įvertino premjerė Ingrida Šimonytė.

"Ilgalaikis sprendimas yra  indeksuoti pačius pensijų dydžius, o ne versti žmones visus metus kaip Kalėdų stebuklo laukti dar kažkokio trylikto mokėjimo.

Kai keitėme pensijų skaičiavimo formulę tam, kad mažiausios pensijos būtų pakeltos gerokai labiau, kad tos grindys būtų gerokai padidintos, buvo labai daug kritikos, bet Seimas vis dėlto priėmė, tai labai gerai. 

Tiems žmonėms, kurie neprikaupė pakankamo stažo, pensijos padidėjo labiau negu būtų padidėjusios dėl  indeksavimo", - Seimo posėdyje sakė Vyriausybės  vadovė I. Šimonytė.

Premjerė domėjosi, iš kur valstybės biudžete atsirastų pinigų šitoms išmokoms mokėti? Atsakydama į tai, kad R. Šalaševičiūtė sakė, kad tai priklausytų nuo Vyriausybės valios.

"Manau, kad Vyriausybės - dabartinė,  kaip ir anksčiau buvusios, jeigu pripažindavo, kad to reikia, lėšų surasdavo", - pastebėjo R. Šalaševičiūtė.

Nepritarti projektui kvietė Seimo Socialinių reikalų  ir darbo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.

"Kryptis yra, matyt, ne didinti išmokų įvairovės, komplikuojant sistemą ir administravimą. Manau, kad tvariau yra orientuotis į periodines išmokas, tvirtas, indeksuojamas pensijas, sparčiau indeksuojamas pensijas, o ne smulkintis, trupinti  gerovės pamėtymus vienkartinėmis atskiromis progomis",-  sakė M. Lingė.

Projekto autorė siūlė, kad  visiems socialinio draudimo senatvės pensijos gavėjams kartą per metus būtų išmokamas vienkartinis senatvės pensijos bendrosios dalies dydis.

Šalpos senatvės pensijos gavėjams kartą per metus būtų išmokama šalpos senatvės pensijos dydžio išmoka. Ši išmoka būtų išmokama einamųjų metų lapkričio mėnesį iki 20 d.

Pasak „valstiečių“, ši data pasirenkama dėl to, kad, prasidėjus šildymo sezonui ir artėjant vienai iš svarbiausių metų švenčių – Šv. Kalėdoms, gyventojų išlaidos įprastai didėja.

Projekto autorių duomenimis, vienkartinės išmokos (13-osios ir 14-osios pensijos) yra mokamos Italijoje, Lenkijoje, Portugalijoje, Vengrijoje.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder