Šiais laikais daug žmonių kenčia dėl didelio cholesterolio kiekio ir kraujospūdžio.
Kai kuriems šios būklės eina koja kojon, o tai didina riziką susirgti įvairiomis ligomis.
WebMD duomenimis, beveik 38 % suaugusių JAV gyventojų turi padidėjusį cholesterolio kiekį kraujyje ir apie 43 % - padidėjusį kraujospūdį (dar vadinamą hipertenzija).
Tačiau daugiau nei 60 % žmonių, turinčių aukštą kraujospūdį, kovoja ir su aukštu cholesterolio kiekiu.
Su šia problema galite kovoti valgydami tam tikrus vaisius, rašo „Health Digest“.
Obuoliai
Nustatyta, kad obuoliai ne tik mažina cholesterolio kiekį kraujyje, bet ir aukštą kraujospūdį.
Be to, jie subalansuoja cukraus kiekį kraujyje ir gerina žarnyno sveikatą (Klivlando klinikos duomenimis).
2019 m. žurnale „American Journal of Clinical Nutrition“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad cholesterolio kiekį padeda mažinti ne vieno, o dviejų obuolių valgymas per dieną 8 savaites.
Kiti tyrimai patvirtina, kad suvalgius kelis obuolius per dieną cholesterolio kiekį galima sumažinti 5-8 %.
Obuoliuose esantys antioksidantai ir skaidulos taip pat padeda mažinti aukštą kraujospūdį ir skatina širdies sveikatą.
Uogos
Uogose, pavyzdžiui, braškėse, mėlynėse ir avietėse, gausu antioksidantų, pavyzdžiui, flavonoidų ir antocianinų, kurie ne tik padeda mažinti oksidacinį stresą organizme, bet ir gali padėti subalansuoti kraujospūdį bei sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje.
2022 m. žurnale „Nutrients“ atlikto tyrimo metu nustatyta, kad įvairios uogos, įskaitant juoduosius serbentus, vyšnias, juoduosius serbentus, mėlynes ir avietes, davė daug žadančių rezultatų mažinant hipertenzija sergančių žmonių kraujospūdį.
Taip pat įrodyta, kad uogos turi įtakos sveikam cukraus ir insulino kiekiui kraujyje, skatina odos sveikatą ir net mažina vėžio riziką.
Citrusiniai vaisiai
Citrusiniuose vaisiuose, pavyzdžiui, apelsinuose, greipfrutuose, laimuose ir citrinose, gausu vitaminų ir mineralų, įskaitant B grupės vitaminus, kalį, fosforą, magnį, varį ir, svarbiausia, vitamino C, kuris, kaip žinoma, stiprina imunitetą ir odos sveikatą.
Be to, citrusiniai vaisiai yra naudingi sveikatai, įskaitant kraujospūdžio ir cholesterolio kiekio mažinimą, kovą su vėžiu, inkstų ir smegenų sveikatos palaikymą ir kt.
Įrodyta, kad geriant citrusinių vaisių sultis ar vaisius sumažėja inkstų akmenų rizika.
Citrusiniuose vaisiuose taip pat gausu antioksidantų, pavyzdžiui, flavonoidų, kurie yra susiję su tam tikrų vėžio rūšių, pavyzdžiui, plaučių, stemplės, skrandžio, krūties ir kasos vėžio, rizikos mažinimu.
Šie antioksidantai taip pat gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį ir kraujospūdį.
2013 m. žurnale „ARYA Atherosclerosis Journal“ paskelbtame tyrime teigiama, kad bent mėnesį geriant apelsinų sultis veiksmingai mažėja kraujospūdis, o 2017 m. žurnale „Critical Reviews in Food Science and Nutrition“ paskelbtoje apžvalgoje nustatyta, kad greipfrutų valgymas padeda sumažinti aukštą kraujospūdį.
Avokadai
Taip, avokadas yra uoga. Avokaduose yra daug naudingų mononesočiųjų riebalų rūgščių, taip pat kitų vitaminų ir mineralų, pavyzdžiui, riboflavino, niacino, folio rūgšties, magnio, kalio, vitaminų C, E, K ir B6.
Juose taip pat yra augalinio sterolio, vadinamo beta-sitosteroliu, kuris padeda palaikyti sveiką cholesterolio kiekį organizme.
Bananai
Daugelis gydytojų rekomenduoja apriboti arba visiškai išbraukti druską iš savo mitybos, jei kovojate su padidėjusiu cholesterolio kiekiu ar aukštu kraujospūdžiu.
Kita vertus, kalis gali padėti sušvelninti su maistu gaunamos druskos poveikį mūsų širdies ir kraujagyslių sistemai.
Kokiuose maisto produktuose gausu kalio? Bananai. Viename vidutinio dydžio banane yra apie 450 miligramų kalio, o tai sudaro apie 17 % kalio paros normos moterims ir apie 13 % kalio normos vyrams.
Bananuose taip pat yra skaidulinių medžiagų, folio rūgšties, antioksidantų ir vitamino C, kurie, kaip įrodyta, mažina širdies ligų riziką ir cholesterolio kiekį kraujyje.
Vynuogės
Vynuogės taip pat yra puikus kalio - maistinės medžiagos, padedančios subalansuoti kraujospūdį - šaltinis.
Be to, vynuogėse gausu vitaminų ir mineralų, taip pat antioksidanto resveratrolio, kuris pasižymi priešuždegiminėmis savybėmis, gerinančiomis bendrą sveikatą ir savijautą.
Daugelyje tyrimų teigiama, kad resveratrolis gali sumažinti cholesterolio ir kraujospūdžio lygį.
Kai kurie tyrimai taip pat rodo, kad resveratrolis gali pagerinti pažintinę smegenų funkciją, atmintį ir nuotaiką.
Kriaušės
Kriaušėse gausu vitaminų ir mineralų, kurie palaiko širdies sveikatą, subalansuoja kraujospūdį, mažina cholesterolio kiekį ir turi daug kitų sveikatai naudingų savybių.
Vienoje vidutinio dydžio kriaušėje yra daug vitamino C (9 proc. rekomenduojamos paros normos), taip pat folio rūgšties, vitamino K, kalio, vario ir polifenolinių antioksidantų.
Pasak „Healthline“, varis padeda stiprinti imuninę sistemą, o kalis palaiko bendrą širdies sveikatą.
Kriaušėse taip pat yra įvairių naudingų augalų junginių ir antioksidantų, kurie padeda mažinti uždegimą ir širdies ligų bei kitų sunkių ligų, pavyzdžiui, 2 tipo diabeto, riziką.
Išorinėje kriaušių žievėje gausu kvercetino - stipraus antioksidanto, žinomo dėl galimo teigiamo poveikio širdies sveikatai.
Kvercetinas padeda mažinti uždegimą, mažina aukštą kraujospūdį ir cholesterolio kiekį kraujyje, apsaugo nuo širdies ligų.
12 savaičių kasdien vartojant po dvi vidutinio dydžio kriaušes, tyrimo dalyviams, turintiems metabolinį sindromą, sumažėjo aukštas kraujospūdis.
Slyvos
Žinomos kaip kaulus stiprinančios ir taisyklingumą palaikančios džiovintos slyvos taip pat yra puikus širdžiai naudingų maistinių medžiagų šaltinis.
Jose gausu kalio, kuris padeda stiprinti širdies sveikatą ir palaikyti sveiką kraujospūdį.
2010 m. žurnale „Journal of Ayub Medical College Abbottabad“ paskelbtas tyrimas parodė, kad kasdienis džiovintų slyvų vartojimas mažina cholesterolio ir kraujospūdžio lygį.
Be to, džiovintose slyvose gausu geležies, riboflavino, niacino, vario, vitaminų K ir B6, kurie padeda kovoti su anemija ir stiprina kaulų sveikatą.
Taip pat nustatyta, kad džiovintos slyvos yra geras polifenolių šaltinis, pasižymintis stipriomis antioksidacinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis, skatinančiomis bendrą sveikatą ir gerą savijautą.
Arbūzai
Arbūzas laikomas svarbiausiu maisto produktu, padedančiu mažinti kraujospūdį.
Jame yra iš karto trys maistinės medžiagos, kurios palaiko sveiką kraujospūdį: L-citrulinas, likopenas ir kalis.
2016 m. žurnale „Blood Pressure“ atlikto tyrimo metu nustatyta, kad arbūzas „mažina sistolinį ir diastolinį kraujospūdį žmonėms, sergantiems prehipertenzija ir hipertenzija“.
Arbūzuose taip pat yra likopeno - antioksidanto, padedančio palaikyti sveiką kraujospūdį ir cholesterolio kiekį kraujyje.
Pomidorai
Nors pomidorai paprastai priskiriami daržovėms, techniškai jie yra vaisiai ir juose yra likopeno - tokio pat galingo antioksidanto kaip ir arbūzuose, kuris gali padidinti cholesterolio kiekį ir padėti sumažinti kraujospūdį.
Pomidorų vartojimas ne tik mažina aukštą kraujospūdį, bet ir net 36 % sumažina riziką susirgti šia liga.
Pomidoruose taip pat gausu kalio, vitaminų B ir E bei kitų svarbių maistinių medžiagų, juose gausu antioksidanto liuteino ir karotinoido zeaksantino.
Jie siejami su akių apsauga nuo skaitmeninių prietaisų skleidžiamos mėlynosios šviesos.
Rašyti komentarą