Apie tai žino tik nedaugelis: kaip pavasarį nuskinti remontantines avietes, kad užaugtų du derliai

(1)

Papasakosime, kaip ir kada pavasarį genėti remontantines avietes - trys būdai skirtingam derliui gauti.

Remontantinės avietės kasmet tampa vis populiaresnės. Kas tai per rūšis, kokie jos pranašumai, palyginti su įprastomis uogomis, taip pat kaip tinkamai genėti remontantines avietes pavasarį, kad galėtumėte surinkti du derlius. 

Kas yra remontantinė avietė

Pavadinimas kilęs iš prancūziško žodžio „repaire", kuris verčiamas kaip „pataisyti", „papildyti".

Remontantinės avietės - tai grupė aviečių veislių, kurios duoda vaisių ne tik ant dvimečių ūglių (kaip įprastos avietės), bet ir ant vienmečių.

Tai reiškia, kad iš tikrųjų gali nuolat duoti vaisių ir duoti du derlius per sezoną - vasarą ir rudenį. Tiesa, dėl vasaros derliaus rudeninis derlius būna ne toks gausus, tačiau tai galima ištaisyti pavasariniu genėjimu.

Be derliaus, remontantinės avietės turi daug kitų privalumų:

didelės uogos, tankesnės, todėl jos nesiraukšlėja taip stipriai kaip paprastos avietės ir transportavimo metu išlaiko savo formą;

puikus skonis, tačiau tai gali priklausyti nuo klimato ir oro sąlygų: kuo daugiau saulės, tuo avietės saldesnės;

uogose nėra kenkėjų - vėlyvesnis derlius padeda išvengti aviečių rauplių, aviečių vabalų ir stiebinių musių antplūdžio;

ligų nebuvimas - dėl tokių aviečių priežiūros ypatumų (norint gauti vieną derlių rudenį, jos visiškai nukerpamos), jos nespėja niekuo užsikrėsti;

genėjimo paprastumas - jei nėra užduoties gauti du derlius, visi ūgliai paprasčiausiai nupjaunami po „nuliu".

Tačiau, kaip minėta anksčiau, remontantinės avietės gali duoti du gerus derlius. Norint tai padaryti, pavasarį jas reikia genėti šiek tiek kitaip.

Remontantinės avietės - genėjimas pavasarį

Yra trys būdai, kaip genėti pavasarines remontantines avietes. Metodo pasirinkimas priklauso nuo to, kokį uogų derlių norima gauti: didelį rudens derlių, visą vasarą arba du derlius - nedidelį vasarą ir didelį rudenį.

Vienas derlius rudenį

Kaip jau minėta, tai yra paprasčiausias genėjimo būdas. Kadangi pagrindinis remontantinių aviečių derlius formuojasi ant jaunų ūglių, praėjusių metų ūglius reikia nupjauti iki dirvos lygio. Paprastai tai darykite ankstyvą pavasarį - prieš pumpurų pabudimą arba iškart po jų prabudimo. 

Jau vasarą jaunuosius aviečių ūglius galima šiek tiek praretinti, o stipriausius palikti ant krūmų.

Derliaus nuėmimas vasarą ir rudenį

Toks genėjimas atliekamas beveik taip pat, kaip ir pagrindinių aviečių. Ankstyvą pavasarį reikia šiek tiek sutrumpinti praėjusių metų ūglius, o senus, nulūžusius, ligotus - išpjauti. taip ant praėjusių metų ūglių uogos sunoks vasarą, o ant jaunų - rudenį. Šio metodo minusas - rudenį derlius nebus toks gausus, kaip jei būtų vienkartinis. 

Svarbu: kai tik praėjusių metų ūgliai atiduoda visą derlių, juos reikia nedelsiant nupjauti - kad prasidėtų antroji uogų nokimo banga.

Be to, norint gauti du derlius, avietes reikia atidžiau prižiūrėti: laistyti žydėjimo ir uogų pildymosi metu ir maitinti, ypač po pirmojo derliaus nuėmimo. 

Kompromisinis variantas - vasarą nuimti nedidelį derlių, o rudenį - didelį.

Jei norite nuimti derlių vasarą, bet kad nesusilpnintumėte aviečių ir neatidėtumėte rudeninio uogų derliaus pradžios, reikia atlikti dalinį praėjusių metų ūglių genėjimą.

Tam praėjusių metų ūglius pavasarį reikia nupjauti 50-60 cm aukštyje nuo žemės. Ant jų vasaros pradžioje avietės duos nedidelį kiekį uogų. Surinkus uogas, šiuos ūglius reikia iš karto išpjauti ir laukti derliaus ant jaunų ūglių rudenį.

Taip pat reikėtų atsižvelgti į tai, kad vasarą nuimtas aviečių remontantas šiek tiek paslenka rudens derliaus nuėmimo laiką - kažkur dviem savaitėmis.

Todėl, jei klimatas nėra labai šiltas, antrąjį derlių gali sugadinti naktinės šalnos. Šiauriniuose regionuose geriau rinktis vieną derlių rudenį, tačiau pietiniuose regionuose (kai rugsėjį-spalį dar gana šilta) visai įmanoma rinkti du derlius.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder