diabetas

4 paplitę mitai apie diabetą ir cukraus kiekį kraujyje, kuriuos sugriovė diabeto ekspertai

Baimė niekada nėra atsakymas į gerovės gerinimą. Taip pat nėra informacijos pertekliaus. Šie diabeto ekspertai nori išsklaidyti paplitusius mitus apie diabetą, kad suteiktų jums ramybę ir padėtų geriau orientuotis, jei sergate šia liga.

4 paplitę mitai apie diabetą ir cukraus kiekį kraujyje, kuriuos ekspertai nori ignoruoti

1. Mitas: Turėdami didesnį svorį, automatiškai susirgsite diabetu

Realybė: svoris ir KMI nėra vieninteliai dalykai, galintys turėti įtakos jūsų bendrai sveikatai ar diabeto rizikai.

Esther Tambe, RDN, CDN, CDNES, yra svorio dietologė, kuri dažnai girdi šį mitą apie diabetą. „Prielaida apie [sveikatą], susijusią su kūno dydžiu, sukelia klaidingą diagnozę ir yra puikus pavyzdys, kaip svorio stigma ir svorio tendencija pasireiškia gydant diabetą“, – sako ji. Ne visi 2 tipo cukriniu diabetu sergantys žmonės yra stori, sako ji ir ne visi su 1 tipu sergantys yra liekni.

Kad būtų aišku: svoris nėra vienintelis 2 tipo diabeto rizikos veiksnys. Kiti yra amžius, šeimos istorija, fizinio aktyvumo stoka ir prediabetas arba gestacinis diabetas, remiantis Nacionaliniais sveikatos institutais. (Ekspertai visiškai nesupranta, dėl ko kam nors išsivysto 1 tipo diabetas, tačiau amžius ir šeimos istorija yra didžiausi rizikos veiksniai).

Galų gale, jūsų sveikata yra daug daugiau nei jūsų svoris. Dėmesys sveikatai palankiam elgesiui, pavyzdžiui, mankštai ir miegui, o ne skaičiui skalėje, gali būti naudingas jūsų fizinei ir psichinei gerovei, nesvarbu, ar sergate cukriniu diabetu, ar ne.

2. Mitas: jei sergate diabetu, negalite valgyti jokių angliavandenių

Realybė: diabetu sergančių žmonių mityba yra įvairi (ir joje gali būti angliavandenių). 

Žmonės, sergantys diabetu (arba norintys jo išvengti), dažnai vengia angliavandenių turinčio maisto, pavyzdžiui, avižų, vaisių ir tam tikrų daržovių, nes gali padidėti gliukozės kiekis kraujyje. Justine Chan, RD, CDE, „Your Diabetes Dietitian“ įkūrėja, sako, kad ši taktika gali pasikeisti. „Reguliarus desertų ir kitų angliavandenių vengimas gali  sukelti nuovargį ir padidinti potraukį šiems produktams. Galite jaustis nepriteklių ir valgyti daugiau maisto, kurio trokštate, todėl gali padidėti cukraus kiekis kraujyje.

Apskritai tokie teiginiai kaip „nevalgyk X maisto“ gali būti labiau žalingi nei naudingi, teigia ekspertai. „Šis „negalvok“ priverčia žmones patirti nesėkmę, nes atima [iš jų] pagrindines maistines medžiagas, kurių reikia, kad jie būtų sveiki. Jis taip pat nėra tvarus, o tai būtina norint išlaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje ilgą laiką“, - sako Michelle Routhenstein, RD, CDCES, CDN, „Entirely Nourished“ savininkė.

Taigi, taip, sergant diabetu jums gali tekti būti šiek tiek atidesniam savo cukraus ir angliavandenių suvartojimui. Tačiau jei nesate alergiškas maistui ar netoleruojate maisto, nėra jokių ypatingų maisto produktų, kurių turėtumėte vengti, įskaitant angliavandenius.

3. Mitas: Maistas be cukraus yra geresnis pasirinkimas sergant cukriniu diabetu

Realybė: Maistas be cukraus turi savo unikalių trūkumų, kuriuos ne visi nori tirti.

Visą maistą pakeisti alternatyva be cukraus gali būti viliojanti. Tačiau maistas be cukraus dažnai yra per geras, kad būtų tiesa. Pirmiausia reikia pasakyti, kad „daugelyje maisto produktų be cukraus yra daugiau natrio arba riebalų nei riebiuose maisto produktuose“, – sako Amanda Lane, RD, CDCES, „Healthful Lane Nutrition“ įkūrėja. Iš esmės, norėdami kompensuoti skonio skirtumą su mažesniu kiekiu cukraus, prekės ženklai prideda natrio arba riebalų – tai gali neatitikti jūsų konkrečių sveikatos tikslų.

Be to, Chanas teigia, kad kai kurie „be cukraus“ ingredientai, tokie kaip maltodekstrinas, vis tiek gali paveikti gliukozės kiekį kraujyje. Ir šie nemaistingi saldikliai gali sukelti savo unikalų šalutinį poveikį. "Dažnai yra kitų priedų, tokių kaip cukraus alkoholiai, kurie gali sukelti virškinimo trakto sutrikimus", - priduria ji.

Be to, Lane paprastai rekomenduoja rinktis maistą, kuriame natūraliai yra mažiau pridėtinio cukraus. Bet jei jums patinka konkretus produktas be cukraus, mėgaukitės juo! Tik negalvokite apie tai kaip apie vaistą nuo diabeto.

4. Mitas: nuolatiniai gliukozės matuokliai yra naudingi, net jei nesergate diabetu

Realybė: ši technologija suteikia informacijos, kuri yra nereikalinga ir gali sukelti painiavą daugumai žmonių, nesergančių diabetu.

Nuolatiniai gliukozės matuokliai (CGM) parduodami žmonėms, nesergantiems cukriniu diabetu, kaip būdas sekti cukraus kiekį kraujyje ir manipuliuoti medžiagų apykaita, bet ar turėtų? Dauguma diabeto ekspertų mano, kad ne. „Yra labai mažai tyrimų, patvirtinančių jo vartojimą žmonėms, nesergantiems diabetu, ir abejotina, ar tai pagerins sveikatos rezultatus“, – sako Chanas.

Sprendžiant iš ribotų tyrimų šiuo klausimu, žmonės, nesergantys cukriniu diabetu, gali pastebėti, kad jų GCM jiems nieko nepasako. Viename nedideliame 2019 m. tyrime, paskelbtame The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, CGM buvo nustatyta 153 žmonėms, nesergantiems cukriniu diabetu, ir nustatyta, kad dalyvių cukraus kiekis kraujyje buvo normalus 96 procentus laiko.

Šaltinis: www.wellandgood.com

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder