Sveikas senėjimas

Senjorų geriausias draugas ne tik „Sodra“

Įvairūs mokslininkai, psichologai, politikai, žurnalistai daug dėmesio skiria jaunimo temai. Šiandieninėje viešojoje erdvėje labai dažnai girdime naratyvą apie tai, kaip sekasi jaunam žmogui, kokia jo psichinė sveikata, kokios jo galimybės mokytis, studijuoti ar dirbti. Kaip jaunam žmogui būti sėkmingam, kaip sukurti šeimą, auginti vaikus. Šiomis temomis, atlikta daug tyrimų, parašyta šūsnis publikacijų.

Apie kitą ne mažiau svarbią socialinę grupę, vyresnio amžiaus žmones, viešai diskutuojama kur kas mažiau. Šios visuomenės grupės gyvenimas, problemos ir džiaugsmai vis dar lindi savotiškame šešėlyje. Pas mus vis dar stereotipiškai dominuoja televizinės vienišų senolių graudžios istorijos, tradiciškai galvojama, kad vienintelė institucija, kuri rūpinasi senatvės vargais, yra valstybinė „Sodra“. Be jokios abejonės, vargstančių senolių, kenčiančių nuo nepritekliaus, vienatvės ar ligų, pas mus yra nemažai. Tačiau tai neatspindi visumos.

Senjorų gyvenimas, domėjimasis ir pomėgių laukas yra gerokai išsiplėtęs. Šiuolaikiniai senjorai, turi kur kas platesnes saviraiškos ir užimtumo galimybes. Vis daugiau senjorų buriasi į laisvalaikio ir visuomeninės veiklos organizacijas. Daug stiprių nevyriausybinių organizacijų vykdo projektinę veiklą, kuri skirta senjorų socialinei veiklai, paramai, jų švietimui, sveikatingumui, kultūriniam gyvenimui puoselėti. Lietuvoje veikia ir sėkmingai įsitvirtino vyresnio amžiaus žmonių švietimo ir savišvietos įstaigos. Visai nesenai VE.lt rašė apie Trečiojo amžiaus universiteto veiklą, Klaipėdos mieste ir kalbino jo vadovę Birutę Petraitienę.

O kaip su Klaipėdos senjorais sąveikauja valstybinis sektorius bei savivaldybės organizacijos? Kokią veiklą jos vykdo, kokie senjorų užimtumo projektai vyksta mieste? Apie vieną iš jų kalbamės su Klaipėdos sveikatos biuro Socialinio recepto koordinatore Agne Lubyte.

Kaip sveikatos biuro veikla koreliuoja su Klaipėdos senjorais?

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras, kuris rūpinasi visų miestiečių sveikata ir gerove, taip pat stengiasi prisidėti ir prie miesto senjorų gerovės. Žvelgdami į Visuomenės sveikatos biuro veiklas matome, kad senjorų noras būti sveikesniems ir suvokimas, kaip tai svarbu, kasmet auga, o prie to neabejotinai prisideda šiais metais pradėta vykdyti Socialinio recepto iniciatyva.

Trumpai papasakokite, kaip gimė projekto idėja. Ar tokio pobūdžio užimtumas yra reikalingas Klaipėdos senjorams? Kokie jo tikslai?

Socialinio recepto iniciatyva Lietuvoje buvo pristatyta ir pradėta vykdyti remiantis užsienio šalių patirtimi. Sveikatos apsaugos ministerija kartu su Kultūros ministerija nusprendė įtraukti visuomenės sveikatos biurus, koordinuoti šią iniciatyvą. Taigi iniciatyva skirta senjorams nuo 65+, siekiant stiprinti jų psichologinę gerovę ir psichinę sveikatą. Dalyvavimas senjorų Socialinio recepto iniciatyvos veiklose, kurių metu kuriami socialiniai ryšiai, prisideda prie socialinės atskirties mažinimo, nerimo slopinimo, lėtinių ligų valdymo, geresnės psichologinės būklės, psichikos sveikatos. Tikslas yra didinti vyresnio amžiaus žmonių socialinę integraciją.

Papasakokite plačiau apie patį projektą, kada jis pradėtas, koks jo turinys, kiek senjorų dalyvauja projekte, kas jį finansuoja, su kokiais pagrindiniais iššūkiais susidūrėte jį įgyvendindami?

Socialinio recepto iniciatyva skirta senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems asmenims siekiant stiprinti jų psichologinę gerovę ir psichikos sveikatą per jų įtraukimą į ilgalaikes nemokamas kultūros, sveikatingumo, neformaliojo švietimo ar kitas bendruomenėje ir savivaldybėje prieinamas veiklas. Ji parengta remiantis Jungtinės Karalystės, Kanados, Norvegijos ir kitų užsienio šalių gerąja patirtimi. Nuo 2024 m. Sveikatos apsaugos ministerija skatina visus Lietuvos miestus prisidėti prie šio projekto. Pats Socialinio recepto iniciatyvos konceptas Klaipėdos mieste pradėtas organizuoti nuo vasario mėnesio, į veiklas senjorams buvo pasiūlyta įsitraukti nuo kovo. Kaip Socialinio recepto koordinatorė pradžioje turėjau susirasti savivaldybėje norinčių bendradarbiauti institucijų ir pasiūlyti nemokamų veiklų senjorams. Taip buvo sudaromas kasmėnesinis veiklų kalendorius. Pagal tvarkos aprašą senjoras turi į veiklas užsiregistruoti pateikdamas vardą, pavardę, nurodyti amžių ir pateikti kontaktinius duomenys, kuriais toliau koordinatorius galės su juo susisiekti. Registracija galima telefonu, elektroniniu paštu arba tinklalapyje pagalbasau.lt. Užsiregistravusius senjorus koordinatorius konsultuoja, teikia informacija apie veiklas, nukreipia ir padeda visais iškilusiais klausimais. Mano kaip koordinatorės patirtis būna įvairi, stengiuosi senjorams padėti susitvarkyti su bet kokiais iškilusiais sunkumais informuoti, kaip nuvykti į tam tikrą veiklą, parinkti veiklas jiems patogiu laiku, taip pat ne mažiau svarbi vieta, kad būtų lengvai pasiekiama. Ir ypač svarbu, kad kaip koordinatorė būčiau lengvai pasiekiama, kad senjorui nebūtų sunku kreipiantis ir registruojantis. Todėl būna, kad senjorus užregistruoja ir artimieji, jiems dėl to esu dėkinga. Šiandien turiu per 200 senjorų grupę. Vieni senjorai labai aktyvūs, kiti mažiau, dar kiti nori tik tam tikrų renginių. Todėl kaip koordinatorius stengiuosi prisitaikyti prie keliamų iššūkių ir ieškoti sprendimų, tinkamų abiem pusėms. Kol kas projektas nėra finansuojamas, bet noriu padėkoti Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešajai bibliotekai, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešajai bibliotekai, Lietuvos jūrų muziejui ir „Forum Cinemas“ komandai. Šios įstaigos prisideda prie Socialinio recepto iniciatyvos ir siūlo nemokamas veiklas senjorams Klaipėdos mieste. Taip pat laukiame, kad bus patvirtintos paraiškos ir bus skirtas finansavimas iš Kultūros ministerijos, taip tikimasi daugiau nemokamų veiklų. Šiandien pagrindinis iššūkis - trūksta finansavimo, o tai išties susiaurina ratą veiklų pasiūlos mieste. Taip pat norėtųsi daugiau tarpsektorinio bendradarbiavimo. Kad prisidėtų sveikatos priežiūros įstaigos, jei pastebi senjorą, kuris jaučia atskirtį, padėtų ar nukreiptų užsiregistruoti į Socialinio recepto iniciatyvą. Nes tik bendruomeniškumas ir bendradarbiavimas gali padėti mūsų senjorams nesijausti atskirtiems.

Jūsų nuomone, ar valstybė ir savivaldybių įstaigos skiria pakankamai dėmesio vyresnio amžiaus žmonėms?

Kalbant paprastai, veiklų, renginių mieste yra nemažai, tačiau daugelis jų yra mokami ir ne visiems prieinami. Tad tikrai trūksta nemokamų renginių senjorams mieste, ir kalba eina apie renginius, kurie būtų įdomūs, patrauklūs ir jiems aktualūs. Manau, turėtų būti daugiau atsižvelgta į senjorų poreikius. Kol kas dirbdama su Socialinio recepto iniciatyva tik kelis mėnesius turiu tokias pastabas: iš valstybės trūksta informuotumo apie šią iniciatyvą savivaldybėms, taip pat trūksta tarpsektorinio bendradarbiavimo tarp savivaldybėje esančių institucijų.

Ko, jūsų manymu, labiausiai trūksta Klaipėdos senjorams?

Manau, veiklų, renginių, kurie būtų nemokami, lengvai jiems pasiekiami ir kad visa tai būtų pritaikyta jų amžiaus grupei. Pastebėjau, kad senjorai labai norėtų nemokamų koncertų, kino seansų. Nes jiems labai svarbu tas rūpestis, kai tai yra skirta būtent jiems.

Kokie jūsų veiklos ateities planai?

Su Socialinio recepto iniciatyva įtraukti kuo daugiau senjorų, ypač tos grupės senjorus, kurie yra socialiai mažiau aktyvūs. Žinau, kad tokių senjorų yra nemažai, kad kartais jie bijo kreiptis ar nueiti į vieną ar kitą veiklą. Gėdijasi, kad galbūt kažkas nepavyks. Taip pat didinti tarpsektorinį bendradarbiavimą tarp institucijų sveikatos, kultūros srityse. Nes norisi kuo daugiau pasiūlyti nemokamų, įdomių veiklų senjorams.

Ko palinkėtumėt Klaipėdos senjorams?

Senjorams noriu palinkėti nepabijoti kreiptis pagalbos, įsitraukti į iniciatyvą ir tiesiog patirti smagių akimirkų, išmokti naujų įgūdžių ir stiprinti savo sveikatą.

VE.lt Dėkoja jums už pokalbį, linki stiprybės ir neišsenkančio entuziazmo. Jūsų darbas su senjorais yra neįkainojamas ir nepaprastai reikšmingas. Jis keičia gyvenimus ir sukuria geresnę kasdienybę mūsų senjorams. Ačiū jums už viską, ką darote!

Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuras kviečia senjorus aktyviam laiko praleidimui

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder