Ar bulves reikia pjauti prieš sodinimą, kaip tai daryti teisingai

Ekspertų teigimu, optimali bulvė sodinimui yra vištos kiaušinio dydžio gumbas. Tačiau naujos didelio derlingumo veislės dažniausiai turi didelius gumbus ir beveik niekada neužaugina mažo derliaus, todėl sodinimui skirtas bulves reikia pjauti.

Kodėl reikia pjauti bulves sodinimui

Be to, įrodyta, kad bulves pjaustyti dalimis naudinga ir atsižvelgiant į gumbų fiziologiją. Jis skatina akuotų dygimą. Įrodyta, kad jei ant viso bulvės gumbų sudygsta ne visos akys, kai kurios lieka neaktyvios ir žūsta kartu su likusia bulvės dalimi, tai ant kiekvienos nupjautos bulvės dalies sudygsta beveik visos.

Kaip perpjauti bulves sodinimui

Pagrindinės rekomendacijos, kaip pjauti bulves sodinimui, yra tokios.

Priklausomai nuo bulvės dydžio, ją galima perpjauti per pusę arba net į 3-4 dalis.

Kaip nustatyti, į kiek dalių geriau pjauti gumbą. Optimali sodinimui skirto bulvės gumbų masė yra 25-30 gramų. Todėl 50-60 g sveriančias bulves galima pjaustyti į dvi dalis, 75-90 g sveriančias - į tris, o 100-120 g sveriančius didelius gumbus - į keturias dalis.

Dalijant į 3 dalis, pirmiausia nupjaunamas trečdalis, o tada pjaunama išilgai į dvi dalis (T formos pjūvis), 4 dalių pjūvis atliekamas dviem tarpusavyje statmenomis kryptimis - skersine ir išilgine.

Kaip sodinti pjaustytas bulves

Per neapsaugotą gumbų paviršių gali prasiskverbti ligų sukėlėjai. Šviežią pjūvį neigiamai veikia žema temperatūra ir didelė dirvos drėgmė. Todėl bulves reikėtų pjauti iš anksto.

Geriau gumbus pradėti pjaustyti iš anksto, likus ne mažiau kaip 5-7 dienoms iki sodinimo, ir sodinamąją medžiagą laikyti plonu sluoksniu, pjautu paviršiumi į viršų, šiltoje patalpoje. Per tą laiką ant pjūvio atsiras žaizdų peridermas - kietas sluoksnis, kuris apsaugo bulvių dalis nuo nepalankaus aplinkos poveikio.

Dar geriau bulves nupjauti likus 25-30 dienų iki sodinimo ir daiginti šviesioje, šildomoje patalpoje, kur temperatūra dieną yra 16-18 °C, o naktį - 8-10 °C. Per tą laiką ant bulvės pjūvio paviršiaus ne tik susiformuos žaizdų periderma, bet ir kitoje bulvės pusėje susiformuos stori, stiprūs ūgliai.

Bulves galima daiginti tokiu būdu. Daiginti pradėkite likus 45-55 dienoms iki sodinimo, po 25-30 dienų normalaus dygimo paskleiskite dėžutėse ant durpių trupinių arba pjuvenų 5 cm sluoksniu.

Ant viršaus bulvės uždengiamos tokiu pat sluoksniu. Durpės arba pjuvenos periodiškai sudrėkinamos vandeniu arba trąšų tirpalu. Trąšų tirpalui paruošti į kibirą vandens imama 20 g kalio chlorido, 60 g superfosfato ir 15 g karbamido. Taip galima gauti 5-10 cm aukščio daigą su gerai išvystyta šaknų sistema.

Skintos bulvės sodinamos pagal tą pačią schemą kaip ir sveikos bulvės. Jas galima sodinti šiek tiek storesnes. Pradedama sodinti, kai dirva įšyla iki 6-7 °C, 6-8 cm gylyje, šiek tiek mažesniame nei sveikų bulvių.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder